творческо мислене

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Способността да измисляме нови идеи, решения на проблеми или начини на действие когато сме изправени пред предизвикателни ситуации.

Отговорно вземане на решения: Да подбираме конструктивно и уважително личното си поведение и социалните си взаимодействия, като се съобразяваме с етичните стандарти, опасенията за безопасността, социалните норми, реалистичната оценка на последствията от различни действия и собственото ни благосъстояние и това на другите (CASEL, 2015).

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?


Творческото мислене е умение, което ще помогне на децата да действат в много видове житейски ситуации, например, вземането на решения или разрешаването на проблеми, или построяване и създаване. Ние построяваме и създаване собствения си живот, така че колкото по-голяма е креативността и способността на детето да доразвива идеите си, толкова повече можем да използваме това умение, за да им помогне във всичко, което предприемат – от измислянето на разказ до изготвянето на планове за живота си, за да постигнат целите си.

За да могат Вашите ученици да развият умението, важно е да им помогнете...

Да се смеят и забавляват като измислят творчески идеи под формата на игра; например, като помислят „Какво би се случило ако… ?“

Да използват определени идеи, които да развият и да разширят детайлите в тях.

Да генерират множество идеи без да се самокритикуват и самооценяват.

Още съвети и стратегии

  • Измислете игри, в които учениците трябва да развият предишни идеи. Една такава игра може да е „Какво би се случило ако… ?“ Може да завършите този въпрос с каквато ситуация искате. Например, какво би се случило ако бяхме невидими? Ако можехме да летим? Ако живеехме на дъното на морето? Ако бяхме милионери? Ако имахме машина на времето? И т.н. Въз основа на предложената ситуация, играйте игра с децата за измисляне на идеи какво би се случило в тази ситуация. Тази игра може да е много забавна и да насърчи тяхното творческо мислене.

  • За да ги насърчите да развиват идеи, не осъждайте и не оценявайте идеите на децата на базата на това дали са изпълними или реалистични. Напротив, насърчавайте ги да измислят неща, които изглеждат абсурдни, чудновати или нереални. Това ще им помогне да измислят творчески идеи, които иначе не биха им хрумнали, както и да се забавляват.

  • Използвайте ситуации от ежедневието за да стимулирате креативността на децата. Учебните задания може да са отлична възможност за това. Ако децата трябва да напишат, проектират или построят нещо, може да започнете с техните идеи и да им кажете да включат повече детайли в заданието. Например, ако трябва да напишат разказ и мислят да пишат за извънземни, може да им зададете въпроси, които да им помогнат да развият тази идея, като: Къде са тези извънземни? Как изглеждат? Какво искат? Как се обличат? Как общуват? Как се придвижват? Какви проблеми имат? И т.н.

  • Използвайте приказки или телевизионни предавания като възможност за децата да развият ситуациите от тях. Например, ако четат книга, може да кажете на децата или учениците си да измислят различен край или различна версия. Например, какво би се случило ако Батман беше зомби, а Супермен беше тийнейджър с двигателни увреждания?


ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Как може да бъде развито творческото мислене чрез развиване на други идеи?

Творческото мислене може да бъде развито по много начини. В предишните класове разгледахме други такива, докато в този използвахме концепцията за развиване на идеи, за да насърчим децата да надграждат други идеи, да ги описват, разширяват и преобразяват. Развиването на идеи започва с една основна идея, която усложняваме и добавя нюанси. Тази концепция не се отнася само до измислянето на идеи, но и това да ги изразим и опишем с възможно най-много детайли. Това стимулира творческото мислене, като ни кара да генерираме цяла гама от различни, новаторски идеи.

Примерни въпроси за саморефлексия


Допълнителни материали