Самоосъзнатост

Способността да разпознаваме своите емоции, какво ги причинява и какво причиняват (Goleman, 1995). Да да разпознаваме какво чувстваме, да го обмислим и да назовем нашите емоции.Това е основополагащо умение за социалното и емоционалното ни развитие, тъй като е от особено значение да опознаем себе си и да се научим да управляваме нашите емоции, за а можем да формираме и поддържаме хармонични отношения с другите.

Теория

Изледвания и монографии, които разглеждат какво стои зад термините аз-концепция, нагласа за развитие и емоционална осъзнатост, както и защо са важни тези умения и нагласи в 21ви век.

Аз-концепция:

Модел DISC за оценка на личността

6 добродетели и 24 сили за щастие според позитивната психология

Самооценка:

Ефект на Дънинг-Крюгер - защо хората се надценяват?

Четирите нива на компетентността

Стилове на учене:

Модел за стилове на учене на Колб

Модел за стилове на учене на Фелдър и Силвърман

Нагласа за развитие:

Локус на контрол. Кой контролира съдбата ни?

Нагласа за развитие – ето къде е ключът към нея

Статия - Какво е нагласата за развитие и защо е важна?

Емоционална осъзнатост:

Теория за шестте основни емоции на Екман

Откъси от „Професионални тестове за емоционална интелигентност“ от Робърт Ууд и Хари Толи

Природата на емоциите - Робърт Плутчик (EN)

HBR Наръчник за емоционална интелигентност (EN)

Емоционалната интелигентност - Даниъл Голман (книга добавена от Иванка Кьосева)

Определяне на ценности и извеждане на значими цели:

HBR: "Накарайте Вашите ценности да придобият значение", Патрик М. Ленциони (EN)

Изследване на връзките между власт, привилегии и подтисничество:

Разпознаване на привилегията: Власт за всички l Майкъл Йейтс l TEDx Texas State University (EN)

Видео с бързо и достъпно обяснение на привилегията (EN)

Видео, което разглежда систематичния расизъм (EN)

Listen to the “Power in Schools” series (Episodes 73, 74, 75 & 76) on the Modern Learners podcast.

Изследване на скрити и явни предразсъдъци:

IПрикритите предразсъдъци в образованието (EN) (2:40)

Как несъзнателните предразсъдъци влияят на преценката (EN) (1:07)

PBS - Прикритите предразсъдъци: Фъстъчено масло, конфитюр и расизъм (EN) (2:26)

Предразсъдъците в американските училища (EN) (10:50)

Видео поредица на UCLA (EN) (7 видеа, всяко не повече от 5 минути)

идеи от практиката

Стратегии, подходи, наръчници и съвети от опитни колеги и изледователи в образованието и психологията.

Допълнителни идеи за повишаване на личната самооценка:

Прекарайте известно време в опознаване на себе си. Това не означава задължително часове наред рефлексия (макар че малко рефлексия би била полезна). Можете да научите много повече като излезете навън и действате. Срещайте се с нови хора, започнете ново хоби, доброволствайте за значима кауза - ще научите много за света и същевремнно ще затвърдите усещането си за себе си. Бъдете активни!

Действайте! Когато се чувствате несигурни или се съмнявате в своите способности, не се крийте, не бягайте. Поемете си дълбоко въздух, излезте навън, и направете точно нещата, за които не сте сигурни - дори и да започнете с малки стъпки. Ако, например, искате да създадете нови приятелства, добра първа стъпка е да кажете "здравей" на някого, когото често виждате на работа или в училище. Така постепенно ще можете да развиете своята увереност.

Поемайте малки рискове. Във връзка с предния съвет трябва да осъзнаете че понякога определени действия и решения в живота изискват поемането на малък риск. Не се страхувайте от това! Ще се чувствате добре от факта, че сте поели този риск, дори ако нещата не се развият толкова добре, колкото сте се надявали. Поне можете да кажете, че сте опитали!

Отстоявайте себе си. Ниското самочувствие често води до неспособност за отстояване на собственото мнение, а когато не изразяваме нашите нужди и желания, често се чувстваме доста по-зле. Изградете умения за асертивност и ще стане по-лесно с времето.

Поставете си лични цели. Решете коя е Вашата крайна цел и съставете разумен, но предизвикателен план как да стигнете дотам. Поставете си крайни срокове и система за награди, които да ви поощряват да продължавате. (Целта, между другото, не е нужно да е нещо голямо като "Да стана лекар"; може да е всичко, което поискате, като например "Да създам едно ново приятелство" или "Да се науча как да правя конфитюр".)

Учете се от - но си прощавайте - своите грешки. Всеки, независимо колко перфектен изглежда, от време на време прави грешки. По този начин се учим - както се учим да ходим като деца. Ако не залитнем и паднем няколко пъти, няма да се научим как да ставаме и да пазим равновесие. Помнете това и бъдете милостиви към себе си.

• Правете неща самостоятелно - не разчитайте на другите да ви накарат да се почувствате по-добре. Един потенциален капан на ниското самочувствие е зависимостта от другите. Истината е, че ако чувствате някаква празнота вътре в себе си, никой не може да я запълни освен Вас самите. Да, здравословните взаимоотношения са важни за да бъдем щастливи, но още по-важно е взаимоотношението ни с нас самите.

Не се сравнявайте с другите. Може да погледнете някого и да си помислите, че те притежават някакво качество или предимство, което Вие нямате, но истината е, че те може също да Ви гледат и да си мислят същото! По Вашите стандарти някой може да е по-интелигентен от Вас, но Вие, например, да сте по-находчив(а), и лесно да се ориентирате, независимо къде сте (много важно умение). Всеки носи нещо специално. Съдете себе си по собствените си стандарти, защото сте уникална личност.

