Урок 19

Шкіра і здоров'я. Косметичні проблеми підлітків

Параграфи 12,13.

ПЕРЕВІРКА ДЗ

ФУНКЦІЇ ШКІРИ

підтримує сталу температуру тіла, захищає від сонячної радіації та мікробів. Шкіра пронизана рецепторами, за допомогою яких ми відчуваємо дотик, температуру, біль.

• Яка функція шкіри допомагає знижувати температуру тіла?

• Як ця функція шкіри може сприяти розмноженню інфекцій (бактерій, мікроскопічних грибків)?


БУДОВА ШКІРИ

Верхній шар — епідерміс. Активні клітини в основі епідермісу розмножуються, а коли відмирають, то піднімаються на поверхню шкіри і відлущуються. Зазвичай повне оновлення верхнього шару шкіри триває від 21 до 41 дня. З віком цей процес уповільнюється.



Середній шар — дерма. Він містить кровоносні судини, больові і теплові рецептори, потові та сальні залози, волосяні фолікули.

Під дермою міститься підшкірна жирова клітковина, що складається з жирових клітин і великої кількості кровоносних судин.


Що впливає на здоров'я шкіри?

  • харчування

  • фізичні вправи

  • сон і стрес

  • куріння й алкоголь

  • кліматичні умови

Чому виникають косметичні проблеми підлітковому віці?

Тому, що деякі гормони стимулюють функцію сальних залоз, шкіра стає жирною і створюється живильне середовище для мікробів.

ТИПИ ШКІРИ

  • Нормальна — свіжа, гладка, еластична, добре зволожена, без надмірного блиску, на ній рідко виникають запалення і подразнення.

  • Жирна — має розширені пори, блищить. Схильна до утворення вугрів.

  • Суха — тонка, матова з малопомітними порами, часто бліда, чутлива і схильна до подразнень.

  • Комбінована — поєднання ділянок сухої, жирної і нормальної шкіри.

  • Чутлива — схильна до подразнень і алергічних реакцій, зокрема й на косметику.


Як позбутися вугрів (акне)?

У підлітковому віці на шкіру впливають гормональні зміни, а також піт, інфекції та атмосферні забруднення. У разі закупорювання сальних залоз і волосяних фолікулів на шкірі утворюються вугри (наукова назва — акне). Досі точно не встановлено причину їх появи, але відомо, що до 20-25 років вони зазвичай зникають самі по собі.

Існує декілька видів вугрів. Найпоширеніші — комедони, пустули й кісти.

Комедони — невеличкі чорні цяточки, що з’являються переважно біля носа й на підборідді. Утворюються внаслідок закупорювання волосяних фолікулів. Самостійно видавлювати комедони не рекомендують, оскільки це може спричинити їх запалення й виникнення пустул.

Пустули — запалені прищі з білою серцевиною. Утворюються в разі інфікування закупореного волосяного фолікула. Унаслідок самостійного видавлювання пустул можуть утворюватися кісти.

Кісти — рубці навколо підшкірного запалення. Іноді залишають стійкі шрами.

Головна зброя проти вугрів — гігієна. Чиста шкіра має природні антибактеріальні властивості: через 20 хвилин на ній гине більш як 90 % бактерій, а на брудній — лише 5 %.

З огляду на це рекомендують двічі на день ретельно мити обличчя чистою водою з відповідним для твого типу шкіри засобом для вмивання (милом, гелем або косметичним молочком). Відтак обличчя корисно сполоснути прохолодною водою чи трав’яним настоєм. Для витирання користуйся лише чистими рушниками або одноразовими серветками, стеж за чистотою постільної білизни.


ВІРУСНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ

Бородавки — доброякісні пухлини вірусного походження. З часом вони зникають самі по собі, але мало хто захоче чекати цього протягом місяців чи навіть років. Особливо дошкуляють бородавки на стопах, тому що ростуть не назовні, а всередину і спричиняють біль під час ходьби. У такому разі не варто відкладати візит до лікаря. На сьогодні розроблено ефективні препарати для видалення бородавок, які у багатьох випадках допомагають легко і безболісно позбутися їх.

Герпес — хронічне вірусне захворювання, що проявляється у вигляді висипання на губах. Потрапивши одного разу в організм, він залишається там на довгі роки. Але проявляється лише за ослабленої імунної системи, наприклад при застуді.

Для лікування герпесу є препарати, які відпускають в аптеках без рецепта. Якщо вони не допомагають, звернись до лікаря, який призначить додаткове лікування.


Дівчатка, які спільно користуються помадою та іншою декоративною косметикою, ризикують обмінятися герпесом та багатьма іншими інфекціями.