Доклади, изследвания и анализи

Тук може да намерите доклади, анализи, наръчници и други информационни материали от следните източници

ключови Проучвания

Международно изследване на уменията за четене (PIRLS) отчита тенденциите в постиженията на учениците в контекста на четенето и изучава различията между националните образователни системи в участващите страни. PIRLS се реализира от Международния център TIMSS & PIRLS към Бостън Колидж, САЩ, заедно с Международната асоциация за оценяване на постиженията в образованието (IEA) и се провежда на всеки пет години.

PIRLS измерва способностите на учениците от 4ти клас да разбират съдържанието на различни текстове като използват набор от когнитивни процеси. Изследването се фокусира върху два компонента от четенето - четене с разбиране и извличане и използване на информация. Четенето с разбиране се изучава чрез художествени текстове, а извличането и използването на информация чрез научно-популярни текстове. Проучването изследва когнитивните процеси на търсене и извличане на определена информация, извеждане на преки заключения, интерпретиране и обобщаване на информация и анализ и оценка на съдържанието, езика и структурата на текстовете.

Международното изследване на уменията по математика и природни науки (TIMSS) e подкрепено от Международната асоциация за оценяване на постиженията в образованието (IEA) и е сред най-авторитетните проучвания в света. TIMSS отчита тенденциите в постиженията на учениците от 4ти и 8ми клас на всеки четири години. Изследването предоставя важни данни за различията между национални образователни системи, за факторите, необходими за постигането на високи резултати по математика и природни науки и за проблемните области и потенциални политики, които да подобрят резултатите в международния контекст.

Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) е разработена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 1990-те години като периодично международно стандартизирано оценяване на 15-годишните ученици. PISA се провежда през периоди от три години и оценяването обхваща три компонента - четене, математика и природни науки. PISA не е пряко свързана с изискванията на националните учебни програми, защото измерва постиженията на учениците в контекста на образователните цели, дефинирани от обществото приложими в множество държави.

Международното изследване на гражданското образование (ICCS) има за цел да проучи по какъв начин младите хора се подготвят за ролята си на граждани. То се осъществява от Международната асоциация за оценяване на образователните постижения (IEA). Изследването се основава на предишни проучвания на IEA и се провежда в отговор на новите предизвикателства пред гражданското образование на младежите. То предоставя данни за познанията и уменията на учениците по теми, свързани с гражданското образование, както и за отношението им към гражданството и гражданската проблематика.

Изследването се провежда в две фази – пилотно и основно проучване, и обхваща учениците от 8. клас и техните учители. Учителите отговарят на въпроси свързани с тяхната методика на преподаване, а учениците на когнитивни тестове по широк кръг от теми свързани с гражданството и гражданското общество, изучавани по история и география до 8ми клас. Посредством тези въпросници се събира информация за семейната среда на учениците, техните възприятия, ценности и отношението им към гражданството и гражданското образование.

Международното изследване за преподаване и учене TALIS се осъществява от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Международната асоциация за оценяване на постиженията в образованието (IEA) и Центъра по статистика – Канада. TALIS е първото международно изследване, което се фокусира върху учителския екип, учебната им среда и работните условия в училищата.

TALIS се провежда на пилотна и същинска фаза, като са включени учители преподаващи в прогимназиален етап (от 5ти до 8ми клас) и директори на училища. Основните цели на проучването са то да спомогне за създаването на международни индикатори и анализи на практиките в преподаването, да прави сравнителен анализ на страните по отношение на методите им за справяне със сходни предизвикателства, да определи как условията на преподаване се променят с времето и как влияят на тенденциите в образователните политики. TALIS е проучване с важно практическо значение за разработката на ефективни образователни политики, които да вземат в предвид училищната среда, методите на преподаване и демографските характеристки на учителските екипи.

Актуални данни за участието на България в проучванията можете да откриете на Google Drive линковете към заглавията на проучванията на тази страница, както и на страницата на ЦОПУО. Информация за международните проучвания и публикуваните доклади можете да намерите на страницата на ОИСР или тук.