Урок 24 


Опрацюй параграф 20.

Транспортні засоби належать до таких категорій:

А1 — мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт;

А — мотоцикли, у тому числі з боковим причепом, та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом 50 куб. см і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше (змінено 11.11.2020);


Інформаційне повідомлення

Загальна концепція мотоцикла не змінилася з моменту його винаходу Готлібом Даймлером у 1885 р.: водій сидить над бензиновим двигуном внутрішнього згоряння і керує переднім колесом.

У залежності від призначення і сукупності конструктивних ознак можна виділити: стандартні (класичні) мотоцикли, круізери (чоппери, кастоми), спорт байки, туристичні мотоцикли, мотоцикли подвійного призначення (ендуро), мотоцикли спеціального призначення, спортивні, мотовсюдиходи (три- і чотириколісні), моторолери (скутери), мотоцикли з бічним причепом (коляскою), вантажні.

Мотоцикл — це мрія багатьох підлітків. Мотоцикли можуть бути двоколісні, триколісні з бічною коляскою, триколісні (трайк) і чотириколісні (квадроцикл), снігоходи (мають гусеничний привід). Мотоцикли також відрізняються за своєю конструкцією й розмірами: мопеди, моторолери або скутери, мотоцикли різних типів: класичні, круїзе-ри, турери, спортивні, шосейні, кросові, ендуро. Вони різні, вони красиві, вони бажані.

Але ніколи не забувайте, що мотоцикл — це один з найнебезпечніших транспортних засобів!

Водії і пасажири мототехніки є найвразливішими учасниками дорожнього руху. Достатньо падіння на швидкості 10-20 км/год, щоб отримати перелом кінцівки, а у випадку відсутності захисного мотошлема – черепно-мозкову травму. Тому мотоциклістам необхідно вкрай уважно ставитися до виконання правил дорожнього руху, не перевищувати швидкості, не здійснювати небезпечних маневрів. Це стосується не тільки водіїв, а й пасажирів.

Мотоциклісти потрапляють у смертельні ДТП у 29 разів частіше, ніж автомобілісти. Не слід купувати мотоцикл, щоб вашим ім’ям поповнилася «Книга пам’яті загиблих мотоциклістів», яка існує в Інтернеті. (День пам'яті загиблих байкерів )

Мотоцикл вимагає від свого власника надзвичайної уважності й надійних навичок водіння в різних ситуаціях та різних дорожніх умовах. Перед виїздом слід перевірити загальний стан мотоцикла: тиск у шинах, рівень мастила, провести загальний огляд.

Екіперування і засоби безпеки

На мотоциклістові обов’язково мають бути: цупкі штани й куртка, шолом, окуляри, наколінники, налокітники, рукавички, мотоботи або міцні черевики та інше необхідне екіпірування. Якщо мотоцикліст їде без рукавичок, то в разі падіння він може отримати серйозні травми рук, навіть якщо він рухається зі швидкістю 5 км/год.

Не слід переоцінювати себе й свій мотоцикл. Падіння та аварії рано чи пізно стаються з будь-яким мотоциклістом.

За статистикою, більшість ДТП за участю мотоциклістів стаються тоді, коли водій зустрічної машини повертає ліворуч. При цьому він може не помітити мотоцикла. Для того щоб вас було добре видно здалеку, слід завжди їздити з увімкненим ближнім світлом.

В аварії потрапляють навіть висококласні професіонали, а сам мотоцикл — це всього-на-всього машина, не застрахована від поломок. Наприклад, навіть під час руху в нього може заглухнути двигун або вибухнути колесо.

Звичайно, у конструкції мотоциклів передбачені елементи, призначені для зменшення небезпеки: захисне переднє скло, поперечна ручка на сідлі для пасажира, захисний щиток біля ніг водія мотоцикла, дуги безпеки, які не дають можливості мотоциклу повністю впасти на землю.

Правила для мотоциклістів

Правила для пасажирів мотоцикла

Небезпека керування транспортним засобом у нетверезому стані 

Людина у стані алкогольного сп’яніння не здатна контролювати свої дії та з необхідною швидкістю реагувати на зміни дорожньої обстановки. Нетверезий мотоцикліст на дорозі несе загрозу і для себе, і для інших людей. Типові аварії для нетверезих водіїв — це виїзд на зустрічну смугу і лобове зіткнення. Наслідки таких аварій завжди трагічні.

Опорні точки. Мотоцикл — це один з найнебезпечніших транспортних засобів. він вимагає від свого власника надзвичайної уважності й надійних навичок водіння в різних ситуаціях та різних дорожніх умовах. На мотоциклістові обов'язково має бути відповідне екіпірування, яке захищає його життя. Є певні правила, які повинні виконувати мотоциклісти та пасажири мотоцикла.

Відпрацювання навичок відмови від небезпечних пропозицій, пов'язаних з мотоциклами 


1 ситуація: ви мотоцикліст, який добре їздить, дотримується правил дорожнього руху. Друзі пропонують вам прокататися з дуже великою швидкістю по незнайомій вам дорозі на чужому мотоциклі, позмагатися, хто приїде першим.


2 ситуація: ви ніколи не їздили на мотоциклі. Друзі пропонують вам прокататися як пасажиру, одягнувши чужий шолом. Ви відмовляєтеся, але вас звинувачують у боягузтві, кажуть, що все «під контролем», переконують, що треба їхати.


3 ситуація: ваш знайомий загинув під час нічних перегонів на мотоциклах, причому перед перегонами він пив алкоголь. На ці перегони його запросили «друзі». Хто винен у смерті вашого знайомого?


4 ситуація: вам пропонують проїхатися на мотоциклі, на якому немає захисних дуг.


ПЕРЕВІР СВОЇ ЗНАННЯ