як відрізнити ФЕЙК від ПРАВДИ?

З яких джерел ви та ваші батьки отримуєте інформацію?

Чи впевнені ви, що інформація, яку ви отримуєте, – правдива? 

Урок з медіаграмотності покликаний привернути увагу молодого покоління до розвитку критичного мислення. Разом з учителями школярі проговорять способи розпізнавання фейків, види маніпуляцій в мережі та розглянуть процеси створення новин.

У Міністерстві освіти і науки зазначають, що медіаграмотність – це превентивна зброя проти дезінформації та життєво необхідна навичка, яку потрібно розвивати змалку.

Школам запропоновано скористатися навчальними матеріалами з медіаграмотності на онлайн-платформі національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» – filter.mkip.gov.ua.


Шість серій НАВЧАЛЬНИХ ВІДЕО дають відповіді на питання про те, звідки беруться фейки, що таке конспірологічні теорії, чому не завжди варто довіряти блогерам, які слова-маркери мають насторожити у публікаціях та які методи допоможуть перевірити справжність фотографії чи відео.

Головні герої відео – українські зірки Джеррі Хейл, Алла Костромічова, Анна Трінчер, Аліна Паш, Костя Клепка та Даша Квіткова. Ведучим освітнього серіалу став Нікіта Добринін. Серіал допомагали створювати експерти ключових факт-чекінгових організацій України. 

Урок розробила Марина Дашко, вчителька-методистка, авторка навчальних матеріалів з медіаграмотності.

Проєкт створено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID та ING Bank. 

За цим посиланням можна знайти матеріали для уроку, з поміж яких – і план уроку для дистанційного навчання.


Фейк - це неправдива, недостовірна, фальшива, спотворена, викривлена інформація; брехня, маніпуляція, маніпулятивне спотворення фактів, підробка чи імітація новин, дезінформація 

Як ви вважаєте, чому поширюють фейки? 

Якою може бути небезпека через поширення фейків?

Як можуть нашкодити фейки про коронавірус? 


Фейки можуть поширювати з метою реклами когось або чогось, маніпулювання свідомістю, дезінформації, залякування людей і сіяння паніки, дестабілізації ситуації в країні, розпалювання міжнаціональної / расової / релігійної ворожнечі. Є фейки, які плямують чиюсь репутацію (найчастіше це фото). Фейки можуть приносити прибуток медіа, що його поширює (жовта преса). До того ж деякі фейки мають розважальний характер (наприклад, сайт жартівливих новин UaReview ). 

9/8.4

7.8

• «Видавництво не несе відповідальності й не надає гарантій у зв’язку з публікацією фактів, даних, результатів та іншої інформації». 

• «Редакція не несе відповідальності за зміст авторських матеріалів». 

• «Усі персонажі – вигадані, будь-який збіг із реально живими або померлими людьми – випадковий». 

Чи впевнені ви, що легко можете відрізнити фейк від правдивої інформації? Чому так / ні?