упоритост

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Упоритост: Непрекъснатите усилия да направим или постигнем нещо, независимо от трудностите, неуспехите или съпротивата (Merriam-Webster, 2015).

Устойчивост: Да се адаптираме добре, когато сме изправени пред тежка ситуация, травма, трагедия, заплахи или значителни източници на стрес – като проблеми в семейството и отношенията, сериозни здравословни проблеми или стресови фактори на работното място и финансови затруднения. Това означава да се възстановим от трудните преживявания (APA, 2015).

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?


Успехът обикновено се свързва с упоритост. За да станем експерти в нещо, трябва да се опитаме няколко пъти да постигнем целта. С упоритост се учим по-добре и доразвиваме уменията си.

За да могат Вашите ученици да развият умението, важно е да им помогнете...

Да осъзнаят, че дори когато нещата са трудни и изискват много работа, могат да ги постигнат ако проявят постоянство.

Да размишляват върху емоциите и мислите, които се появят, когато се изправят пред неуспеха.

Да предвиждат пречките по пътя, за да определят стратегии, които да им позволят да проявят упоритост и да постигнат целите си.

Още съвети и стратегии

Като възрастни можем да помогнем на децата да проявяват упоритост, за да могат да постигат целите, които си поставят. Важно е, в случай на евентуални неуспехи:


Да потвърдим емоциите им – фрустрация, гняв или тъга. Например, можете да им кажете: „Разбирам, че ти е тъжно, защото не си се справил добре на теста, въпреки че си учил много“ или „Аз също се ядосвам, когато нещата не се получат както искам.“


Да им напомним как са постигнали трудни неща в миналото благодарение на постоянството си, за да им покажем, че могат да постигнат каквото искат, дори да отнема време.


Да им помогнем да овладеят емоциите си, да потърсят различни стратегии за преодоляване на тези неуспехи и да продължат да се опитват да постигнат поставената цел. Някои стратегии, които може да предложите на децата включват:

  • Да избягват да повтарят грешките си и да променят начина, по който подхождат към проблема или изпълняват задачата. Например, ако знаем, че да учим в тишина и да се опитваме да запомним информацията не ни помага да изкараме тестовете, може да пробваме други начини на учене, например чрез рисунки и/или писане на кратки обобщения.

  • Да поставят малки цели, които са постижими и спомагат за работата по крайната цел. Например, ако искаме да сме много добри китаристи, можем да започнем със свирене на по-лесни песни и после, малко по малко, да научим други, по-трудни песни.

  • Учете се от другите. Например, когато учим за контролно, може да попитаме други съученици какви стратегии им помагат да учат.

- Да спрат за момент и да се върнат към задачата по-късно. Има ситуации, в които спирането за момент и повторния опит по-късно могат да ни помогнат да се успокоим и малко да разтоварим умовете си. Например, ако не сме в състояние да решим задача по математика, може да помогне да си направим кратка почивка, а след няколко минути да опитаме отново.


Използвайте историите на хора, на които децата се възхищават като модел на постоянство. Спортистите, хората на изкуството, бизнесмените и т.н. е трябвало да положат много усилия и да проявяват постоянство, за да постигнат това, което са искали. Техният пример може да ни помогне да осъзнаем, че за да постигнем каквото искаме, трябва да положим усилия и да проявим постоянство.


ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Как можем да проявим упоритост ако нещата не се получат както искаме, дори да сме се постарали?

Важно е да получаваме подкрепа от другите. Да можем да им се доверим и да говорим с тях за нашите емоции и мисли, когато сме изправени пред неблагополучие, е полезно и ни позволява да се изразим и да намалим напрежението, причинено от стресиращи събития. Можем да помогнем на децата да гледат на трудните ситуации в живота като нещо, което ще отмине и да си представят положително бъдеще въпреки тях. За да направим това, можем да използваме предишни преживявания на децата, да им разкажем за наш собствен опит, или да помислим за истории на известни хора, на които децата се възхищават.


Как мога да развия оптимизъм и надежда у децата?

Помогнете на децата да виждат положителната страна на нещата. Можете например да им дадете задача за минута да Ви изброят всички хубави неща, за които се сещат в дадена ситуация. Дайте им надежда и им помогнете да визуализират действията си отвъд настоящето, проектирайки ги в бъдещето. Например, можете да им кажете: „Не успя този път, но ако продължиш да се опитваш, ще успееш и това ще те накара да се почувстваш щастлив.“

Примерни въпроси за саморефлексия


Допълнителни материали