Институт Отворено общество

Институт Отворено общество (София) е неправителственa организация отстояваща демократичните и европейски ценности. Чрез различни инициативи покрепя гражданското общество в България, европейската интеграция, отворения публичен дебат и гражданските свободи.

Полезни ресурси

2018_12_12-Trust-NPO-final.pdf

Доверието в неправителствените организации в България

2018-Hate-speech-BG-final.pdf

Обществени нагласи спрямо речта на омразата в България през 2018г.

Event-book_BG–Мост към бизнеса.pdf

Многообразие и включване на пазара на труда

MediaLiteracyIndex2019_BG.pdf

Резултати на Индекс за медийна грамотност 2019г.

State-of-Democracy-2018-BG.pdf

Демокрация и гражданско участие: обществените нагласи, върховенство на правото и основните права на човека за 2018г.

ИНИЦИАТИВИ

,,Мост към бизнеса" предсравлява програма за подпомагане на достъпа на плади роми (18-35 години) със завършено минимум средно образование и успешно положени държавни зрелостни изпити до позиции за висококвалифициран труд в частния бизнес, които да съответстват на тяхното образование и квалификация. Програмата в сила от 2014г. до 2020г. обхваща минимум 150 младежи от различни области в страната с преобладаващо ромско население като им предлага кариерно ориентиране, съдействие при контакти с работодатели, обучения и наставничество след наемането на работа.

В резултат от тригодишната програма са разработени препоръки към политиките на държавните служби за заетост, с цел адаптацията им към нуждите на групата от сравнително образовани служители от ромски произход. „Мост към бизнеса“ изготвя предложения за такива политики и на бъдещите работодатели, които искат да развият подобни инициативи за ромска заетост.

Рейтинговата система на висшите училища в България е най-големия уеб-базиран публично достъпен източник на информация за висшето образование в България. С помощта на МОН, рейтинговата платформа осигурява на кандидат-студентите възможност да се информират за разнообразието от специалности и учебни заведения и да направят избор за своето бъдещо обучение. Платформата предоставя широк набор от информация за учебните заведения като специалности, професионални направления, образователно-квалификационни степени и възможност за сравнение и класиране на избраните висши училища според редица направления, сред които научна дейност, учебна среда, престиж и бъдеща реализация. Рейтинговата система е добър пътеводител за бъдещи студенти, които са несигурни дали да продължат обучението си в страната и допринася за обществения дебат около формирането на полезни публични политики в сферата на висшето образование.

“Индексът на настигане” оценява спепента на настигане на страните-членки от Централна и Източна Европа (ЕС10) до “Западните“ страни членки по отношение на редица категории и индикатори. Индексът регистрира нивата на сближаване или отдалечаване на страните по отношение на категориите „Икономика“, „Качество на живот“, „Демокрация“, „Управление“ и съпътстващите ги индикатори. На базата на тях се изчислява Финална оценка за всяка държава, която може да бъде полезна, за да насочи вниманието към специфични проблеми (или успешни примери) и да спомогне за изготвянето на препоръки за политики. Институтът спомага за адаптацията и превода на този индекс в измерими компоненти и какво значат те за социалното и икономическо развитие на България.