Аз -концепция

дефиниция

Набор от характеристики, способности, нагласи и ценности, които, според човека, дефинират кой е той. Ние формираме и регулираме нашата Аз- концепция, докато растем, въз основа на знанията, които трупаме за себе си. Влияе е се от биологични фактори и средата, но и социалните взаимодействия също играят голяма роля. Аз - концепцията е свързана с няколко други „аз“ конструкции, като самочувствие, личен образ, самоефективност и самосъзнание.

Самооценка: Обобщено оценъчно отношение към себе си, което влияе както на настроенията, така и на поведението и което оказва мощен ефект върху редица лични и социални поведения (APA, 2015).

Идентичността ни не е фиксирана

Положителните утвърждения помагат да си изградим разказ за себе си, който е гъвкав, и който се променя и адаптира във времето.

не е нужнo да сме перфектни

Положителните утвържденията ни помагат да разпознаем силните си страни и да бъдем морални и добри.

Аз-концепцията влияе върху поведението ни.

Положителните утвържденията ни помагат да действаме по начини, които ценим и които от своя страна са полезни за нас и за околните.

Как да развиваме "аз-концепция" в час?

Научете учениците как да:


- Идентифицират основите на идентичността на човека (какво харесва / не харесва, начин на мислене, житейско положение, лични бариери, културно наследство)

- Прилагат техники за саморефлексия, за да осъзнаят своите силни и слаби страни и потенциал за развитие

- Описват и приоритизират свои умения и интереси, които искат да развият

- Идентифицират възможни предразсъдъци и стереотипи, които те имат и изследват конструктивни начини за тяхното преодоляване


  • Когато говорите с децата за това, което са, можете да им помогнете да идентифицират специфични характеристики, които са лесни за разбиране. Например, можете да им помогнете, като ги попитате: „Какъв цвят са очите ти?“, „Какво най-много ти харесва да правиш?“ и т.н.

  • Много внимавайте да не насърчавате сравненията, тъй като това може да накара учениците да се присмиват на останалите или да ги отхвърлят въз основа на характеристиките им. Изградете среда на равенство и уважение, за признаване на различията ни, без да съдим.

  • Родителите могат да помогнат на децата си да се самоопознаят у дома, като насърчават дейностите за идентифициране на личните им характеристики. Например, помолете децата да разпознаят физическите си характеристики в огледало или ги попитайте какво харесват да правят.

  • Както у дома, така и в училище, опитайте да цените и подчертавате нещата, които децата вършат добре, например когато се занимават с физически дейности или рисуват. Можете да кажете: „Това се получи чудесно“, „Я, колко бързо тичаш само“ и т.н.

  • Дори когато им обръщате внимание на нещо, което могат да подобрят, не забравяйте винаги да отбележите нещо положително, преди да говорите за това, какво трябва да променят. Например, можете да кажете: „Днес води топката много добре, но би могъл да играеш още по-добре, ако включиш в играта и другите си съученици, като подадеш.“ Това правило е приложимо и при даване на оценки или коментари на учениците. Винаги ще бъдат по-възприемчиви към предложенията как да се подобрят, ако първо им покажем нещо, което са направили добре. Това ще улесни обучението. От друга страна, ако им показваме само неща, които могат да подобрят, това може да доведе до фрустрация и да повлияе на мотивацията им и на начина, по който се възприемат.


Примерни дейности:


- Учениците извършват кратко упражнение като описват кои ценности са важни за тях и ги свързват с ученето

- Учениците правят “покажи и разкажи” презентация за хоби или умение

- Учениците рисуват свои портрети и ги надписват с умения, които те притежават

- Учениците създават финални проекти с фокус подобряване на силните си страни

- Учениците пишат есе (за сравнение) в края на семестъра като описват на кой литературен герой приличат най-много

- Учениците пишат мотивационно писмо, в което споделят своите силни страни и ги свързват с конкретна кариера или колеж

- Учениците правят колаж, показвайки неща, които са им въздействали/ги повлияли по някакъв начин

въпроси за саморефлексия


Често задавани въпроси

Защо е важно да познаваме характеристиките, с които се идентифицираме?

Защото това е основата на нашата аз-концепция (това, което мислим за себе си) и на самочувствието ни (да сме доволни от себе си), което на свой ред се отразява на това как изпълняваме различни задачи и на нашето благосъстояние като цяло.

Как мога да помогна на детето или учениците си да подобрят своята аз-концепция?

Децата може да имат положителни характеристики, които да не виждат, защото вместо това се фокусират върху много общи или крайни възприятия за себе си (например „толкова съм грозна“, „аз съм лош човек“ или „аз съм лош ученик“). Родителите и учителите могат да помагат на децата да откриват специфични, видими и конкретни характеристики; например „Помагаш на другите с учебния материал, когато не разбират“; „Пееш много добре“; „Споделяш закуската си в междучасието“; „Всяка сутрин идваш с усмивка на училище“; или „Чудесно се грижиш за домашния си любимец“).

Как мога да изградя самооценката на децата си или на моите ученици?

Важно е винаги да се подчертават конкретни положителни характеристики на Вашето дете или на Вашите ученици, дори и преди да им се покаже нещо, което могат да подобрят или променят. Например, „Забелязах, че си много подреден с училищните пособия. Иска ми се да си подреждаш и дрехите също толкова прилежно, преди да отидеш на училище.“

въпроси за рефлексия

А. Едно нещо, което харесвам в себе си ...

Б. Едно нещо, с което се гордея ...

В. Едно нещо, в което съм добър ...

Г. Едно нещо, което ме прави аз, е ..

„Искам да поздравя някой, който ... [отговор на твърдение А], [отговор на Б], [отговор на В], [отговор на Г].

И този човек съм аз. "

Допълнителни въпроси за дебрийф на тоста

1. Какво е усещането да споделиш своя тост с други хора?

1. Откъде идва негативният вътрешен глас? Кои са някои социални + културни фактори, които влияят на вътрешния ни глас?

1. Как би могъл да практикуваш по-често позитивен разговор със самия себе си?

Допълнителни Стратегии, инструменти и примери

Видео урок: Възникване на идентичност от Уча.се

Видео урок: Аз-образа по философия за 8. клас от Уча.се

SEL 3 ключови практики, които помагат да се интегрират практики на социално-емоционално преподаване във всяка класна стая, среща, или младежка организация, с цел промотиране на изграждането на общност и по-активно участие. (EN)

Наръчник: Работа с деца от различни етноси и култури

Students will understand how self-concept and self-esteem are built and preserved and how it relates to the perception of individual strengths and weaknesses:

(Източник: UTAH EDUCATION NETWORK)

16 Self-Concept Questionnaires, Activities and Tests (+PDF)

Моите ценности (Character Lab)

Beyond Blue – Me, Myself & I; Self Concept and Self Esteem: These worksheets have been specifically designed for use with younger adolescents and children, but could easily be adapted slightly for use with adults too. It includes five different activities.

Digital Civics Toolkit (MacArthur Research Network on Youth and Participatory Politics). A five-part process that begins with exploring identity and issues, and then moves into analyzing information, perspective-taking and exchanging ideas, and generating solutions. Easy to use virtually.