Урок 28 


Земля -наш спільний дім. Проблема сортування та утилізації сміття  

Параграф 23

Екологічний СЛОВНИК

Меліорація

Ерозія землі

Пестициди

20 березня – Всесвітній день Землі! Свято запроваджене з ініціативи Організації Об’єднаних Націй. Цю дату обрали не випадково: 20 березня знане як день весняного рівнодення – символ пробудження природи та початку нового кола її розвитку. Офіційна тема 2023 р. – «Інвестуйте в нашу планету».

  Насправді у календарі міжнародних свят існує два дні Землі – 20 березня і 22 квітня. Перший має миротворчу та гуманістичну спрямованість, другий – екологічну. Свята покликані сприяти популяризації піклування про навколишнє середовище задля того, аби якнайдовше зберегти екосистему планети у задовільному стані.

Свято, іменоване зараз Міжнародним днем Землі, в 1970 р. придумав американський сенатор Гейлорд Нельсон. Спочатку свято відзначалося лише в США, адже дуже швидко його популярність стала планетарною. Через рік, у 1971 р., ООН офіційно визнала це свято, і воно стало всесвітнім – necu.org.ua. А у 2009 р. Генеральною асамблеєю ООН 22 квітня було проголошено Міжнародним днем Матері-Землі


Подивись мультфільм "Валлі-І"

Екологічний проєкт "Сортування сміття"

Форми роботи (на вибір): інформаційне повідомлення, буклет, стінгазета, плакат, ментальна карта (схема), відео, презентація, інтерактивна вправа на LearningApps, тест або ваш варіант. 

Роботи учнів

Інформаційне повідомлення "Чому важлино сортувати сміття?" Ашомки Андрія

Чому важливо сортувати сміття?

В Україні 96% відходів не переробляються. Пластик, метали роками лежать в землі не втрачаючи первісного вигляду. Тонкому поліетиленовому пакету потрібно мінімум 15 років, а одноразовому посуду — 500 років, щоб повністю розкластися.

Щороку в світовий океан потрапляє понад 8 мільйонів тонн сміття. Пластикові частки можуть нагадувати зоопланктонів, і медузи або риби можуть сприйняти їх за їжу. Морські птахи, риби, кити, черепахи та інші морські мешканці вмирають через те, що пластик опиняється у них в шлунках.

Які бувають відходи?

Відходи бувають органічні й неорганічні. Органічні відходи — залишки продуктів, шкірка овочів і фруктів, чайні пакетики тощо.

Неорганічні відходи — це відходи, які складаються зі штучних матеріалів: папір, метал, пластик. Ці матеріали, при правильному сортуванні й переробці, можуть не тільки очистити планету від сміття, а й послужити матеріалом для нового товару.

З чого почати? Потрібно багато місця?

Є два варіанти сортування відходів.

Перший: збирати вдома всі неорганічні відходи в одному баку або пакеті, а потім сортувати сміття безпосередньо на станції.

Цей варіант більш витратний за часом. Адже на станції доведеться витратити більше на розфасовку відходів за різними категоріями. Зате, він більш зручний для людей, що живуть у невеликих квартирах. Адже не в кожній квартирі знайдеться місце для 3-4 сміттєвих баків, навіть невеликих розмірів.

Другий: завести вдома кілька контейнерів для роздільного збору відходів: контейнер для пластику, скла, металу, паперу та органічних відходів.

Це більш практичний варіант. З роздільними баками можна сортувати відходи відразу, у міру їх накопичення і, приїхавши на станцію, просто розподілити їх за потрібними контейнерами.

А що робити з органічними відходами?Органічні відходи можна компостувати і вивозити на дачу або викидати у звичайні сміттєві баки. Ще є диспоузери для кухні. Це такі шредери, які перемелюють залишки овочів, фруктів, яєчної шкаралупи, макаронів тощо.

За якими категоріями сортувати неорганічне сміття?

Сміття сортують за категоріями: папір, скло, пластик, метал і органіка. На станцію для сортування сміття здаються всі категорії, крім органіки.

Вся вторсировина, перед здачею на станцію переробки, повинна бути чистою, сухою і спресованою.

Папір:

- гофрований картон (поштові ящики, упаковки з-під побутової техніки, упаковки з-під піци);

- картонні упаковки;

- пап'є-маше (упаковка для яєць, підставки для кави take away);

- офісний папір;

- журнали, газети, зошити, гільзи рулонів туалетного паперу, картон;

Однак, паперові стаканчики, змішані упаковки Tetra Pak здаються в окремий контейнер.

