отстояване на позицията

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Да можем да защитаваме или да отстояваме собствените си позиции, без да прибягваме до агресия или да накърняваме правата на другите.(Пенева и Мавродиева, 2013).


За да могат Вашите ученици да "Отстояват позицията си", важно е да им помогнете...

Да различават между това да отстояват позицията си, да са агресивни и да не правят нищо в отговор на ситуация, която ни засяга.

Да намират предимствата в това да отстояват позицията си. Да разпознават и уважават личните граници.

Да виждат негативните последици от това да сме агресивни или да не правим нищо в отговор на ситуация, която ни засяга.

Още съвети и стратегии

• Насърчете децата да разсъждават върху това как могат да отстояват позицията си в ситуации, които им причиняват неудобство или ги вбесяват. Ние, възрастните, можем да им помогнем, като им зададем въпроси от рода на: „Вместо да го удряш, какво можеше да кажеш на своя приятел, така че той да спре да те притеснява?“ или „Как можеш учтиво да кажеш на съученика си да престане да тормози другите?“ Конфликтите, споровете и ежедневната агресия в училище и извън него могат да бъдат възможности за насърчаване на този тип размисъл.


• Насърчете децата си често да прилагат на практика ясни и категорични, неагресивни начини да говорят за това, което чувстват, мислят и искат. За децата е важно да се научат да отстояват правата си (да казват „не“), когато се чувстват малтретирани. Могат да се упражняват, чрез използване на хипотетични ситуации: „Как бихте казали на някого „не“, когато каже нещо, което ви кара да се чувствате зле, или ви наранява?“ Можете да предложите реплика от рода на „НЕ МИ ХАРЕСВА, когато ми казваш това. Моля, НЕ ГО ПРАВИ повече“ или „Не ме удряй! Боли ме.“


• Давайте пример във взаимодействията си с децата, като отстоявате позицията си в ситуации, които Ви вбесяват. Например, можете да реагирате настойчиво, когато коригирате децата, след като направят нещо, което Ви притеснява, вместо да сте агресивни или да игнорирате ситуацията.


• Родителите също могат да помогнат за упражняването на отстояването на позиция у дома. Можете например да насърчите децата си често да се упражняват да говорят ясно и твърдо, но не агресивно, за това какво чувстват, мислят и искат, като използвате въпроси, като: „Без да крещиш, как можеш да кажеш на брат си, че не ти харесва, когато ти взема тетрадките?“


• Помолете децата да Ви дадат отзиви за това как общувате с тях и как можете да се подобрите. Например, когато почувствате, че определена ситуация Ви вбесява и кажете това на друг човек, можете да попитате децата: „Добре ли се справих? Мислите ли, че реагирах ясно и категорично, но не агресивно?“


• Въпреки че искаме децата да се научат да отстояват позицията си, ако има тормоз, не ги оставяйте сами да се справят с него, трябва да се намесите. Не забравяйте, че тормозът се отнася до агресивно поведение, целящо да причини вреда, което се повтаря (многократно) и e систематично (към едни и същи хора), и в което има и дисбаланс на силата, който кара жертвата да не може да се защити.


• В урок по устория може да дискутирате значението на държавните граници в световната политика. Прилагат тази логика и към личните граници. Защо е важно и те да се уважават?

Учениците рисуват ограда и я надписват с поведения, които попадат във или извън техните лични граници.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Защо е важно да се научим да отстояваме позицията си?

По принцип можем да реагираме по три различни начина на ситуации, които ни вбесяват или ни притесняват: пасивно (например да не казваме нищо или да избягваме другия човек); агресивно (като например обидим или ударим другия); или като отстояваме позицията си (асертивно).

Ако отговорим пасивно или агресивно, ситуацията вероятно ще се влоши. Например, ако не направим нищо в отговор на обида или реагираме агресивно, другият човек вероятно ще продължи да ни наранява още по-често или по язвително. Съответно, ако реагираме пасивно или агресивно, това може да засегне и нас, както и нашите взаимоотношения. Например, ако имаме конфликт с наш приятел и не направим нищо, а преглътнем чувствата си, може да започнем да се чувстваме зле и недоволни. Ако реагираме агресивно, приятелството ни сигурно ще пострада. От друга страна, ако в отговор отстояваме позицията си, това е адекватен начин за налагане на нашите права и зачитане на правата на другите, както и изразяване на това, което чувстваме и мислим, като същевременно се грижим за себе си и отношенията си с другите.

Уроци от "Стъпка по стъпка"

Прогресия на умението от I до XII клас

Първи клас - Когато нещо не ми харесва, казвам любезно и твърдо “не”

Втори клас - Опълчвам се на някой, който е лош към някой друг

Трети клас- Отговарям по ясен, твърд начин, но без да съм агресивен

Четвърти клас - Изразявам чувствата и мненията си, без да наранявам другите

Пети клас - Отстоявам мнението си, без да наранявам другите

Шести клас - Защитавам своя приятел, без да наранявам другите

Седми клас - Ако някоя ситуация е обидна за мен или ме наранява, аз я прекратявам

Осми клас - Казвам на приятелите си как се чувствам и какво искам или не искам от тях

Девети клас - Отказвам да правя нещо, което не искам, без да обиждам или наранявам другите

Десети клас - Различавам агресивния, пасивния и настоятелния отговор на трудни ситуации

Единадесети и Дванадесети клас - Отстоявам своето мнение спрямо това на групата, за избягване на грешно решение

Въпроси за саморефлексия

Колко често позволяваш на другите да говорят без да ги прекъсваш?

До каква степен можеш да се защитиш без да нараняваш другите?

До каква степен можеш да изразиш несъгласие с другите без да започваш спор?

Допълнителни материали

Наръчник: Работа с деца от различни етноси и култури

Наръчник за прилагане на методология за позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище - сдружение ЕЛА

Деца, родители и учители срещу езика на омразата и дискриминацията - презентация

Digital Civics Toolkit (MacArthur Research Network on Youth and Participatory Politics). A five-part process that begins with exploring identity and issues, and then moves into analyzing information, perspective-taking and exchanging ideas, and generating solutions. Easy to use virtually.