Урок 31


Безпека руху велосипедиста

Опрацюй параграфи 30, 31.

З історї велосипеда

Велосипед - транспорт, який рухається мускульною силою. Обертання велосипедистом педалей, призводить велосипед в рух.

У Європі першим винахідником велосипеда був німецький лісничий, барон Карл Драйз (Дрез). У 1813 році він приробив до самоката кермо та сідло.

Наступним винахідником став робітник Дальзель. У результаті тривалих пошуків він винайшов педалі.

У 1865 році французи Мішо та Лальман сконструювали перший металевий велосипед, що з латини означає «швидкі ноги» або "швидконогий". Він був удвічі важчим за сучасний, але найбільшим його недоліком було те, що велосипед трусило на вибоїнах. Через це він отримав назву «кісткотряс». І коли ветеринар із Шотландії — Данлоп — у 1888 році здогадався прикріпити навколо колеса гумовий садовий шланг, їздити стало набагато зручніше.

Спочатку з велосипедистів сміялися. Був час, коли поліція намагалася заборонити велосипеди, вважаючи, що вони заважають дорожньому руху. Але нині цей легкий, маневрений, дешевий і екологічний вид транспорту набуває дедалі більшої популярності в усьому світі.

Додаткову інформацію дивись у ВІКІПЕДІЇ.

Велосипед «пенні-фартинг» в стилі XIX століття

Крамниця велосипедів на Хрещатику в Києві, 1914 рік

Будова велосипеда

Визначення типорозміру велосипеда

Якщо дорослі вирішили придбати тобі велосипед, передусім слід подбати, щоб на ньому було зручно їздити, тобто щоб він підходив тобі за розміром.

Для цього виміряй довжину своєї ноги від п’ятки до тазостегнового суглоба. Розмір велосипеда визначається відстанню від центра каретки до верхнього краю підсідельної труби. За допомогою таблиці визнач, який розмір велосипеда підходить для тебе.

Елементи конструкції, що впливають на безпеку руху

Одяг для велосипедиста

Неабияку роль у безпеці дорожнього руху відіграє колір одягу велосипедиста.

Яскравий одяг допоможе водіям на дорозі вчасно помітити сигнали і маневри велосипедиста.

Світловідбивні жилети, наліпки!

Велосипедист повинен розвивати увагу, швидку реакцію.

Перевір себе на наведених нижче вправах-тестах.

Тест на увагу № 1

Якомога швидше знайди очима в цій таблиці числа у порядку від 1 до 25. Людині з доброю увагою знадобиться на цю вправу не більше 30 секунд.

Тест на увагу № 2

Цей тест виконай інакше. Спочатку знайди чорну одиницю, потім червону, далі чорну двійку і червону двійку і так далі. Якщо впораєшся за 40 секунд — у тебе добра увага, якщо більш як за 50 секунд — недостатня, її необхідно тренувати.

Пам'ятай!

  • Не розганяйся, особливо на спусках, до такої швидкості, коли ти не встигаєш обертати педалі. Спускаючись, слід відхилитися назад і користуватися заднім і переднім гальмами.

  • Небезпечно їздити на велосипеді вночі, у сутінках, в ожеледицю, в туман, дощ або сильний вітер.

  • Не можна їхати на спущеній шині, тому що порвеш камеру і погнеш колесо. Замінити поламану спицю треба одразу. Не зробивши цього, матимеш мороку з іншими спицями і колесом.

  • Велосипед — легкий, маневрений, дешевий і екологічний вид транспорту.

  • Крадіжки велосипедів — поширений злочин. Не дозволяй кататися на своєму велосипеді незнайомим або малознайомим людям.

  • Залишаючи велосипед без нагляду, прикріпи його до дерева або огорожі спеціальним замком.

Дітям до 14 років їздити на велосипедах по дорозі ЗАБОРОНЕНО!!!

