Інформаційна безпека

РОЗВ'ЯЖІТЬ РЕБУС


Відповідь:

інтернет

Відповідь:

безпека

#stop_sexтинг - найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж 500 000 дітей та батьків.  В межах інформаційної кампанії торкнувся мільйонів українських родин, а також створив першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті https://stop-sexting.in.ua/ .  


РИЗИКИ ОНЛАЙН-ПРОСТОРУ

РОБОТА В ГРУПАХ

ЯК ЗНАХОДЯТЬ ПІДЛІТКІВ ЗЛОЧИНЦІ?

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ТОБІ ПОГРОЖУЮТЬ?

ДО КОГО МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ ЗА СПЕЦІАЛІЗОВАНОЮ ДОПОМОГОЮ?

Психологічні безкоштовні онлайн консультації від проєкту #stop_sexтинг: https://forms.gle/2d3Mku5W9rdtrdqH7 

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті – 1545*3 (далі обрати 3). 

ВПРАВА "ТОК-ШОУ"

ЩО НЕ МОЖНА ПУБЛІКУВАТИ В ІНТЕРНЕТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ?

ЩО МОЖНА ПУБЛІКУВАТИ?

ПОРАДИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ОНЛАЙН


Обговорювати з батьками тему інтернету: ділитись інформацією про ігри, персонажів, про соціальні мережі та новинки в них. Підліткам часто здається, що дорослі поруч можуть бути не обізнані щодо останніх новинок та можливостей віртуального світу. Але як вони можуть дізнатись останню інформацію без допомоги?

 Не переходити за посиланнями у соціальних мережах (які надіслані в чати чи приватні повідомлення) - так можуть зламати ваш акаунт і отримати доступ до вашого профілю. Якщо все ж таки отримали таке повідомлення від людей, кого знаєте в житті, то краще перепитати, що саме там міститься. Таким чином можна перевірити, чи не взломаний профіль в людини. 

Контролювати свій час у онлайні (не забувайте, що час перед екраном смартфону летить дуже швидко, тому важливо навчитися його контролювати. Поставте у налаштуваннях нагадування про те, що треба робити перерви для вправ для очей, наприклад, чи більш довготривалий відпочинок). 

Налаштувати приватність своїх акаунтів у соціальних мережах. Детальна інформація, як це зробити, за посиланням: https://stop-sexting.in.ua/nalashtuvannya-pryvatnosti-v-instagram-ta-facebo ok-instrukcziya-vid-stop_sextyng/ 

Пам’ятати про “ілюзію спальні” (це феномен, під час якого підлітки думають, що якщо вони перебувають у себе вдома, у безпеці, то в інтернеті з ними нічого страшного не трапиться). 

Повідомляти дорослих про невідомих вам людей, які намагаються встановити з вами контакт у мережі (пишуть у приватні повідомлення, залишають коментарі, пропонують легкий заробіток). 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: АНКЕТА 2

Ресурси програми безпеки дітей в Інтернеті

Де можна ознайомитися з основними ресурсами програми?


Драйвер

 комп'ютерна програма, за допомогою якої операційна система отримує доступ до певного приладу

розміщення в Інтернеті провокаційних повідомлень з метою викликати флейм, конфлікти між учасниками, образи, війну редагувань, марнослів’я тощо. 

Флейм

(від англ. flame — вогонь)  - "словесна війна"

Фішинг

вид шахрайства, метою якого є виманювання в довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних клієнтів банку, сервісів із переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів.  

Диск

носій інформації для запису, зчитування та тривалого зберігання даних  (з'ємний, жорсткий, хмарні сховища - Google-диск, ...)

URL

адреса інтернет-сторінки або сайту

ESC

Електронна пошта

(англ.  email, скорочення від electronic mail) — спосіб обміну цифровими повідомленнями між людьми з використанням цифрових пристроїв, таких як комп'ютери та мобільні телефони 


Спам

масове розсилання кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати. Передусім термін «спам» стосується рекламних електронних листів. 

Вірус

Комп'ютерний вірус (англ. computer virus) — комп'ютерна програма, яка має здатність до прихованого самопоширення. Одночасно зі створенням власних копій віруси можуть завдавати шкоди: знищувати, пошкоджувати, викрадати дані, знижувати або й зовсім унеможливлювати подальшу працездатність операційної системи комп'ютера. 

Як створити надійний пароль (вправа)

Практичне завдання: перекладіть фрази англійською мовою та створіть паролі.

Відповідь

ВСЕУКРАЇНСЬКА АКЦІЯ "16 днів проти насильства"

8 лютого 2022 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету».

День безпечного Інтернету запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Центр кращого Інтернету представляє Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні.

Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більше того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.

День безпечного Інтернету надає унікальну можливість для проведення заходів з безпеки онлайн разом зі всім світом: як у закладі освіти, бібліотеці, громадській організації, так й в органах влади, бізнесових організаціях. Щороку до Дня безпечного Інтернету в Україні, як і у всьому світі, приєднується все більше організацій.

170 країн офіційно підтримали День безпечного Інтернету 11 лютого 2020 року.

В Україні до Дня безпечного Інтернету офіційно долучилися понад 1700 закладів освіти, бібліотек, молодіжних центрів, громадських організацій, органів влади, медіа та бізнесових організацій в усіх областях України.

Понад 170 000 дітей та молодих людей взяли участь в офіційно зареєстрованих заходах, присвячених безпеці в Інтернеті.

Для того, щоб дізнатися, як День безпечного Інтернету відзначається в світі та Україні слідкуйте за хештегами #SID2021 та #SaferInternetDay, #ДеньБезпечногоІнтернету у соціальних мережах.

