Урок 31


У небезпечних місцях та автономній ситуації

Опрацюй параграф 28.

Гратися у небезпечних місцях ЗАБОРОНЕНО!

Небезпечні місця

  • будівельні майданчики,

  • промислові підприємства,

  • кар’єри, старі шахти, катакомби,

  • покинуті й напівзруйновані будинки,

  • дахи будинків і електропотягів,

  • там, де збираються ті, хто вживає алкоголь і наркотики ,

  • місця вигулу собак .

Якщо ти випадково дізнався(лася), що діти пішли гратись у небезпечне місце або людина опинилася під завалом зруйнованої будівлі чи замкнена в підвалі, на горищі, негайно повідом про це батьків або когось із дорослих!

Безпека у натовпі

Правила безпечної поведінки у місцях скупчення людей

  • Збираючись у місця скупчення людей, відповідно одягнись.

  • На концерти, вистави, змагання краще приходити раніше.

  • Сідай на місця поблизу виходу.

  • Після закінчення заходу краще зачекати, поки люди вийдуть.

  • Не ходи на мітинги і демонстрації протесту. Для дітей там може бути дуже небезпечно.

  • У натовпі треба рухатися разом з усіма, намагаючись триматися далі від стін і дверей, до яких тебе можуть притиснути.


  • Якщо ти впав(ла), одразу намагайся згрупуватись і сильним поштовхом звестися на ноги.

  • Коли це не вдається, згорнися клубком. Підтягни ноги і захищай руками голову. Таке положення допоможе уникнути серйозних травм.

Збираючись у багатолюдне місце, слід заздалегідь подбати про свій одяг і речі, які береш із собою.

Шарф, хустка, намисто або ланцюжок на шиї можуть затягнутися, зачепившись за що-небудь. Вузькі штани, занадто довга сукня заважають вільно рухатися. Рюкзак або сумку з довгою ручкою в юрбі можуть затиснути, і тебе звалять з ніг.

Розглянь малюнок.

Що з цього одягу, взуття, головних уборів і сумок не підходить для багатолюдних місць? Чому?

Які ще речі тут можна було намалювати?

Якщо потрапили у натовп, головне — втриматися на ногах і уникнути зіткнень з твердими предметами.

Поведінка в автономній ситуації

Що таке АВТОНОМНА СИТУАЦІЯ?

Це означає, що поблизу нікого немає, людина залишається наодинці і їй потрібно самостійно вирішувати певні завдання.

В автономній ситуації можна опинитися і в природі, і в населеному пункті.

Одна людина або група людей може потрапити в автономну ситуацію. Наприклад, сім’ю на човні віднесло в море. Найважливіше в автономній ситуації — самостійно, без участі інших людей допомогти собі, боротися за виживання.

Які відчуття виникають, коли людина заблукала в лісі чи в горах, у підземних печерах чи комунікаціях, застрягла в ліфті?

Більшість людей охоплює страх, зневіра, безпорадність. Дехто не може зосередитися і знайти вихід із ситуації, що загрожує життю і здоров’ю. Зневірена людина втрачає здатність діяти, приймати правильні рішення, а отже, і можливість врятуватися. Та страх в автономних ситуаціях може і допомогти: людина, яка боїться, готується до небезпеки та обмірковує можливі варіанти порятунку.

Віру й надію не треба втрачати. Дати собі раду і подолати страх можна. Сильні духом люди знаходили вихід з найскладніших ситуацій.

Яскравим прикладом людини, яка не розгублювалася у складних ситуаціях, є знаменитий літературний герой - барон Мюнхгаузен. Існує навіть принцип Мюнхгаузена: «Безвихідних ситуацій не буває!».

В автономній ситуації треба діяти так:

Під завалом

У містах і селах можливі вибухи газу в квартирах, аварії на виробництвах, зсуви ґрунтів. Через руйнування будівель людина може опинитися під завалом.

У таких ситуаціях треба діяти так:

• Створити навколо вільний простір, відсунути подалі гострі та тверді предмети, чимось укритися, влаштуватися якомога зручніше.

• Постійно подавати сигнали — стукати твердим предметом по металевих трубах, батареях. Це допоможе рятувальникам знайти потерпілого.

• Не впадати у відчай. Людей рятують навіть на 10-ту добу.