Правила дорожнього руху

6. Вимоги до велосипедистів

Рухатися по дорозі на велосипедах дозволяється особам, які досягли 14-річного віку.

Велосипедист має право керувати велосипедом, який обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду — білого кольору, по боках — оранжевого, позаду — червоного.

Для руху в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості на велосипеді повинен бути встановлений та увімкнений ліхтар (фара).

Велосипедисти, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху.

Колона велосипедистів, що рухається по проїзній частині, повинна бути розділена на групи (до 10 велосипедистів у групі) з дистанцією руху між групами 80–100 м.

Велосипедист може перевозити лише такі вантажі, які не заважають керувати велосипедом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху.

Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, велосипедисти зобов’язані дати дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.

Велосипедисту забороняється:

a)

керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості — з вимкненим ліхтарем (фарою) чи без світлоповертачів;

б)

рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїзній частині, коли поряд облаштовано велосипедну доріжку;

в)

рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

г)

під час руху триматися за інший транспортний засіб;

ґ)

їздити, не тримаючись за руль, та знімати ноги з педалей (підніжок);

д)

перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 7 років, які перевозяться на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками);

е)

буксирувати велосипеди;

є)

буксирувати причеп, не передбачений для експлуатації з велосипедом.

Велосипедисти повинні виконувати вимоги цих Правил, що стосуються водіїв або пішоходів і не суперечать вимогам цього розділу.

Дорожні знаки, які повинен знати велосипедист

Велосипед і дорожньо-транспортні пригоди

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) — подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або зазнали поранень люди чи заподіяно матеріальних збитків.

За короткий час дорожньо-транспортні пригоди посіли перше місце за кількістю загиблих і друге — за кількістю травмованих осіб. Дорожньо-транспортні пригоди називають «ворогом № 1» або «вбивцею № 1».

Кожні шість годин у світі трапляється ДТП за участю велосипедиста.

Перевезення вантажу і пасажирів

Треба завжди пам’ятати, що твій персональний транспорт має два колеса. Він може впасти на слизькій дорозі, під час наїзду на перешкоду. Стійкість ще менша, якщо на велосипеді вантаж. Загалом на велосипеді можна перевозити не більш як 20—30 кг вантажу.

Небезпечні способи їзди на велосипеді та наслідки таких порушень

Виконання маневрів на велосипеді

Маневр — це зміна напрямку руху відносно осьової лінії дороги. Хоч на дорозі велосипедистам дозволяється їхати якомога правіше, інколи треба повернути або об’їхати перешкоду.

Перед виконанням маневру велосипедист має переконатися, що поблизу нема автомобілів, і попередити про маневр інших учасників дорожнього руху. Водії автомобілів роблять це за допомогою сигнальних вогнів. А велосипедист?

Згідно з Правилами дорожнього руху він подає сигнали маневру рукою так, як це показано на мал. 74.

Подавати сигнал повороту рукою треба за 50 м до місця виконання маневру, а закінчити можна безпосередньо перед його виконанням. Попереджувальний сигнал не надає велосипедисту переваг у русі й не звільняє його від необхідності уважно стежити за дорожньою ситуацією.

Повороти ліворуч і розвороти на дорозі для велосипедиста заборонені.

Якщо йому треба повернути ліворуч або розвернутись у зворотний напрямок, він повинен доїхати до перехрестя чи пішохідного переходу, зійти з велосипеда і перевести його на інший бік дороги.

Як безпечно об’їхати перешкоду

Ремонт на дорозі створює додаткову небезпеку для водіїв транспорту.

Якщо є можливість, уникай поїздок такими дорогами.

Виконай ЗАВДАННЯ на оцінку.

Щоб побачити свій результат, потрібно ПІСЛЯ виконання завдання "НАДІСЛАТИ", а потім прогорнути екран вгору і натиснути на "ПЕРЕГЛЯНУТИ РЕЗУЛЬТАТ".