Заобикаляйте се с хора, които утвърждават Вашата същност. Имате ли токсични взаимоотношения с хора, които Ви критикуват или Ви карат да се чувствате нищожни? Огледайте се добро с какви хора се заобикаляте и как те влияят на Вашето самочувствие. Също имайте предвид, че има само един човек, който има влияние върху начина, по който мислите и се чувствате за себе си - и това сте Вие. Върнете си тази сила.

Упражнявайте позитивни утвърждения. Запишете 5-10 позитивни твърдения, като "Обичам себе си. Аз съм красив(а), отвън и отвътре. Давам обич и тя се връща към мен многократно." Всяка сутрин като се събудите, заставайте пред огледалото, погледнете се в очите и повторете своите утвърждения около 20 пъти. Правете същото преди да си легнете (ако правите това по няколко пъти през деня е дори още по-добре). Със сигурност ще ви се струва изкуствено и фалшиво отначало, но с времето, можете и ще пренастроите мозъка си и ще започнете да вярвате, че всички тези прекрасни неща са истина за Вас. Отнема около 30 дни да се създаде навик, така че се опитайте да продължите толкова дълго. Процесът ще отнеме известно време (особено ако сте прекарали по-голямата част от живота си затвърждавайки негативни представи за себе си), но съвсем скоро ще видите положителна промяна.

• Намерете неща, които Ви доставят удоволствие. Дали ще е шиене, рисуване, плуване, или карате, хобитата са чудесен начин да повдигнете самочувствието си. Дори ако не сте експерти, да правите нещо за удоволствието или предизвикателството, изгражда нашето усещане за нашата същност.

Използвайте техники за визуализация. Ако сте притеснен(а) или несигурен/несигурна за способността си да направите нещо (напр. да поискате повишение от шефа си или да се състезавате в маратон), се упражнявайте да си визуализирате този момент в подробности. Представете си как се справяте безпроблемно със ситуацията. Опитайте се възможно най-ясно да си представите чувството на щастие и успех. Това ще намали Вашия страх и ще Ви даде повече увереност.

Подобрете своето умение да се справяте със стреса. Не е толкова лесно да вярвате в себе си, когато сте стресиран(а). Развийте стратегии за успококоение и ги интегрирайте в своето ежедневие възможно най-често (напр. четене на хубава книга, разговори с приятели, тренировка, и т.н.)

Зарежете перфекционизма. Изненадващо има силна връзка между перфекционизма и ниското самочувствие. Колкото повече се опитвате да сте перфектен/перфектна, толкова повече ще се изнервите, когато разберете, че е невъзможно! Внимавайте за прекалена склонност към перфекционизъм и я контролирайте.

Направете списък с Вашите постижения. Включете всичко което Ви е накарало да се почувствате доволни от себе си, без да мислите дали технически е "постижение" или не (напр. умението Ви да общувате с децата, таланта ви за шах, невероятните бисквитки които правите, интересният кратък разказ който написахте и т.н.). Поглеждайте го когато имате нужда от окуражение.

Живейте за момента. Колкото повече време прекарвате в мисли за миналото или притеснения за бъдещето, толкова повече губите от настоящето. Животът е СЕГА, така че действайте и го прекарайте пълноценно!

Правете неща за другите. Лесно е да се фокусираме твърде много върху нашия собствен свят и да забравим че има хора извън него, които се нуждаят от помощ. Давайте на другите - Вашето време, присъствие, каквото можете да споделите - и ще осъзнаете, че по този начин ще се чувствате много по-добре.

Грижете се за тялото си. Хранете се добре, спете достатъчно, премахнете вредните навици, и спортувайте. Давайте на тялото си грижата, която заслужава!

Не се страхувайте да потърсите помощ от специалист. Психотерапията не е ограничена само за хора с проблеми като депресия, или хора преживели травма. В крайна сметка, ако не сте щастлив(а) от живота си и това, което сте, заслужавате помощ. Запомнете, че ниското самочувствие е на база на много проблеми във взаимоотношенията Ви, работата Ви и други лични проблеми. Да потърсите помощ от психотерапевт или ментор може да направи чудеса за Вашите представи за себе си и живота Ви като цяло.

Примери

Които илюстрират ключови стратегии за развиване на компетентностите.


Инструменти

За развиване на уменията в нас самите и в околните.

Допълнителни инструменти (EN)

  • Personal Identity Wheel: The Personal Identity Wheel is a worksheet activity that encourages participants to reflect on how they identify outside of social identifiers. The worksheet prompts students to list adjectives they would use to describe themselves, the skills they have, favorite books, hobbies, etc. This is best used as an icebreaker and alongside the Social Identity Wheel activity below.

  • Social Identity Wheel: The Social Identity Wheel worksheet is an activity that encourages participants to identify and reflect on the various ways they identify socially, how those identities become visible or more keenly felt at different times, and how those identities impact the ways others perceive or treat them. You can use this facilitation guide from AAUW’s Diversity and Inclusion toolkit to hold your group session.

  • The Spectrum Activity: The Spectrum Activity Questions of Identity are questions for discussion or reflective writing that prompt students to critically consider their identities and the relationship between identity and context. These questions can be used in conjunction with the Social Identity Wheel and Personal Identity Wheel to prompt students in a discussion or reflective writing exercise about identity.

Paseo or Circles of Identity: The Paseo is used as a tool for initiating the dialogue. It is essentially a 2-step process, which begins with individual reflection and then moves into personal storytelling. This is a flexible process, in that the theme of the questions and prompts can be tailored to meet the objectives of the group.