Що робити, якщо зник мобільний зв'язок та електрика?

Кібератака на "Київстар" стала несподіванкою та спричинила багато складнощів у повсякденному житті українців. Цілком можливо, що аналогічні інциденти можуть повторюватись і з іншими операторами. Плюс можуть додатися перебої з електрикою та блекаути через обстріли. Як підготуватися та зменшити наслідки – говоритимемо далі.

Перше і найголовніше правило – навіть якщо ви не можете звʼязатися з вашими рідними через проблеми з електрикою чи зі звʼязком, це не означає, що вони в біді. У них просто немає зв'язку. Тому не варто накручуватися зайвий раз.

Мобільний звʼязок

1. Під час війни ми радимо мати SIM-картки всіх мобільних операторів, які є на території України. Купіть, поповніть на мінімальну суму та активуйте. Не забудьте стежити за терміном дії номера, щоб у разі потреби ним скористатися.

2. Електронна SIM – це ще одна сім-картка, але не фізична. Це дозволить мати кількох операторів мобільного зв'язку у своєму мобільному. Електронну SIM можна під'єднати в Монобанку, наприклад, або на офіційних сайтах деяких операторів.

3. Під час війни є можливість перемикатися між операторами. Це допоможе в разі, якщо ваш оператор вимкнений або з'єднання з ним дуже погане. Хоча у випадку з "Київстаром" це не спрацювало. Щоб перемикатися між операторами, потрібно:

·        Вимкнути автовибір мережі. На iOS зайдіть у параметри > стільникові дані > вибір мережі. На Android зайдіть у налаштування > мобільна мережа / підключення > оператор.

·        Знайти та вибрати доступну мережу.

·        Якщо не вийшло, вибрати іншу мережу з представлених.

4. Супутниковий телефон – це також хороша ідея, проте це дуже дорого, і очевидно, що додзвонитися комусь, у кого немає мережі, буде неможливо. Ми радимо використовувати супутниковий телефон для відряджень до зон без інтернету та мережі для звʼязку із зовнішнім світом.

Інтернет 

1. Заздалегідь попіклуйтеся про офісний чи домашній інтернет. Наберіть свого провайдера і дізнайтеся, чи можна провести у вас інтернет через оптоволокно. Такий інтернет за технологією GPON працюватиме і без електрики. Для цього лише потрібно мати джерело безперебійного живлення (екофло, потужний павербанк або генератор). Якість та надійність послуги через оптоволокно зазвичай вищі, ніж через традиційний мідний кабель. Для підключення послуги провайдеру необхідно буде завести у квартиру чи офіс новий оптичний кабель та встановити пристрій, який перетворить оптичний сигнал на інтернет-сигнал.

2. Старлінк також допоможе вам завжди мати інтернет, але це дороге задоволення. Проте ми рекомендуємо редакціям його мати.

Додатково

1. Завжди майте готівку, адже атака на банківські системи також може спричинити збій. Сума залежить від ваших потреб та планів.

2. Радіо на батарейках допоможе бути в курсі подій та стежити за новинами.

3. Дротові телефони. Це забутий спосіб звʼязку, але в разі колапсу може бути помічним.

4. SMS можна надіслати із сайту мобільного оператора. Можливо, ця інформація також допоможе вам повідомити про себе.

5. Не забувайте мати записані мобільні й стаціонарні номери телефонів у звичайному блокноті, бо в разі відсутності інтернету і живлення навіть за наявності стаціонарного телефона ви не зможете нікуди зателефонувати, якщо не знаєте номерів.

6. Це саме стосується і необхідних для вас адрес. Впишіть їх у ваш записник.

7. Побудуйте і проговоріть стратегію звʼязку і зустрічей з рідними, наприклад хто до кого йде чи їде та через який проміжок часу. Особливо це стосується дітей. Вони мають знати маршрут, куди їм треба дістатися в разі чогось, мати простенький план у голові на випадок різних ситуацій. 

8. Як варіант, під час тривалого блекауту можна вирушити в дорогу і просто доїхати до місця, де вже ловитиме зв'язок. Для цього бажано наперед потурбуватися про бензин. Пам’ятайте, що під час війни ваша машина завжди повинна бути заправлена не менш ніж на половину бака. 

9. Пам’ятаймо про пункти незламності, які продовжують працювати й до яких ви можете звернутися. Освіжіть у пам’яті мапу найближчих пунктів, а краще наперед пройдіться і перевірте, чи всі послуги лишилися в силі з тогорічних блекаутів.


Як захистити себе та своїх близьких в  інтернеті під час воєнного стану?

 


1.  У разі загрози ураження стрілецькою зброєю:

 

2.  У разі загрози чи ведення бойових дій:

 

3.  Якщо стався вибух:

 

4.  Під час повітряної небезпеки:

– відключити живлення, закрити воду і газ;

 

5. Під час масових заворушень:

 

6.  Якщо Вас захопили у заручники і Вашому життю є загроза:

 

7. При проведенні тимчасової евакуації цивільного населення з небезпечної зони:

 

8. Допомога у разі бомбардування фосфорними бомбами:

1. Не торкайтеся руками частинок фосфору на шкірі або на одязі.

