Урок 26 (5 клас)

Урок 6 (7 клас)

Інфекційні захворювання. Туберкульоз. ВІЛ/СНІД. Імунітет

Опрацюй параграф 23 (5 клас);

параграф 30 (7 клас)


Інфекційні захворювання

  • передаються від хворої людини до здорової (заразні),

  • поділяються на:

1) вірусні, 2) бактеріальні, 3) грибкові.

Щоб виявити туберкульоз

тест - реакція Манту

для дітей

флюорографія

для дорослих


Збудник туберкульозу - паличка Коха

Збудник хвороби відкрив німецький учений Роберт Кох. Цю бактерію було названо його ім’ям — паличка Коха. Тепер паличку Коха називають мікобактерією туберкульозу.

Кип’ятіння та ультрафіолетове опромінювання знищують мікобактерії туберкульозу за кілька хвилин, сонячне світло — за кілька годин. Знищують бактерії також препарати, які містять хлор.

Шляхи передачі туберкульозу

  • повітряно-крапельний

(Під час кашлю, чхання, розмови. Засохлі крапельки мокротиння хворого перетворюються на інфікований пил у повітрі, на підлозі, предметах. )

  • через травну систему (харчовий)

(У разі вживання м’яса чи молока хворої тварини, особливо якщо не піддавати продукти тепловій обробці. )

  • контактно-побутовий

(Через брудні руки, при контакті із зараженим одягом, білизною, рушником, посудом, книжками, зубною щіткою, носовичком. )

Профілактика туберкульозу

Імунітет - здатність організму протистояти інфекціям

ВІЛ/СНІД

ВІЛ — це вірус, який проникає в організм людини, руйнує її імунітет і спричиняє СНІД. ВІЛ-інфекція поширилася надто швидко і стала епідемією. На жаль, досі не вдалося розробити вакцину від ВІЛ. Тому найдієвішою профілактикою ВІЛ-інфекції є здоровий спосіб життя людини. Якщо людина, а особливо підліток, курить чи вживає алкогольні напої, інші наркотичні речовини, ризик інфікуватися ВІЛ зростає. Прикро, що не всі юнаки та дівчата знають про ВІЛ-інфекцію та шляхи її передачі. Так вони наражаються на небезпеку зараження ВІЛ-інфекцією. Тому серед ВІЛ-інфікованих чимало молоді.

Перші випадки хвороби було зареєстровано на Африканському континенті, згодом — у Сполучених Штатах Америки. Хвороба стрімко поширилася у світі, охопивши практично всі країни. Найбільше уражених вірусом у країнах Африки та Південно-Східної Азії. З 1990-х років збільшилася кількість хворих на ВІЛ/СНІД у країнах Східної Європи, в Австралії, а також в Україні. Особливо швидко інфекція поширилася серед молоді.

Поширення ВІЛ-інфекції у світі може призвести до найбільшої епідемії в історії людства. Проблема ВІЛ-інфекції/СНІД не тільки медична, а ще й соціальна. У зв’язку з поширенням хвороби знизилася тривалість життя, зріс попит на медичні послуги, загострилися проблеми бідності та соціальної нерівності, більше стало сиріт.

Хлопці та дівчата найбільше ризикують інфікуватися ВІЛ у небезпечних компаніях. Підлітки іноді погоджуються спробувати закурити цигарку, випити алкоголь чи вжити наркотик. Вони забувають, що нікотин і алкоголь — це теж наркотичні речовини. Відомо, що ті, хто курить, частіше зловживають алкоголем і можуть вживати наркотики. Варто пам’ятати, що після вживання навіть слабоалкогольного напою слабшає воля. У такому стані підлітка легше вмовити вжити наркотик.

СНІД - остання стадія хвороби на ВІЛ-інфекцію.

НІ дискримінації

Люди з ВІЛ мають усі права громадянина на:

Виконай ЗАВДАННЯ.