Урок 2


Основи законодавства України щодо охорони здоров’я людини

параграф 2

Конституція України - основний документ щодо захисту життя та здоров’я людини в Україні

«Охорона здоров ’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних оздоровчо-профілактичних програм. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності. Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя. Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація нікім не може бути засекречена» (ст. 49 Конституції України).

Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» (19.11.1992)

"Кожна людина має природне, невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров’я та збереження генофонду народу України. "

Ст. 4 . Основні принципи охорони здоров’я в Україні

  • визнання охорони здоров’я пріоритетним напрямом діяльності суспільства і держави, одним з головних чинників виживання та розвитку народу України;

  • гуманістична спрямованість, забезпечення пріоритету загальнолюдських цінностей над класовими, національними, груповими або індивідуальними інтересами, підвищений медико-соціальний захист найбільш вразливих верств населення;

  • рівноправність громадян, демократизм і загальнодоступність медичної допомоги та інших послуг у сфері охорони здоров’я;

  • орієнтація на сучасні стандарти здоров’я та медичної допомоги, поєднання вітчизняних традицій і досягнень зі світовим досвідом у сфері охорони здоров’я;

  • попереджувально-профілактичний характер, комплексний соціальний, екологічний та медичний підхід до охорони здоров’я;

  • багатоукладність економіки охорони здоров’я і багатоканальність її фінансування, поєднання державних гарантій з демонополізацією та заохоченням підприємництва і конкуренції;

  • децентралізація державного управління, розвиток самоврядування закладів та самостійності працівників охорони здоров’я на правовій і договірній основі.


Закон України «Про екстрену медичну допомогу»

Відповідно до цього Закону, в Україні кожна людина має право на безоплатну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу.

В Україні кожна особа має право:

а) здійснити виклик екстреної медичної допомоги;

б) звернутися по екстрену медичну допомогу до найближчого відділення екстреної медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я;

в) повідомити лікаря або працівників найближчого закладу охорони здоров’я, незалежно від форми власності, про свій (або іншої людини) невідкладний стан.

Аналіз стану здоров’я людей в Україні

Стан здоров’я населення — найважливіший показник благополуччя, що відображає соціально-економічне, екологічне, демографічне й санітарно-гігієнічне становище. Це один із соціальних індикаторів суспільного прогресу, потенціал економічного зростання та безпеки держави.

Серед дорослих поширені хвороби системи кровообігу, органів дихання, органів травлення, сечостатевої системи, кістково-м’язової системи та сполучної тканини.

Зростає кількість людей з інвалідністю, хронічними захворюваннями, хворобливим станом, відхиленнями від норми.

Таку ситуацію дослідники пов’язують не лише з економічною нестабільністю, але й з особливостями сучасних умов життя, перевагою шкідливих звичок над здоровим способом життя, зростанням обсягів інформації, стрімким розвитком технічного прогресу, недостатньою кількістю рухової активності, екологічними та соціальними проблемами. Науковці попереджають, що ці фактори позначаються не лише на стані здоров’я, але й на тривалості життя та рівні смертності майбутніх поколінь.


Дайте відповіді на запитання

1. Який документ є основним щодо захисту життя та здоров’я людини в Україні?

2. Які основні законодавчі акти щодо збереження життя та здоров’я населення України вам відомі?

3. Назвіть основні принципи охорони здоров’я в Україні.

4. Пригадайте, якими в нормі мають бути показники вмісту гемоглобіну в крові та кількість еритроцитів у ній. Дізнайтеся, які ці показники у вас. Як підвищити (за потреби) рівень гемоглобіну?

5. Яке значення, на вашу думку, має Закон «Про екстрену медичну допомогу» для збереження життя і здоров’я людини в надзвичайних ситуаціях? Чому?

6. Що, на вашу думку, має зробити держава для покращення стану здоров’я населення України?



Людська байдужість може коштувати життя

Людська байдужість часом зашкалює… і я у своєму житті була свідком подібного….Події відбувалися у великому аптечному маркеті, де присутніми були 7 провізорів та повна купа людей у черзі… за столиком у аптеці сидів, а точніше лежав на ньому чоловік, років 60, у бідолаги весь час дзвонив телефон, а всі байдуже обходили стороною і лише провізор з-за стійки час від часу викрикувала « напився, а тепер сидить тут…», я запитала провізора (на секундочку - людину з вищою медичною освітою) скільки він так сидить і що з ним - на що мені відповіли - близько години, п’яний, мабуть…, а телефон усе дзвонив без перестанку - дружина і діти не знаходили собі місця, бо чекали чоловіка і батька з роботи уже котру годину…

Я підійшла до чоловіка - запаху алкоголю не відчула, спробувала запитати як звати - у відповідь лише нерозбірливі слова, сплутана свідомість… клінічно було схоже на гіпоглікемічну кому (при зниженому рівні глюкози крові у діабетиків)- викликала швидку, підняла слухавку телефона і почула «у нього цукровий діабет, він живий???», через 10 хвилин приїхала швидка , одночасно дружина з синами, виміряли рівень глюкози крові - 1 ммоль/л - тут же, в аптеці зробили ін’єкцію глюкози і чоловік на очах прийшов у свідомість, почав розмовляти, радощам родичів не було меж…

А люди в аптеці і провізори продовжували бездушно спостерігати за тим, що відбувається.., а рахунок насправді йшов на хвилини…

Люди, не будьте байдужими, інколи завдяки тому, що ви просто підійдете і запитаєте чи потрібна допомога, може бути врятоване чиєсь життя.. і, навіть, якщо людина перебрала лишнього - від цього вона не перестала бути людиною, не перестала бути чиїмсь батьком чи матір‘ю, але це уже інша історія… (Оксана Пруднікова)