Серветки, чеки, папір з клейкою основою, пергамент, папір для факсу не підлягають переробці на станціях.

Пластик: 

- прозорі, блакитні, зелені, коричневі і білі непрозорі РЕТ пляшки з-під води, газованої води, соків, пива тощо.

- різнокольорові РЕТ пляшки з-під хімії — шампуні, гелі для душу, мийні засоби, а також непрозорі пляшки від солодкої води;

- прозорі РЕТ пляшки з-під хімії і масла;

- матеріал HDPE - упаковки від таблеток, косметики, мийних засобів;

- стрейч-плівка з-під великих упаковок, посилок;

- поліетиленові пакети;

- поліпропілен: упаковки з-під молочних продуктів, пластикові стаканчики, пластикові миски і посуд;

- інший пластик - паперово-пластикові стакани, Tetra Pak;

Кришечки від пластикових пляшок здаються окремо, але, якщо у вас не виходить повністю промити пляшку, краще здавати закриту пляшку разом з кришкою.

Скло:

- скляні пляшки різного кольору;

- банки з-під консервації;

- пляшки з-під парфумів, ліків, дитячого харчування.

Кришечки від всіх пляшок і баночок потрібно знімати і здавати окремо, в бак для металу.

Метал: 

- бляшані банки, кришечки;

- алюмінієва тара;

- фольга;

- аерозольні упаковки з-під дезодорантів, пінок для гоління.

Де в Україні можна знайти сортувальні станції?

В Україні існує близько 500 пунктів для здачі вторсировини. Деякі станції приймають тільки папір, або батарейки. Але є й такі станції, де можна здати практично будь-який вид вторсировини.

На ресурсі RecycleMap можна знайти найближчі пункти прийому сміття і ознайомитися з асортиментом вторсировини, який вони приймають.

Роздільним збором сміття займаються станції Україна без сміття. Нині в столиці працюють чотири такі станції: на вул. Саперно-Слобідська, 25/4, П. Калнишевського, 2, вул. Здолбунівська, 4 та вул. Драйзера, 8.

Де в Україні знайти спеціальні баки?

З баками ситуація складніша. Якщо ви щасливчик, ваше ОСББ вже давно встановило контейнери для роздільного збору сміття у дворі. Якщо ні, доведеться шукати по місту.

Наприклад, в центральних районах Києва недавно почали встановлювати 120 нових контейнерів для роздільного збору пластику і скла .

Також КМДА повідоміла, що в столиці планують встановити 2,5 тисячі роздільних контейнерів.

 

 

А хіба сміття з цих баків потім не скидають в одну купу?

Так, на жаль, таке може бути. Чиновники стверджують, що це питання в несумлінному ставленні співробітників компаній, які займаються збором сміття з баків. Компанії, які вивозять сміття, зобов'язані укладати договори з переробними заводами і постачати їм відходи безпосередньо.

Однак, дуже складно простежити чи виконують ці компанії договір.

У КМДА розповіли, що вже близько місяця сміттєвози обладнані GPS-датчиками. Передбачається, що машини будуть контролювати через ці датчики, а перед вивантаженням на полігонах твердих побутових відходів або на сміттєспалювальних заводах вони в обов'язковому порядку будуть проходити сортувальні лінії, де будуть відбирати скло, пластик і деякі інші види сміття.

Станції переробки сміття безпосередньо співпрацюють із заводами з переробки вторсировини. Більшість таких станцій тримається на ентузіазмі еко-активістів.

Деякі ОСББ укладають договори з компаніями, які переробляють вторсировину, і навіть трохи заробляють на відходах.

Як сортують сміття в інших країнах?

В Україні існує близько 100 заводів, які можуть переробляти вторинну сировину і випускати з неї нові товари. Але, через низький рівень сортування відходів у населення, ці заводи змушені більшу частину вторсировини закуповувати в інших країнах.

А ось у Швеції настільки розвинена культура сортування, що у них закінчилося своє сміття, і вони готові допомагати іншим країнам у переробці.

У багатьох європейських країнах в супермаркетах встановлені спеціальні автомати, які приймають пластикові та скляні пляшки. У вартість кожного товару відразу закладена ціна за тару. Якщо ви здаєте цю тару — отримуєте гроші назад. За чотири жерстяних банки можна отримати чек на 1 євро. Цим чеком можна розплатитися за наступні покупки. 

У дворах встановлені роздільні баки для збору сміття. Жителям самим вигідно сортувати відходи, оскільки таким чином вони менше платять за вивезення сміття.


Виконай ЗАВДАННЯ на оцінку 


Поради на кожен  день: як бути дружнім до довкілля