Урок 32.2


Боротьба з наркотиками

Опрацюй параграф 28.

На цьому уроці ти:

  • ознайомишся із заходами для боротьби з наркотиками на державному рівні;

  • ознайомишся з деякими положеннями кримінального законодавства у сфері боротьби з наркотиками;

  • дізнаєшся, які методи використовують наркоділки для залучення нових споживачів;

  • вчитимешся рішуче відмовлятися від пропозиції вжити наркотичні засоби (відрізняти факти від міфів).

Наркотики — державна проблема

Для нашої країни проблема наркотиків є досить гострою. За офіційними даними, в Україні близько 70 тисяч наркозалежних. Зважа­ю­чи на те, що факт вживання наркотиків здебільшо­го приховується, реаль­на кількість споживачів наркотиків принаймні у 10 разів більша. 90% з них — мо­лодь віком до 25 років.

Спеціально навчені собаки допомагають прикордонникам та поліцейським виявляти наркотичні речовини.

Законодавство у сфері боротьби з наркотиками

У світі існу­ють різні закони щодо відповідаль­ності за вживання, зберігання, перевезення і роз­повсю­дження наркотиків. У де­я­ких країнах за най­менше порушення, пов’язане з наркотиками, лю­дину може чекати смертна кара.

У в’язницях Таїланду та інших країн Південно-Східної Азії за перевезення наркотиків очіку­ють смертну кару і відбува­ють пожиттєве ув’язнення тисячі людей, у тому числі й іноземці.

Криміна­ль­ний кодекс України встанов­лює відповідальність:

  • за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, переси­лання і збут наркотич­них засобів (від 2 до 12 років позбав­лення волі),

  • за їх незаконне введення в ор­ганізм (від 3 до 12 років),

  • публічне вживання наркотиків (до 5 років),

  • за схи­ляння до їх вживання (до 12 років).

За де­які зло­чини, пов’язані з наркотиками, криміна­ль­на відповідальність настає з 14 років.

Ме­тоди прилучення до наркотиків

Для за­лу­чення нових споживачів наркоділки використову­ю­ть го­ловне — здатність наркотиків спри­чиня­ти за­лежність.

Так, при­лу­чивши до них одну лю­дину, від неї не обов’язково вима­гатимуть гроші. Можуть за­про­понувати привести нових клієнтів чи продати товар. Кожен наркоман протя­гом року в середнь­ому схи­ляє до вживання наркотиків ще четверо лю­дей, з яких двоє ста­ють ін’єкційними споживачами наркотиків.

Важко протисто­я­ти спокусі вжити наркотик, особ­ливо ко­ли тобі йо­го про­понує "друг". Треба мати силу во­лі й тверді переконання.

Вчимося казати «Ні»

Уміння рішу­че відмов­ля­тися від то­го, що тобі не подобається і су­перечить твоїм переконанням, дуже важ­ливе в житті. Особ­ливо тоді, ко­ли тобі про­пону­ють наркотик чи іншу психоактивну ре­човину. На перший по­гляд здається, що сказати «Ні» дуже легко. Та це не так. Той, хто про­понує наркотики, може бути настир­ливим. У ньо­го неодмінно є для цьо­го мотив. Навіть ко­ли це найвірніший друг чи най­­ближчий родич. Навіть якщо він не має пря­мо­го завдання при­лу­чити тебе до наркотиків. Дуже часто цей мотив по­ля­гає в тому, що, умовля­ю­чи тебе, він нама­гається ви­правдати свою схильність. Мов­ляв, не лише я, а й мій друг (брат, сестра) такий, як інші. Отже, це не так страшно. Тому він на­по­ля­гатиме, переконуватиме, навіть по­грожуватиме.

Таблиця до­поможе обрати варіант поведінки в таких ситуаціях, який найбільше тобі підходить.

Безумовно, варіантів такої розмови може бути більше. Та лінія твоєї поведінки лише одна — рішуча кате­горич­на відмова з першої ж миті. Не просто ухиль­на, із зволікання­ми, а тверда відсіч.

Перевір себе. Виконай завдання для САМОПЕРЕВІРКИ (без оцінювання).