У ліфті

Інколи ліфт несподівано виходить з ладу. Якщо ліфт зупинився між поверхами, діяти треба так:

• У жодному разі не намагатися вийти з нього самотужки.

• Зв’язатися з диспетчером по переговорному пристрою. Наполегливо просити про допомогу.

• Якщо переговорний пристрій відсутній або не працює, стукати і кликати на допомогу мешканців будинку. Вони зателефонують у ремонтну службу ліфтів та повідомлять твоїх батьків.

• Не пустувати у ліфті із запальничками і сірниками. Пожежа в ньому вкрай небезпечна! Під час горіння пластмасових панелей виділяються отруйні речовини. Вентиляція у шахті ліфта призводить до поширення вогню.

Ліфт — не місце для розваг!

Пам'ятай, що ліфт — це технічний пристрій.

У катакомбах, підземних комунікаціях, печерах

У містах існують підземні комунікації, у яких прокладають телефонні кабелі, труби водогону та каналізаційної системи. Це підземні лабіринти, у яких орієнтуються тільки спеціалісти. Вхід і вихід зазвичай зачинено. Адже той, хто випадково потрапить туди, наражається на небезпеку.

Існують ще підземні катакомби й печери. Вони вражають красою і розмірами. Хоча природні печери та створені людиною катакомби захоплюють величчю, не варто ризикувати життям заради цікавості. Відвідувати катакомби і печери можна лише під час екскурсій.

Не заходь до катакомб, печер і підземних комунікацій!

Це небезпечно для життя та здоров’я!

У горах, у лісі

Якщо ненароком заблукав у горах чи в лісі, насамперед слід зорієнтуватися, як найшвидше дістатися до людей. Орієнтирами можуть бути лінія електромереж, просіка, річка, стежка. Проте стежки прокладають не тільки люди, а й тварини. Якщо кущі змикають верхів’я над стежкою на рівні пояса дорослої людини, цю стежку протоптали лісові мешканці. Навряд чи вона приведе тебе до людської оселі, у кращому випадку — до водопою. У безлюдних місцях варто прислухатися. Можна почути церковні дзвони, шум моторів автомобілів, звуки електропоїздів.

Якщо сутеніє, варто подбати про ночівлю, тепло та воду. Можна примоститися в ямі від вивернутого з корінням дерева або на сухому моху під деревом. Утеплитися можна будь-чим: газетою, аркушами паперу, сухим листям, проклавши їх шарами під одягом.

Якщо є сірники, можна зігрітися біля вогнища. Пригадай, як правильно влаштувати вогнище в лісі. Крім того, вогонь може стати сигналом для рятівників.

Без їжі людина може протриматися близько двох тижнів. Але краще не ризикувати і не їсти дикорослих рослин, бо це загрожує отруєнням.

Найважче долати спрагу. Без води людина може прожити до двох діб. Але краще довго не терпіти і використати росу на рослинах, воду із джерела. Якщо на зелену гілку натягнути поліетиленовий пакет і зав’язати його, у ньому з’являться краплі води. Цю воду можна пити.

Можна брати воду з озер, річок, ставків, але її треба очищати. Щоб позбутися твердих домішок, слід процідити воду через тканину або через тканину із шаром піску. А ще — прокип’ятити 2-3 хвилини. Якщо вода застоялася і має неприємний запах, до неї додають попелу від вогнища, ретельно перемішують і проціджують.

За будь-яких умов не можна втрачати надію на порятунок!

У відкритому морі

Буває, що човен, пліт, катер заносить у відкрите море. Іноді взимку крижина з рибалками відривається від берега. Люди потрапляють в автономну ситуацію.

У таких ситуаціях їм загрожує спека чи переохолодження, спрага, голод.

Улітку необхідно захищатися від сонячних променів — охолоджувати голову мокрою тканиною.

За холодної погоди — спробувати зігрітися. Аварійний запас їжі та питної води слід витрачати економно.

Морська вода — солона і непридатна для пиття.

Якщо вистелити поліетиленовою плівкою днище човна, можна зібрати росу. Нею втамовують спрагу.


Перевір себе. Виконай ЗАВДАННЯ на оцінку.

Щоб побачити свій результат, потрібно ПІСЛЯ виконання завдання "НАДІСЛАТИ", а потім прогорнути екран вгору і натиснути на "ПЕРЕГЛЯНУТИ РЕЗУЛЬТАТ".