АМАЛИПЕ

Център за междуетнически диалог и толерантност “Амалипе” е ромска организация, която има за цел да разпространява информация и да популяризира приемствеността и интегрирането на ромите в българското общество. Амалипе работи и за организирането на ромското гражданско движение и представлява ромското население пред държавните институции.

Център "Амалипе" работи по проекти в областта на образованието, социални дейности и здравеопазвано съвместно с други неправителствени организации и държавни институции. Центърът е изградил мрежа с над 250 училища в странара и работи за намаляване на процента на отпадащи деца от образованието и повишаването на образователния статус на ромите. Освен образователна интеграция, Амалипе подкрепя и провежда инициативи за насърчаване и популяризиране на ромската култура и фолкора на етносите.

Полезни ресурси

интеркултурно образование и образователна интеграция.pdf

Интеркултурно образование и образователна интеграция

поглед към новия програмен период 2021 - 2027 .pdf

Оперативните програми между реалните потребности и нерешителността: поглед към новия програмен период 2021 - 2027

Naracnik za roditeli.pdf

Активни родители за успешни деца: наръчник на активния родител

Narachnik_tolerantnost_joint_BG.pdf

Наръчник по толерантност

Непродължаващите средно образование - колко, къде, защо и как.pdf

Непродължаващите средно образование: колко, къде, защо и как?

Отпадащите ученици в България.pdf

Отпадащите ученици в България

2017-Граждански мониторингов доклад.pdf

Граждански мониторингов доклад за изпълнение на Националната стратегия за интеграция на ромите на Република България

2018_годишен доклад.pdf

Годишен доклад за дейността на център "Амалипе" за 2018 година

Скорошни проекти

От 1 до 3 февруари Център Амалипе проведе проучване в рамките на Мрежата за интеркултурно образование „Всеки ученик ще бъде отличник“ относно възможностите за връщане на учениците към присъствена форма на обучение и ситуацията, свързана със заболеваемостта сред ученици и учители. В анкетата участваха 233 училища от цялата страна. От тях над 50% са училища с до 150 ученици. Около ¼ са училищата с над 250 ученици.

Резултатите показват, че близо 77 % от училищата в момента нямат заболели ученици и учители. В близо 20% от училищата има до 5 % заболели и едва 2.5 % имат над 10 % заболели. По отношение на учениците, над ¾ от училищата споделят, че никой от техните ученици не се е сблъсквал с болестта (75.5%), в 20% от училищата от Ковид са преболедували до 5 % от учениците.

Цялостните резултати показват, че по-голяма част от училищата в малките населени места разполагат с достатъчно пространство за броя ученици, които обучават. Дори и ако всички ученици се върнат присъствено в училище, те пак ще имат възможност да бъдат разпределени така, че да се поддържа необходимата социална дистанция, нещо, което в големите градове трудно може да бъде постигнато. Центърът коментира, че ако заболеваемостта в тези училища продължи да бъде ниска и противоепидемичните мерки продължават да се прилагат както досега би било добре да се даде автономност на тези училища да върнат присъственото обучение, покривайки определени критерии.

С помощта на училищната телевизия “Ботев ТВ”, учителите в Обединено училище “Христо Ботев” с. Долни Цибър подобряват обучението и контакта със своите ученици в текущите условия на пандемия. Училището стартира инициативата “Учим online заедно”, в която записват видеоуроци за по-добро усвояване на материала. Инициативата е приета радостно от учениците, които споделят, че уроците са кратки, информативни и интересни. Уроците са онлайн достъпни на Youtube канала прикачен по-горе.

През пролетта на 2020 година стартира инициативата ,,Стара техника за ново начало", подрекепена от Фондация Заедно в час. Пандемичната обстановка постави нови предизвикателства пред достъпа и качеството на електронното обучение от разстояние. Много от децата не разполагат с необходимите устройства за тази цел - проучване на Център Амалипе сочи, че около една четвърт от децата не разполагат с такива устройства. Неравенството в достъпа до обучение се задълбочава и затова кампанията има за цел да събере дарителски средства и/или устройства за ученици. Обучението в електронна среда от разстояние изглежда да продължи да бъде част от образователния процес и именно затова кампанията продължава да бъде активна в Платформата.бг.