Национална мрежа за децата

Национална мрежа за децата е обединение на свободни граждански организации и съмишленици в сферата на родителството и развитието и грижата за децата. Организацията работи за това да насърчава и защитава спазването на правата на детето спрямо конвенцията на ООН за правата на детето. Мреждата предоставя множество активни инициативи свързани с развитието и благосъстоянието на детето, както и новини и текущи политики на МОН засягащи децата.

Полезни ресурси

Belejnik2020_BG_Final_web_low_res.pdf

Бележник 2020: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?

Belejnik2019_web_low_res.pdf

Бележник 2019: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?

Децата-на-фокус-Заключителен-доклад.pdf

Заключителен доклад по проект "Децата на фокус в реформата на съдебната система" 2020г.

policy_paper_ECI_FINAL.pdf

Ролята на ранната детска интервенция в гарантирането на правата на децата с увреждания и затруднения в развитието

CRC_ChildFriendly_2017_0.pdf

Конвенция за правата на детето. Адаптирана версия за деца

Early-Childhood-Development_BG_web.pdf

Ранното детско развитие в България - предизвикателства и перспективи 2015г.

КАМПАНИИ И ПРОЕКТИ

Това е инициатива, която подкрепя и призовава кандидатите за народни представители да станат защитници на првата на децата и да подпишат декларация, с която стават част от инициативата и се ангажират да подкрепят децата и семействата в България. По този начин се осъществява по-голяма информираност и гласност на основните проблеми на децата и семействата в България и се дава възможност за партньорство с оглед намирането на решения.

Инициативата представлява членство на юристи, които чрез нея обменят пракатика и опит за това как да представляват най-добре децата пред държавните власти между населени места и между сфери на специалност. Целта на мрежата е да подобри достъпа на децата до правосъдие в цялата страна, като предоставя освен обучителна дейност, така и психологическа.

Проектът Rescue – reading early school leaving signals („Разчитане на ранните сигнали за отпадане от училище“) се изпълнява по програма Еразъм+ и цели да направи първите сигнали за ранно отпадане от училище по-видими за учителите, а и да подкрепи учителите и педагогическите екипи в работата им по превенция на отпадане. Проектът планира да анализира европейски опит в превенцията на ранното напускане на училище, да създаде специална програма за обучение на учителския и педагогическия екип и да създаде общ механизъм на превенция, с който училители, училища и местни власти работят координирано.


Работата по проекта в България се осъществява с две пилотни училища, в които 25% от учителите биват обучавани да разпознават риска от отпадане от училище и начините на задържане. Другите 35% от учителите ще наблюдават учениците и ще подпомагат процеса.

Проектът ,,Къща на децата'' е по идея на ,,Национална мрежа за децата'' и представлява планиране и изграждане на споделено пространство, в което дежа, младежи, родители и професионалисти ще могат да се обучават за застъпничество за правата на децата. Иницииран през 2016г., проектът планира къщата да бъде управлявана като социално предприятие и да установи приятелства среда, в която да се провеждат обучения както за правата на децата, така и за ролята на институциите, финансова култура, предприемачество, екология, лидерски умения и други.

През средата на 2019г. е завършен етапът на финален конкурс на проекта за идеен архитектурен проект, с който е избрана локацията и цялостния облик на сградата. Повече информация за конкурса можете да намерите тук.