Емпатия

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Да разбираме и усещаме това, което друг човек изпитва от неговата гледна точка, т.е. способността да се поставим на мястото на другия (Bellet & Maloney, 1991).

ЗАЩО Е ВАЖНа ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?

Изследванията показват, че "Емпатията" ...

Води до помагащо поведение, което е от полза за социалните взаимоотношения.

Помага да разберем как се чувстват другите, за да можем да реагираме по подходящ начин на дадена ситуация.

Прави възможно да търсим, откриваме и променяме дълбоките причини за начините, по които се чувстваме.

Чрез нея научаваме как хората се свързват помежду си, и създаваме добра основа за всички свои бъдещи отношения.

За да могат Вашите ученици да развият “Емпатия”, важно е да им помогнете...

  • Да определят емоциите, които изпитват, когато разберат какво се случва с другите.

  • Да се попитат как самите те биха се почувствали, ако бяха на мястото на другия човек.

  • Разпознават думи и действия, които нараняват другия.

  • Обясняват важността на емпатията, разбирането на други мнения и желанието да помогнеш при установяването на конструктивни социални връзки.

Още съвети и стратегии

• Възползвайте се максимално, когато децата са способни психически да се поставят на мястото на другия човек, за да могат да почувстват емоциите му. Например, използвайте въпроси като „Как бихте се чувствали вие, ако това се случи на вас?“ или „Как се чувствате, като видяхте какво се случи на този човек?“ Можете да им помогнете да развият навика да изследват собствените си реакции спрямо емоциите на другите. Докато им четете приказки, питайте децата за емоциите на други герои и как това ги кара да се чувстват.

• Когато някое дете е агресивно, можете да използвате тези въпроси, за да развиете емпатията му: „Как мислиш, че се чувства съученикът ти, когото нарани?“ или „Как се чувстваш от тази си постъпка?"

• Учителите могат да използват ситуации от класната стая, при които учениците изпитват различни емоции, или герои от приказки или хора, които не са в класната стая. Тези емоции могат да са както приятни, така и неприятни. Например, ако на някого му е трудно да завърши дадена задача, можете да попитате другите: „Как бихте се почувствали, ако вие не можехте да я завършите?“ или „Как мислите, че се чувства съученикът ви сега?“

• Случаите на тероризиране (тормоз, сплашване, заяждане), т.е. ситуациите, в които има повтаряща се (многократна) и систематична (към едни и същи хора) агресия между ученици, и когато има и неравновесие в силите, поради коeто жертвата не може да се защити, може да са добри възможности за упражняване на емпатия. Това е много важно, особено сред учениците, които виждат агресията, тъй като те са тези, които могат да защитят жертвите и да намерят начин да ги подкрепят. Говорете със своите ученици или с децата си за това, което чувстват другите, когато постоянно и системно ги нараняват, и не разполагат с никакъв начин да се защитават.


Примерни дейности:

  • Дефинират и дискутират думата “емпатия” с по-големи деца в начален етап, деца в прогимназиален етап и гимназиален етап.

  • Учениците брейнсторм списък с поведения, които според тях биха наранили другите.

  • Четат първата половина на история. Предполагат как действията на един герой афектират чувствата на друг герой (виждат действията на първия герой и правят предположение какви са чувствата на другия герой)

  • Пишат история от напълно различна гледна точка и дискутират.

  • Отборите получават списък с емоции. Те трябва да направят скеч, представяйки всички емоции от списъка. Другият отбор трябва да предположи кои са емоциите от списъка.

  • Учениците пишат алтернативен край на история като променят поведението на един герой.

  • От външната страна на хартиена торба, учениците правят колаж - как според тях се чувстват другите за даден проблем. От вътрешната страна, те поставят снимки/думи за това как те се чувстват за проблема. Дискутират.


Ресурси на английски език:

Stand in my shoes - lesson plan on empathy

Understanding Empathy - lesson

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Защо е важно да развиваме емпатия?Емпатията е основно умение за предотвратяване на агресия и гарантиране на здравословно съвместно съществуване. Като се поставяме психически и емоционално на мястото на другите и чувстваме това, което другите могат да чувстват, вероятно няма да ги нараняваме в бъдеще и ще бъдем по- загрижени за техните емоции и реакции на нашето поведение. Децата с високи равнища на емпатия са по-малко агресивни, по-лесно достигат до споразумения и могат по-лесно да разберат гледната точка на другите хора. Това им помага да подобрят междуличностните си отношения.


Едно и също ли е да виждаме нещата от гледна точка на другите и да проявяваме емпатия?

Двете умения са тясно свързани. Въпреки това, да виждаме нещата от гледна точка на другите включва познавателен процес, при който се опитваме да разберем какво мислят или чувстват другите в дадена ситуация, докато емпатията включва емоционален процес, при който ние чувстваме това, което чувстват и другите.

Друго обяснение на връзката между двете умения: „Афективна емпатия“ се отнася до усещанията и чувствата, които получаваме в отговор на емоциите на другите; това може да включва отразяване на това, което този човек чувства, или просто да се чувства стресиран, когато открием страх или тревожност на друг. „Когнитивна съпричастност“, понякога наричана „приемане на перспектива“, се отнася до нашата способност да идентифицираме и разбираме емоциите на други хора.

Уроци от "Стъпка по стъпка"

Прогресия на умението от I до XII клас

Първи клас - Наблюдавам лицето на другия, за да разбера как се чувства

Втори клас - Поставям се на мястото на някого другиго, за да разбера как се чувства

Трети клас - Разбирам как се чувстват другите, когато им се случат лоши неща

Четвърти клас - Поставям се на мястото на някого, с когото се отнасят лошо съучениците му

Пети клас - Поставям се на мястото на хората, които живеят с увреждания

Шести клас - Поставям се на мястото на всеки, който се сблъсква с дискриминация ежедневно

Седми клас - Поставям се на мястото на моите родители или братя и сестри, когато нещо им се случва

Осми клас - Поставям се на мястото на приятелите си, когато нещо им се случва

Девети клас - Чувствам това, което чувстват другите хора, когато им е трудно

Десети клас - Използвам емпатия, за да развивам чувството си за справедливост

Единадесети и дванадесети клас - Емпатията води чувството ми за социална отговорност

Допълнителни материали

Наръчник: Работа с деца от различни етноси и култури

Наръчник за прилагане на методология за позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище - сдружение ЕЛА

Деца, родители и учители срещу езика на омразата и дискриминацията - презентация

Digital Civics Toolkit (MacArthur Research Network on Youth and Participatory Politics). A five-part process that begins with exploring identity and issues, and then moves into analyzing information, perspective-taking and exchanging ideas, and generating solutions. Easy to use virtually.