 2. Якщо є змога, занурте пошкоджену частину тіла у воду. Рясно поливайте або змочуйте водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.

 3. Обережно зніміть одяг, краще прямо у воді або продовжуючи поливати водою. Використовуйте пінцет або щось, чим можна зняти фосфор і обпалені частини одягу.

 4. У разі потрапляння в очі: негайно промити очі великою кількістю прохолодної води (+20°С) протягом щонайменше 15 хвилин. 

5. Обробити рани  содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води.

6. Уникайте застосування будь-яких мазей на ліпідній або масляній основі, які можуть збільшити поглинання білого фосфору.  У жодному разі не використовуйте вату! 

7. Не використовуйте перекис водню! Коли перекис розпадається, утворюється вода та кисень. Кисень викликає загоряння фосфору. 

8. Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому будь-яке знеболювальне, корвалол. Оскільки рахувати краплі не буде часу – половину чайної ложки. 

9. Дайте потерпілому будь-який сорбент: активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил. Не слід викликати блювоту у постраждалого.


9Уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами

Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, що здатні за певних умов вибухати.

До вибухонебезпечних предметів належать:

Зазвичай, при знаходженні серійних мін, снарядів, гранат дорослі негайно викликають фахівців, які огороджують район і знешкоджують небезпечні знахідки. Інша справа – діти. Природна цікавість спонукає їх до небезпечний експериментів. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, до школи. Тому так важливо пояснити учням наслідки подібних дій, навчити правилам поведінки у таких ситуаціях.

У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:

Необхідно негайно повідомити поліцію або дорослих про знахідку!

Земля таїть багато небезпечних знахідок, на які можна натрапити під час прогулянок лісом, походів і стати їх жертвами, навіть, не підозрюючи про це. Ніхто не може гарантувати, що у землі під багаттям, розкладеним на лісовій галявині, немає снарядів часів війни.

 

Під час прогулянок в лісі або в туристичному поході:

Практично всі вибухові речовини чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності.

Слід пам’ятати, що розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці- сапери, допущені до цього виду робіт.

Однією з серйозних загроз сучасного суспільства є тероризм. Майже щоденно здійснюються терористичні акти, унаслідок яких гинуть люди. Більшість цих злочинів здійснюються з використанням вибухових пристроїв. Нерідко це саморобні, нестандартні пристрої, що їх складно виявити, знешкодити або ліквідувати. Злочинці зазвичай поміщають їх в звичайні портфелі, сумки, банки, пакунки і потім залишають у багатолюдних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої ж сумки, залишеної забудькуватим пасажиром у громадському транспорті. Часто такі міни-пастки мають досить привабливий вигляд. Відомі випадки застосування їх у авторучках, мобільних телефонах, гаманцях, дитячих іграшках.

Тому бездоглядні предмети в транспорті, кінотеатрі, магазині, на вокзалі тощо вимагають особливої уваги.

Є декілька ознак, що дозволяють припустити, що маємо справу з вибуховим пристроєм. 

Слід звертати увагу на:

 

 Якщо знайдений предмет видається підозрілим, потрібно повідомити про нього працівників поліції чи ДСНС.

Якщо знайдено забуту річ у громадському транспорті, доречно опитати людей, які знаходяться поряд. Бажано встановити, кому річ належить або хто міг її залишити. Якщо господаря встановити не вдається, потрібно негайно повідомити про знахідку водія (кондуктора).

У разі знаходження підозрілого предмета у під’їзді будинку, потрібно опитати сусідів, можливо, він належить їм. У разі неможливості встановити власника — негайно повідомити про знахідку до найближчого відділення міліції, до військкомату, органів місцевого самоврядування, підрозділу ДСНС за телефоном «101».

Якщо підозрілий предмет знайдено в установі, потрібно негайно повідомити про знахідку адміністрацію.

 

У разі знаходженні вибухонебезпечного пристрою: 

 

У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій й здійснюється евакуація:

 

Якщо будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:

Опинившись поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб розгледіти або допомогти рятівникам. Найкраще, що можна зробити – залишити небезпечне місце. До того ж, варто знати, що зловмисники часто встановлюють вибухові пристрої парами, щоб, через деякий час після вибуху першої з них, пролунав другий вибух. Зловмисники розраховують на те, що після першого вибуху на його місці зберуться люди, у тому числі й представники силових структур, і при повторному вибуху жертв буде набагато більше.

 

Отож:

Для поштової кореспонденції з пластиковою міною характерна надмірна товщина, пружність, вага не менше 50 г і ретельна упаковка. На конверті можуть бути різні плями, проколи, можливий специфічний запах. Повинно насторожити настирне бажання вручити лист неодмінно в руки адресата і надписи на кшалт: «розкрити тільки особисто», «особисто в руки»,«секретно» і т.п. Підозрілий лист не можна відкривати, згинати, нагрівати або опускати у воду.