критично мислене

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Способността задълбочено и самостоятелно да анализираме, поставяме под въпрос и оценяваме информация, да взимаме решения и развиваме аргументи въз основа на знания и преценка. Тази информация може да идва от заобикалящата ни среда (например, какво казват другите около нас или какво казват медиите) или от нас самите (например, нашите мисли и вярвания).

Отговорно вземане на решения: Да подбираме конструктивно и уважително личното си поведение и социалните си взаимодействия, като се съобразяваме с етичните стандарти, опасенията за безопасността, социалните норми, реалистичната оценка на последствията от различни действия и собственото ни благосъстояние и това на другите (CASEL, 2015).

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?


Критичното мислене е ключово умение за вземане на информирани решения, основаващи се на преценка и размисъл, а не на натиск от страна на връстниците и копиране на техните възгледи. Това позволява на децата да вземат автономни решения, дори да противоречат на това, което правят или мислят другите, или което медиите ни показват.

За да могат Вашите ученици да развият умението, важно е да им помогнете...

Да сформират и изразяват собствените си мнения и гледни точки .

Да приемат, че техните мнения и гледни точки могат да бъдат различни от тези на други хора или от тези, представяни в медиите.

Да оценяват информацията критично, анализирайки нейната валидност и уместност и да вземат информирани решения и да предлагат информирани аргументи.

Още съвети и стратегии

  • Критичното мислене може да бъде стимулирано по различно време на деня, както в училище, така и у дома. Ние, като възрастни, можем да насърчаваме учениците да сформират своя собствена гледна точка и мнения по определени теми или ситуации, като задаваме въпроси, като „Какво мислите за това?“ или „Аз мисля така. Съгласен ли си с мен или имаш друга идея или мнение?“

  • Възрастните могат и да насърчават децата да подхождат критично към информацията, произлизаща от заобикалящата ни среда; например, нещата, казани от други хора, или това, което ни показват медиите. Задавайте на децата въпроси като: „Мислиш ли, че това, което ни показват в това предаване наистина се случва в реалния живот?“ или „Какво мислиш за това, което направи мъжът във филма?“. Така ще свикнат да оценяват валидността и относимостта на информацията, която получават.

  • Важно е и да насърчавате откритото общуване, както у дома, така и в училище, където учениците да се чувстват свободни да влязат в диалог относно собствените си мнения и мисли, дори възрастните да не са винаги съгласни с тях.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Каква е връзката между критичното мислене и отношенията ни с другите?

Критичното мислене ни позволява да разберем, че не винаги трябва да се съгласяваме с другите. Критичното мислене е от основно значение, за да можем да се противопоставим на груповия натиск (например, когато други призовават към бой или се присмиват на друг) и да прекратим такава ситуация (например, като се намесим или съобщим за ситуацията). И накрая, много важно е учениците не само да разберат, че имат способността да мислят различно от тези около тях, но и да се научат как внимателно да изразяват собственото си мнение и да го отстояват пред другите.

Примерни въпроси за саморефлексия


Допълнителни материали