Центр кращого Інтернету можна долучитися до спільного проведення цього дня в Україні у вашій родині, закладі освіти, місті, організації, країні, світі:


Ключові повідомлення до Дня безпечного Інтернету 2021 доступні за посиланням https://betterinternetcentre.org 

Навчально-методичні ресурси

Ресурси від організації “Ла-Страда Україна”:

Методичні рекомендації «Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення»https://bit.ly/39GpVHZ

Навчально-методичний посібник «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе», в якому розміщено заняття для учнів та учениць «Протидія кібербулінгу або лайфхак, як користуватись Інтернетом безпечно», ст. 141 – https://bit.ly/3pNEXBm

Ліфлет «А з чим ти стикаєшся в Інтернеті?» https://bit.ly/3jdpS9W

Навчальний анімаційний ролик «Цінуй життя!» https://www.youtube.com/watch?v=GYjkgg7JO-M

Джерело: https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2018/08/PRESS.pdf

Посібник містить плани уроків призначені для учнів та учениць початкової школи та зосереджені на ключових принципах мережевого етикету й безпеки. Заняття запропоновані у п‘яти темах: обачність в Інтернеті, пильність в Інтернеті, захист в Інтернеті, доброзичливість в Інтернеті, сміливість в Інтернеті.

Джерело: https://edpro.ua/blog/informacijna-bezpeka

Посібник для батьків у доступній формі містить необхідну інформацію та поради, які будуть корисні батькам для сприяння позитивному використанню дітьми цифрових технологій.

Джерело: http://www.webwewant.eu/documents/10180/945868/WebWeWant_youthUA.pdf/b5d8c012-ff53-40d0-967e-e0dc32ffcb22

Посібник створений молодими людьми для молоді, спрямований на вивчення прав та обов’язків в Інтернеті та заохочення до роздумів про поведінку в Інтернеті.

Запропоновані 18 завдань допоможуть підліткам перевірити свої навички, дізнатися більше про свої права в онлайн-світі.

Джерело: http://www.webwewant.eu/documents/10180/973204/Handbook_teachers_lesson_plans_all_UA.pdf/87b2bd1c-bcab-4701-8017-19dff1887003

Посібник містить плани уроків, що пропонують ідеї та заходи, щоб заохотити молодь розвивати навички творчого та критичного мислення, необхідні для повноцінного життя в світі.

Джерело: https://betterinternetcentre.org/wp-content/uploads/2019/11/WWW_%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97-BetterInternetCentre.pdf

Рекомендації містять практичні пропозиції для інтегрування занять, представлених у навчально-методичному посібнику та завдань у робочому зошиті „Інтернет, який ми хочемоˮ (Тhe Web We Want) в навчальні програми з предметів в закладах освіти України.

Джерело: https://goo.gl/J1Xkg6

Посібник містить теоретичні питання безпечної поведінки в Інтернеті, опис занять та 8 тренінгових вправ із розвитку базових компетенцій безпечної поведінки підлітків в Інтернеті, плани заходів для педагогів та батьків.

Джерело: https://goo.gl/GZNQYf

Посібник містить 24 приклади вправ з теми протидії мові ненависті онлайн через навчання з прав людини. У вправах розкриваються теми мови ненависті онлайн, прав людини в Інтернеті, свободи вираження поглядів, приватного життя і безпеки, інтернет-грамотності, демократії та участі.

Джерело: https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:EDERA_OSCE+HRE101+2019/about

Третій модуль курсу розкриває тему «Права людини та Інтернет»: еволюція концепції прав людини у цифрову еру, результати моніторингу сайтів закладів освіти в Україні (2018). Дає можливість дослідити власний сайт закладу освіти чи сторінку закладу освіти щодо дотримання прав дитини онлайн, дізнатись більше про законодавство та міжнародні ініціативи щодо безпеки дітей в онлайновому просторі.

         Джерело: https://umity.in.ua/mc/entry/112079/

Про сучасне розуміння ключових понять теми; класифікація загроз в Інтернеті; принципи формування безпечної поведінки; звернення по допомогу та захист; ідеї та ресурси для позакласних заходів.

Огляд підходів, ідей та ресурсів для посилення ефективності заходів з безпеки в Інтернеті.

Відео містять короткі поради щодо безпеки в Інтернеті та можуть бути використані під час освітніх заходів як з підлітками, так і з представниками та представницями професійних спільнот.

Джерело: https://www.youtube.com/channel/UCeuQLmBXJMdjLl5lUEUQDlA

Канал містить 8 роликів, що відповідають змісту розділів Посібника з прав людини для Інтернет-користувачів та пояснювального меморандуму (Рекомендація СМ/Rec(2014)6 Комітету міністрів країнам-членам щодо посібника з прав людини для Інтернет-користувачів – пояснювальний меморандум).

Відео містять короткі поради щодо безпеки в Інтернеті та можуть бути використані під час освітніх заходів як з дітьми та молоддю, так і з представниками та представницями професійних спільнот.

Відеоурок 1 – Захист дітей онлайн

Відеоурок 2 – Сексуальний шантаж

Відеоурок 3 – Секстинг

Відеоурок 4 – Секс-чатинг

Відеоурок 5 – Грумінг

Відеоурок 6 – Зображення сексуального характеру, що використовуються для помсти

Відео з інтерв’ю містять огляди щодо сучасного стану безпеки в Інтернеті та поради щодо безпечної поведінки в Інтернеті. Курси та відео можуть бути використані під час освітніх заходів  з представниками та представницями професійних спільнот та можуть буди рекомендовані для перегляду батькам та особам, які їх замінюють.


ВПРАВА "Придумай назву до картинки"

ВІКТОРИНА "Безпечний Інтернет"