Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ)

Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ-България) е сдружение с нестопанска цел представляващо международна професионална общност обединяваща журналисти от тридесет европейски държави. Асоциацията подкрепя свободата на словото, европейската интеграция и независимостта на медиите и цели да изгради подкрепяща се общност.

Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ-България) организира професионални обучения за журналисти и студенти, осигурява застъпничество и подкрепа за журналисти, предлага проекти за законодателни промени свързани със саморегулацията на медиите.

Също така организацията е добър източник на скорошни и актуални проучвания, изследвания и критични анализи на медийната среда. В сферата на образованието организацията допринася за анализиране и подобряване на медийната грамотност и подкрепя ученическата журналистика.

Полезни ресурси

Медийна-грамотност-в-класната-стая-2019.pdf

Медийна грамотност в класната стая - 2019г.

Представлява помагало за преподаване на медийна грамотност на ученици от гимназиален курс на обучение. Описва практични методи за развиване на умения като критично мислене в медийната среда.

ДЕЦАТА-И-МЕДИИТЕ-Пътеводител-за-етично-отразяване-2019.pdf

Децата и медиите - пътеводител за етично отразяване - 2019г.

Пътеводител за етично отразяване на деца от журналисти в медийното пространство.

Проекти

Дни на медийната грамотност

Кампанията „Дни на медийна грамотност“ предоставя интерактивни игри в платформа Envision. Създадени по модела на интерактивните уроци-тестове, чрез които учениците учат, докато се забавляват, игрите са съобразени с възрастта на децата между 7 и 10-годишна възраст. Всяка от тях развива и надгражда разбирането на децата за различните видове медии, медийно съдържание, начини и етични норми за комуникация, отговорно поведение онлайн.

Въвеждат се понятия и ситуации, които децата трябва да разбират и разпознават, за да се ориентират в медийната среда. Уроците са придружени с разяснения, идеи и напътствия към преподавателите, така че да се подготвят максимално добре за провеждането им и продължат работа с учениците по зададените теми.


Образът на учителя в българските онлайн медии

Изследването направено през 2018 година сочи, че негативните отношения спрямо учителите в българското онлайн информационно пространство са с 1,62 пъти повече, отколкото позитивните.

Във всички включени в изследването онлайн медии „насилие и агресия“ се очертава като основна асоциация. В същото време липсва качествен експертен анализ в българските онлайн медии на причините, поради които някои учители посягат вербално и/или физически на деца и ученици. По темата се говори по-скоро емоционално, отколкото разумно.

Образът на учителя в някои български онлайн медии често се асоциира със сексуални връзки с ученици, със сексуални и други престъпления и с неморално поведение.

sCOOL Media (Скуул медия)

Като част от проекта "Медийна грамотност в класната стая" Скуул Медия представлява плаформа за ученическа журналистика. В нея биват публикувани качествени журналистически материали създадени от ученици в гимназиален курс на обучение (8 - 12 клас).

Платформата sCOOL Media е отворена за всеки български ученик от 8 до 12 клас. Работата на авторите се преглежда от редакторски екип и след обратна връзка бива публикуван в платформата. Наградите за най-добрите млади журналисти са предоставяни от издателство "Сиела", а голямата награда е летен лагер с вдъхновяващи лектори от САЩ и България.