Активно слушане

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Да предоставяме цялото си внимание и съзнание на разположение на друг човек, да слушаме с интерес и благодарност, без да прекъсваме (Knights, 1985). Това е специфична комуникационна техника, която изисква да се обръща голямо внимание на думите и езика на тялото на другия човек, да се повтарят ключови идеи и фрази от време на време, за да се потвърди разбирането ни за това, което човекът е казал, и да задаваме пояснителни безпристрастни въпроси, за да разберем гледната точка на другия по-добре. Показва уважение към чувствата и възгледите на другия човек, но не непременно съгласие с тях.

За да могат Вашите ученици да развият “Активно слушане”, важно е да им помогнете...

да видят и чуят примери за това какво представлява и защо е важно.

да упражняват активно слушане във всеки удобен момент.

да се самооценяват и да проследяват напредъка си.

Още съвети и стратегии

• Един от най-важните начини да помогнете на децата да разберат важността на активното слушане е да знаете как да ги слушате. Осигурете им модел на активно слушане за подражание, като отивате до детето, питате го какво става, гледате го в очите и перифразирате това, което казва (повтаряте това, което казва със собствени думи). Потвърдете емоциите му (като му показвате, че разбирате защо се чувства така сега). Но най-вече, слушайте с истински интерес какво казва детето.


• В клас или у дома можете да използвате предмет, който символизира, че „имате думата“ – само човекът с този предмет в ръцете си да може да говори. Така никой няма да прекъсва другия. Можете да използвате тази техника например, когато искате да чуете мнението на групата. Предметът може да се предава от едно дете на друго и ученикът, у когото е, може да решава дали да го говори или да го предаде на следващия съученик. Можете да го правите с гумена топка.


• Внимателно подчертайте важността да не прекъсваме другите и нас да не ни прекъсват и да изчакваме реда си да говорим. Някои деца са толкова развълнувани или нетърпеливи да Ви кажат нещо, че може да го направят в неподходящи моменти. Можете да им кажете любезно: „Разбирам, че искаш да ми кажеш нещо, но в момента съм зает/правя нещо. Но ще ми бъде приятно да поговорим (предложете конкретен час).“ Важно е да не забравите кога сте предложили да изслушате детето и да предприемете последващи действия, ако се налага. С тази последователност в

действията ще отправите послание към детето, че се интересувате от това, което има да Ви каже, и ще го научите да прави същото с другите. Също така се опитайте да сте последователни, що се отнася до реда на постъпилите въпроси, когато имате работа с по-големи групи деца.


Примерни дейности:

- Имат “дума на деня” и дават на учениците малки награди, когато ги чуят да я използват в реална ситуация.

- По двойки споделят сложни истории или мнения и останалите ученици си водят записки и упражняват рефлективно слушане.

- По време на дебати в час, учениците се оценяват и по употребата на тона на гласа.

- Учениците разиграват по роли ситуации на интервю, където те трябва да отговорят на социалните знаци на интервюиращия.

- Учениците пишат доклад върху великите лидери на света и анализират техните комуникативни умения.

- Играят “Развален телефон” и дискутират как съобщението може лесно да бъде разбрано погрешно, когато някой не слуша или не говори внимателно.

- Уроци за комуникативни умения (като слушане, гледане към човека, тон на гласа).

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Как мога да накарам децата да ме слушат внимателно?

Някои деца се разсейват по-лесно от други и им е трудно да внимават продължително време. Това не означава, че не се интересуват от това, което казвате. Важно е да давате пример и многократно да упражнявате стратегиите заактивно слушане с тях, за да улесните процеса на обучение. Можете да помогнете на деца, които са склонни да се разсейват лесно, като говорите с тях на нивото на очите, използвате прост и познат език и задавате въпроси, с които активно ги

включвате в посланието, което се опитвате да предадете. За тези деца повторението е важно. Можете дори да се уверите, че са разбрали информацията, като ги помолите да Ви я обяснят със свои думи (например „Моля, кажете ми със свои думи инструкциите, които току-що ви дадох как да завършите тази задача.“)


Кой е най-добрият начин да научите децата да слушат внимателно?

Ролевите игри или предварително разработените диалози са забавни форми на упражняване на техники за активно слушане. У дома или в класната стая можете да използвате хипотетични или реални ситуации, в които децата практикуват различни техники за активно слушане. Използвайте забавни примери, които подчертават важността на това да изслушваме другите (например, като разказвате истории за хора, които осъзнават предимствата на слушането на другите). Изобщо, ако упражнявате активно слушане с децата и направите така, че те да почувстват, че слушате, ще разберат важността да правят същото с другите. Можете да постигнете това, като създадете пространства за разговор, в които проявявате интерес към различни области от живота на децата и споделяте подобен опит с тях.


Защо е важно децата да чувстват, че ги слушат?

Изборът да отдаваме вниманието си на децата изисква пълно желание да ги слушаме активно. Когато децата усетят, че ги слушат, те чувстват, че техните идеи, емоции и мисли са ценни за другите хора и си струва да ги споделят, което засилва самооценката на децата. По същия начин, активното слушане е начин да изразим уважението си към тях.

Уроци от "Стъпка по стъпка"

Прогресия на умението от I до XII клас

Допълнителни материали

Наръчник: Работа с деца от различни етноси и култури

Наръчник за прилагане на методология за позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище - сдружение ЕЛА

Деца, родители и учители срещу езика на омразата и дискриминацията - презентация

Digital Civics Toolkit (MacArthur Research Network on Youth and Participatory Politics). A five-part process that begins with exploring identity and issues, and then moves into analyzing information, perspective-taking and exchanging ideas, and generating solutions. Easy to use virtually.