Институт за изследване на населението и човека (ИИНЧ)

Институт за изследване на населението и човека (ИИНЧ) е научно звено към Българската академия на науките. Институтът се занимава с научни и приложни изследвания и подготовка на специалисти в сферата на демографията и психологията. Научната им дейност се фокусира върху развитие на условията на европейска интеграция и намирането на решения на демографски и личностни проблеми на българското общество.

Институт за изследване на населението и човека (ИИНЧ) към БАН предоставя и синтезира данни в сферите на две звена - департамент демография и департамент психология. Департаментът по демография се занимава с възпроизводствени процеси и структури на населението, а департаментът по психология с въпроси свързани с психология на здравето и развитието, социална и трудова психология и психология на личността. Също така институтът подкрепя развитието в сферата на научната дейност с академични програми и възможности за реализация.

Полезни ресурси

Ранното-детско-развитие-в-България-Изследователски-доклад.pdf

Ранното детско развитие в България - Доклад за 2018 година



Изследване на практиките и политиките свързани с ранното детско развитие в България през 2018г.


HBSC-Bulgaria_press__release_final.pdf

Доклад на СЗО за здравните поведения на 11-15 годишни в Европа разкрива, че българските юноши са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранен старт на сексуалния живот 2020г.

Доклад публикуван през май 2020г. от регионалния офис на СЗО за Европа обобщаващо резултати от международното сравнително изследване ,,Поведение и здраве при деца в училищна възраст'' (HBSC). В България то се отразява от ИИНЧ. Повече информация за изследването можете да намерите тук.


Проекти


Проектът анализира влиянието на ценностите, оптимизма и склонността към поемане на рискове върху нагласите на младите хора към емиграция и жизнено планиране в България. Като част от проекта е планирано създаването на теоретичен модел на нагласите към емиграция в България, включително и чрез конструирането на нов изследователски инструментариум тестван чрез пилотно изследване. След това е планирано провеждането на национално изследване и извеждане на препоръки за политики свързани с нагласите към емиграция на младите хора в България.

Програмата има за цел да осъществи превенция и интервенция с цел понижаването на проявите на агресия и тормоз в училищната среда. Резултатите показват подобрение на взаимотношенията между учениците - повече от половината от участващите докладват, че се чувстват по-спокойни и весели след интервенцията.

Изследването „Ранното детско развитие в България" има за цел да разгледа влиянието на образователната, здравната и социалната системи върху грижата за децата в ранна детска възраст (0-7г.) и взаимодействието на треите системи в подкрепа на детското развитие. Повече информация можете да намерите тук.

Проектът изследва психологическите фактори, които влияят на рисковото поведение на младите хора от България и Румъния. Неговата цел е данните да бъдат използвани за създаването на образователни програми за здравословен начин на живот сред младите хора, с оглед техните индивидуални характеристики и културния контекст на съответната държава.