Сдружение за споделено учене ЕЛА (Център за приобщаващо образование)

Сдружение за споделено учене ЕЛА е организация, която подкрепя развитието на децата. Първо под името Save the Children UK - Bulgaria Programme (1997 - 2007) организацията търси алтернативи за институционализирането на деца, а като Като Център за приобщаващо образование (2007-2019) се фокусират върху приобщаващата среда като основна ценност в училище. От 2019 година насам сдружението цели да подкрепя ученици и млади хора да развиват техните умения за учене, социалните и емоционални умения, както и учители и родители, с които работят заедно за постигането на една по-добра училищна и семейна среда. Работата на организацията е свързана с подкрепа на деца, учители и родители, и провеждането на изследвания в сферата на образованието и детското благосъстояние.

Полезни ресурси

358 (1).pdf

Помагало за закрила на детето в детската градина и в училище 2020г.

353.pdf

Годишен доклад 2019г.

Полезни ресурси

Сдружението предлага училищната медиация, чрез която предоставя начин споровете в училищната среда да бъдат разрешавани по конструктивен начин. Всяка една от страните (директор, учител, родител, ученик) може да се обърне към медиатор и да покани другата страна да участва в процедура по медиация. Участието в процеса е доброволно и при постигането на споразумение, страните решават дали да подпишат писмен документ или да имат устна уговорка.

По този начин се намалява стреса в училищната среда, прави страните по-спокойни за учене и подтиква процеса на медиация да допринесе към социалното учене и развитие на емоционалната интелигентност.

Моделът е част от платформата, създадена от сдружението Приобщи.се (където можете да откриете много ресурси за учители, родители и ученици) и е част от международен проект, който тества неговата ефективност на европейско ниво. Създаден е за българската училищна среда от Сдружение за споделено учене ЕЛА в партньорство с пет български училища и с Вашингтонския университет, Сиатъл, САЩ.

Той се основава на работата на училището като система. За да гарантира устойчивост, моделът поставя училището в рамката на учеща организация, която сама анализира своите култура, политики, практики и прави необходимите промени в резултат от този анализ. Това е органичен подход, който се случва в училището, от самите учители и ръководство, с външна подкрепа от сдружението.

Моделът накратко

Моделът разчита на споделеното лидерство. Прилагането му се ръководи от лидерски екип, съставен от директора, заместник-директора и ядро от педагогическия персонал. Работата на училищния екип се съсредоточава върху всички или върху част от следните ключови области на развитие на училището:

  • Училищно управление

  • Педагогически практики

  • Детска закрила

  • Партньорство с родителите

С помощта на сдружението предоставя анализи на училищната среда и съпътства участниците в постигането на конкретни цели.