Институт за изследвания в образованието

Институтът за изследвания в образованието е назависим изследователски център работещ за развитието на подходяща образователна система в България. Институтът провежда изследвания, предоставя анализи и доклади с цел да изгради аналитичен капацитет в училищното образование. Също така подпомага за по-доброто разбиране на ролята на образованието и разработва аналитични модели за оценка на ефикасността на образованието. Добър източник на информация е както за експертни доклади с изследвания, така и за обучения и дискусии на тема подобряване на различни аспекти от образованието.

Полезни ресурси

Оценка на въздействието на обучението от разстояние в електронна среда или други неприсъствени форми върху ефективността на училищното образование.pdf

Оценка на въздействието на обучението от разстояние в електронна среда или други неприсъствени форми върху ефективността на училищното образование 2020г.

distance_education–19.05.2020.pdf

Образование от разстояние: готовност на училищата и семействата за учене в онлайн среда 2020г.

Teachers-and-the-quality-of-school-life.pdf

Учителите и качеството на училищния живот 2020г.

Motivation-and-attitudes-for-reading-young-people БГ 2020.pdf

Мотивация и нагласи за четене на младите хора в България 2020г.

quality-of-school-life-in-Bulgaria.pdf

Обратно в училище: качеството на училищния живот като предпоставка за ангажиране и превенция на отпадането 2020г.

Problems_of_pre-school_and_school_education.pdf

Проблеми на предучилищното и училищното образование в България и възможности за ограничаване на тяхното негативно въздействие 2019г.

PISA-2018-Как се променя четенето в дигиталния свят.pdf

Как се променя четенето в дигиталния свят и какво показват данните на PISA 2018 за четивната грамотност на българските ученици? (2018г.)

PISA-2018_Качество и равенство.pdf

Качество и равенство в училищното образование: поглед през резултатите от PISA 2018г.

financial-literacy-PISA2018.pdf

Могат ли българските деветокласници да управляват парите си?

bulgarian_education_next_decade.pdf

Поглед в следващото десетилетие на българското образование: глобални тенденции и предизвикателства

Програми

Изследователската програма „Качество на училищния живот“ цели да създаде инструменти за оценка на ефективността на училищното образование в България. Програмата е насочена към училища, които подлежат на диагностика на това доколко свързани са учениците с училището, идентифициране на проблеми, оценка на влиянието на определени решения и цялостно въздействие, мониторинг на напредъка, индивидуална оценка на учениците и оценка на ефектите от приложение на подобни интервенции.

Към програмата страртира проектът „Обратно в училище: възможности за подобряване на ефективността на политиките за повторно ангажиране и задържане в образователната система на отпаднали ученици“, който цели да анализира чрез новаторска методология качеството на училищния живот и капацитета на учителите за ефективно интегриране и задържане на учениците в училище. Повече информация за развитието на проекта можете да намерите тук.

Програмата е насочена към оценката на степента на постигнати образователни резултати и ефективност на използване на образователни ресурси. Дейностите на програмата са изготвяне на инстументи за оценка на ефективността и ефективността на училищното образование, вземайки в предвид контекстуалните фактори на училищната среда. Също така се изготвят анализи на отделни сегменти от образователната система, насоки къ образователни политики и създаване на база данни за училищното образование в България.

Тази част от дейността на ИИО осъществява анализи на уменията на учениците в сравнителен план, индентифицира и анализира предизвикателства и възможности в развитието на образованието и процеса на преход от образование към пазара на труда.

Със серия от публикации, институтът адресира образователната система извън конкретни данни за постижения от изследвания като PISA. Голяма част от предизвикателствата за развитието на образователната система идват от външни за системата фактори като глобализацията, икономически и демографски промени и дигитализацията.

Тези бързо настъпващи промени могат да представляват добра възможност за развитие, но равенство между ползите от такива промени няма - те са разпределени неравно между държави и групи от хора. Институтът коментира преломния момент на развитие на иконимиката на България и дигитализацията като важни предпоставки за планиране и развитие. Дигитализацията и настъпващата автоматизация на сектори и професии постявят т. нар. флуидни умения на преден план. Тези умения са свързани с работата в екип, прехвърляне на типове умения от една сфера в друга, и индивидуални умения полезни за конкретния човек. Тези процеси имат значение за създаването на политики подкрепящи развитието на умения, като се стремят от ,,масовизация'' към ,,индивидуализация'' на умения устойчиви на динамичните промени.

Българската система за формиране на умения в сравнителен план

Уменията са от изключителна важност за трудовата и житейска релизация на отделните хора и поддържането на конкурентноспособност в икономката. Институтът коментира новия инструмент - Европейски индекс на уменията - въведен през 2018г. от Европейския център за развитие на професионалното образование. Този индекс измерва отдалечеността на държавите от т. нар. идеално предоставяне и според него българската система за формиране на умения е на 23-то място.

Този резултат се дължи на дисбаланс в а) развитието на уменията в рамките на формалната образователна система и уменията от неформалното образование, б) активирането на тези умения при прехода от образованието към пазара на труда и в) осигуряването на съответствие на умения с търсените такива от страна на работодателя. Въпреки че България се представя добре по отношение на съответствието на уменията, системата ни не се справя добре по отношение на активирането на умения, което предполага нуждата от реформи свързани с практическа насоченост на наученото в училище и по-добра среда за отключването на тези умения.

Професионалното образование при прехода към пазара на труда

Институтът коментира данните на Евростат за заетостта на българските младежи - заетостта на тези завършили професионални училища е малко по-ниска от тази на завършилите общообразователни училища. Тази заетост е значително по-ниска от средното равнище в ЕС, където близо 80% от младежите с професионално образование имат постоянна работа от 1-3 години след завършване на училище.

По-слабата реализация на младежите в България може да бъде обяснена с разминаването между профила на подготвяните средни специалисти и реалното търсене на пазара на труда, несъответствията между търсенето и предлагането на умения на трудовия пазар, качеството на отделните училища, слабата вътрешна мобилност на младите хора, засилената външна трудова миграция и други.