Институт за пазарна икономика

Институтът за пазарна икономика е организация с нестопанска цел, която от 2010 година насам работи за това да развива и защитава пазарните подходи за преодоляване на предизвикателствата на българските граждани. Институтът има за цел да предоставя анализи на политики, практики, социалното и икономическото положение в страната. Чрез различни доклади и проекти, институтът коментира социално-икомическата среда, образованието и неравенството.

Полезни ресурси

Regional_Profiles_2019_BG.pdf

Регионални профили: показатели за развитие за 2019г.

EDU-EMPL_F.pdf

Образование и заетост: Доколко професионалното образование отговаря на реалностите в икономиката 2018г.

Schools_delegated_budgets_final.pdf

Финансиране на училищата 2017г.

Ефекти върху бюджетирането, заплатите и качеството на образование

Bednost_bg_16_IME.pdf

Бедността в България: Образованието и заетостта като фактори за доходите и неравенството 2016г.

други доклади

qe-02-18-922-en-n.pdf

Неоптималното използване на уменията на работната сила е задълбочаващ се проблем в ЕС, в следствие от негативните демографски процеси, силният международен конкурентен натиск и намаляващият относителен дял на лицата в активна възраст. Несъответствието между уменията и пазара на труда има ефект върху общата производителност и конкурентноспособност в ЕС, капацитета за въвеждане на иновации в работния процес, недостига на труд, намаляване на кариерните перспективи и други. Стремглавото навлизане на технологиите във всички професии означава, че трябва да се извърши съществена промяна в обучението на умения в училище, за да може учениците да са конкурентноспособни и квалифицирани подходящо на трудовия пазар.

Именно затова са необходими промени в механизмите на продължаващо обучение, професионалната преквалификация и валидирането на умения придобити извън образователната система ценни на пазара на труда. Макар развитието на националните квалификационни рамки в страните от ЕС да продължава, съществуват опасения, че политическата воля за продължаването на този процес отслабва и са нужни по-задълбочени усилия за увеличаване на трудовата мобилност сред младежта. Повече информация за изследванията по темата можете да откриете тук.

KE-01-19-716-EN-N.pdf

Институтът коментира европейския доклад за оценката на младежите в България, които не учат, не се квалифицират и не работят за 2019 година. Докладът отразява проблеми като недостатъчната интегрираност на ромското население и липсата на подкрепа към тези младежи към търсене на работа, обучение или квалификация. Едни от основните препоръки са по-регулярно и точно отразяване на база данни на младежите в България от страна на институциите (НСИ), по-добра комуникация между младежки медиатори и бюра по труда и/или администрацията и по-широк възрастов обхват на активните трудови програми. Също така докладът препоръчва бъдещите политики да вземат в предвид регионалните характеристики на развитие и пазара на труда, както и по-задълбочени информационни кампании, които директно черпят информация от проблемите и успехите на млади българи.