управление на стреса

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Управление на стреса: Да поемаме в ръце живота, мислите, емоциите си и начина, по който се справяме с проблемите, за преодоляване на стреса, да намалим вредните му последици и за да предотвратим излизането му извън контрол.

Стрес: Отрицателен психологически отговор, когато определена ситуация изисква много от човека или надвишава възможностите му и се очаква някакъв вид вреда или загуба. Той се проявява с наличието на отрицателни психологични състояния като афект, гняв, затваряне в себе си и фрустрация (Lazarus, 1966; Lazarus & Folkman, 1984). По думите на Шейе (1974): „Стресът не е това, което Ви се случва, а как реагирате на него.“

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?


Защото стресът се натрупва и понякога дребни неща в различни среди може да натежат много на децата, макар и те да не го осъзнават. Ако децата могат да идентифицират различни източници на стрес, по-вероятно е те да потърсят конкретни стратегии за предприемане на действия. В начален етап, децата затвърждават своята автономност и чувство за контрол над света. Затова е много важно за децата да чувстват, че могат да разрешат собствените си проблеми. От друга страна, ако чувстват, че стратегиите или идеите идват от други хора, по-малко вероятно е да ги приложат.

За да могат Вашите ученици да развият умението, важно е да им помогнете...

Да осъзнаят, че сме изложени на различни фактори, които може да ни причинят стрес и че те може да се случат едновременно.

Да осъзнаят, че понякога промените в нашето тяло, настроение и поведение може да са знак, че се чувстваме стресирани.

Да помислят за различни алтернативи, с които разполагаме, за да се изправим срещу стреса и да си спомнят забавни игри или развлечения, защото и те са част от грижата за себе си.

Още съвети и стратегии

  • Ако за децата е трудно да разпознаят как се проявява стресът, разгледайте раздела с основни понятия заедно и им кажете, че той се проявява чрез различни емоции (например, нервност, безпокойство, страх и тревожност) или различни видове поведение (например, отбягване на определени ситуации, възбудено или напрегнато състояние, отбягване на други хора, по-чест плач, загуба на интерес към неща, които обикновено обичаме и т.н.).

  • Ако за децата е трудно да се сетят за други начини на положително управление на стреса, напомнете им, че може да потърсят социална подкрепа и попитайте кой обикновено им помага, когато имат нужда, или кого могат да помолят за помощ.

  • Важно е ние като възрастни да се уверим, че децата знаят, че сме на разположение за тях и че може да се обърнат към нас когато имат нужда. Трябва също да им дадем положителна подкрепа в онези моменти, когато поискат помощ. Може например да им кажете: „Това е добър въпрос. Радвам се, че се обърна към мен“ или „Радвам се, че мога да ти помогна. Не забравяй, че съм на разположение, ако имаш нужда от мен.“

  • Ако децата ви споделят грижите си, изслушайте ги внимателно и потвърдете чувствата им, като им помогнете да ги идентифицират (например, „Виждам, че тази ситуация те изнервя.“). Когато приключат, можете да промените темата на нещо по-отпускащо.

  • Учителите могат да помогнат на децата и като задават различни въпроси: „Какво казват родителите ви, за да ви помогнат когато се чувствате неспокойни или нервни?“ или „Какво бихте казали на ваш приятел ако той

  • Много деца често просто се нуждаят от утеха и емоционална подкрепа, когато са под стрес, например прегръдка или да им кажете: „Не се притеснявайте, всичко ще бъде наред.“

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Как да разбера дали детето е стресирано?

Стресът се проявява различно във всяко дете. Някои започват по-често да се критикуват за това как се представят или как изглеждат, стават по-раздразнителни или тревожни от обикновено, а други започват да отбягват ситуации, които преди са посрещали без проблем. Някои деца се оплакват от болки в мускулите, напрежение във врата или стомашни болки. Важно е да се научите да идентифицирате най-често срещаните фактори за стреса на всяко дете и да обръщате внимание на промените в поведението, когато тези фактори са по-изявени.


Какво причинява стрес при деца на ранна възраст?

Въпреки че всяко дете е различно и факторите за стреса на едно дете може да не влияят на друго, семейните проблеми, икономическите трудности в семейството и насилието и несигурността в квартала често причиняват стрес при децата на тази възраст. Ако имат и чести затруднения в ученето по някой предмет, това вероятно ще увеличи нивата им на стрес.


Какво да направя ако децата изпитват много силни емоции и не могат да се успокоят?

Стресът може да е свързан с много наситени емоции. Ако децата изразяват такива емоции, може да е много трудно да се справим с тях. Преди всичко, останете спокойни. Дайте на детето възможност да изрази какво чувства, след което потвърдете тези емоции, като кажете неща, подобни на: „Виждам, че това много те ядосва“; „Трудна ситуация“; или „Доста плашещо.“ След като детето е изразило емоцията, може да му помогнете да се успокои. Може да кажете нещо като: „Да си дадем малко време да се успокоим.“ Помнете, че може да използвате инструментите за управление на емоциите, предложени в тази Програма. Когато детето се успокои, помогнете му да измисли начини за справяне със ситуацията и да прецени дали му трябва допълнителна подкрепа от други хора в или извън училище.


Примерни въпроси за саморефлексия


Допълнителни материали