Урок 5

Що таке ВІЛ 

і як він руйнує імунітет?

Домашнє завдання:

опрацюй параграф 29, виконай тестове завдання 7.5

Опрацюй тему "Базова інформація про ВІЛ/СНІД/ІПСШ", с. 21-32 цього посібника (додатково, за бажанням)

Умови інфікування ВІЛ

Як ВІЛ руйнує імунітет?

Відео про імунітет та ВІЛ

Імунітет – це складна багаторівнева захисна реакція організму у відповідь на агресивну зовнішню дію, яка може порушити цілість та стійкість організму. Агресивними агентами можуть виступати: хвороботворні мікроорганізми, отрути, що виділяються мікробами при загибелі, різноманітні віруси, власні клітини організму (наприклад, ракові), паразитарні клітини (наприклад, мікоплазми), тканини або кров донора і т.п. Імунітет – це основа повноцінної життєдіяльності людини. Від стану імунної системи часто залежить і емоційний стан людини. 

Імунітет може бути двох видів: штучний та природний. 

Природний в свою чергу може бути вроджений і набутий. Вроджений – передається від матері до дитини. Набутий виникає після перенесеного захворювання. 

Штучний імунітет буває активний і пасивний. Активний з’являється після вакцинації, а пасивний – під час дії лікувальних сироваток. 

Як перевіритися на ВІЛ-інфекцію?

Тестування (аналіз крові) на антитіла.


Знайдено ліки, які подовжують життя інфікованих!!!

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Метою АРТ є максимальне пригнічення розмноження ВІЛ в організмі, відновлення функції імунної системи, продовження та підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей. Клінічний протокол АРТ дорослих та підлітків враховує рекомендації ВООЗ, специфічні особливості системи охорони здоров’я, спектр антиретровірусних препаратів, зареєстрованих в Україні, можливості контролю проведення терапії.

Принципи лікування:

В Україні антиретровірусні препарати є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно. Пройти тестування та отримати терапію можна у закладах охорони здоров’я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри.

Загальна кількість осіб, які отримують АРТ в Україні станом на 01.03.2020 – 115300 осіб.

Особливості поширення ВІЛ-інфекції в Україні 

Епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в Україні станом на 01.04.2019

Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За оцінними даними, на початок 2018 р. в країні проживало 244 000 ВІЛ-позитивних людей. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн регіону.

За даними Європейського центру з контролю та профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, регіон Східної Європи та Центральної Азії, до якого територіально належить Україна, єдиний у світі, де продовжує зростати кількість нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей від СНІДу.

Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні на сучасному етапі характеризується переважним ураженням осіб працездатного віку зі зростанням частки вікової групи старше 50 років серед нових випадків захворювання. ВІЛ-інфекція поширюється переважно статевим шляхом, але все ще залишається сконцентрованою в ключових щодо інфікування ВІЛ групах населення.

Протягом 2018 р. в Україні щодня реєстрували 50 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 24 — захворювання на СНІД і дев’ять випадків смерті від хвороб, зумовлених СНІДом.

Згідно з офіційними статистичними даними за період 1987 — травень 2019 р., у країні офіційно зареєстровано 341 084 випадки ВІЛ-інфекції серед громадян України, зокрема 114 487 випадків захворювання на СНІД і 49 751 випадок смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Темпи поширення ВІЛ-інфекції в Україні — одні з найвищих у світі. 

Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення ВІЛ-інфекції серед молоді 15—24 років. 

Виконай ЗАВДАННЯ на оцінку.

Щоб побачити свій результат, потрібно ПІСЛЯ виконання завдання "НАДІСЛАТИ", а потім прогорнути екран вгору і натиснути на "ПЕРЕГЛЯНУТИ РЕЗУЛЬТАТ".