Урок 21. 1

Самооцінка та самовиховання характеру

Параграф 19

ХАРАКТЕР

(термін «характер» — грецького походження, він означає «риса», «ознака», «відбиток») - це сукупність стійких психологічних особливостей людини.

Характер є дзеркалом душі, відображенням світогляду, цінностей і життєвого досвіду (с.125).


Який у мене характер? (тест)

Виберіть із фігур ту, стосовно якої ви можете сказати: це «Я».


КВАДРАТ

Працьовитість, ретельність, потреба доводити розпо­чату справу до кінця, завзятість, що дозволяє досягти завершення роботи, -от чим знамениті відверті Квадрати. Витривалість, терпіння і методичність звичайно роблять квадрата висококлас­ним фахівцем у своїй області. Квадрат любить раз і назавжди заведений порядок: усе повинно знаходитися на своєму місці і відбуватися у свій час. Ідеал Квадрата — розплановане, перед­бачуване життя, йому не до душі «сюрпризи» і зміни звичного перебігу подій.

ПРЯМОКУТНИК

Тимчасова форма особистості, яку можуть носити інші стійкі фігури у певні періоди життя. Це — люди, невдоволені тим способом життя, який вони ведуть зараз, і тому зайняті пошуком кращого положення. Ведучі якості Пря­мокутника: допитливість, жвавий інтерес до усього, що відбу­вається, і сміливість. Вони відкриті для нових ідей, цінностей, способів мислення і життя, легко засвоюють усе нове.

ТРИКУТНИК

Ця фігура символізує лідерство. Найбільш харак­терна риса відвертого Трикутника — здатність концентруватися на головній меті. Трикутники - енергійні, нестримні, сильні особистості, які ставлять ясні цілі і, як правило, досягають їх. Вони честолюбні і прагматичні, уміють представити керівництву значимість власної роботи і роботи своїх підлеглих. Сильна потре­ба бути правим і керувати положенням справ робить Трикутник особистістю, яка постійно конкурує з іншими.

КОЛО

Найбільш доброзичлива з п'яти фігур. Ця особистість має високу чутливість, розвинену емпатію — здатність співчува­ти, емоційно відкликатися на переживання іншої людини. Коло відчуває чужу радість і відчуває чужий біль як свій власний. Людина-Коло щаслива, коли усі ладять одне з одним. Тому, коли в Кола виникає з кимсь конфлікт, найбільш імовірно, що саме Коло зробить поступку першим. Воно прагне знайти спільне на­віть у протилежних точках зору.

ЗИҐЗАҐ

Фігура, що символізує творчість. Комбінування аб­солютно різних, несхожих ідей і створення на цій основі чогось нового, оригінального — от що подобається Зиґзаґам. Вони ніколи не задовольняються способами, за допомогою яких речі робляться в даний момент або робилися в минулому. Зиґзаґ — найбільш за­хоплений, збудливий з усіх п'яти фігур. Коли в нього з'являється нова і цікава думка, він готовий повідати про неї усьому світові! Зиґзаґи — невтомні пропагандисти своїх ідей і здатні потягнути за собою багатьох.

Формування характеру ґрунтується на розвитку життєвих навичок 

М'які навички (soft skills)

Навички 21 століття заведено ділити на…

Саме тому пропоную 12 м’яких навичок, які допоможуть почуватися впевненіше, швидко знаходити спільну мову з будь-ким і досягати цілей у кризові періоди.

Пізнай себе

Перша група навичок направлена на самоусвідомлення та поглиблення розуміння процесів, які відбуваються всередині нас та навколо нас.

Емоційний інтелект. Ідеться про те, наскільки добре ми знаємо, усвідомлюємо власні емоції, наскільки легко нам справлятися з особистим кризами. А якщо додати до цього вміння будувати стосунки з іншими людьми, бути емпатичним і відчувати емоції інших, вміння мотивувати себе в скрутні часи — отримаєте міцний фундамент для життєвих незгод.

#ЩастяМенеджмент. Самоусвідомлення може підказати дорогу до персональної оази щастя, але не зробить щасливою людиною. Так само розвинений емоційний інтелект діятиме лише в тандемі з конкретними діями. Ці дії, своєю чергою, мають приносити вам задоволення, а людям — користь.

Сексуальний інтелект. Він є в кожної людини та відіграє значущу роль у наших життях. Це додаткове джерело вашої персональної енергії, яким не варто нехтувати.

Розвивай себе

Друга група м’яких навичок — про те, як структурувати набуті знання про себе і трансформувати в практичну колію.

Плануй глобально, дій локально — система побудови життя, яка є ключем до гармонії, між амбіціями та бажанням жити тут і зараз, у моменті. Свої бажання, плани та глобальні цілі варто озвучувати, записувати та розбивати на невеликі кроки для досягнення глобальної мети.

Персональна економіка. Цю навичку слід опанувати для того, щоб усе вищесказане можна було реалізовувати, не замислюючись про шматок хліба з маслом у холодильнику. На мій подив, розвиток попередніх скілів сильно допоміг із розв’язанням грошового питання. А якщо додати до цього бажання створювати та інвестувати час/гроші у справді вартісні речі — ваше майбутнє під надійним захистом!

Тайм-менеджмент. Ця навичка стає потрібною, коли ви починаєте усвідомлювати ціну свого часу та хочете побудувати збалансоване життя. Просто зараз дайте відповідь на запитання: чи лягаєте ви спати із чітким розумінням, що робитимете завтра? Ствердна відповідь означає, що ви на правильному шляху.

Проєктний менеджмент. Якщо ви змогли прокачати попередні 6 навичок, то це зробить вашу активність максимально предметною та націленою на результат. Якщо він вам потрібен, звісно. Опанувавши знання зі створення проєктів, ви навчитеся бачити й розуміти найефективніші варіанти планування та методики розставляння пріоритетів.

Командотворення. Так, саме під час карантину вміння відчувати людей і об’єднувати їх для спільної цілі стає надважливим. Людська потреба в соціалізації зараз сягає піка, тож саме час запропонувати потенційним партнерам участь у нових проєктах, формувати нові команди.

Розкажи про себе світу

Як би старанно і натхненно ви не розвивали себе, усе це внутрішнє багатство треба навчитися красиво презентувати й віддавати світу. Тому прокачуємо наступні скіли:


ВПРАВА "Коло компліментів"

Чого навчають у школі? Вирішувати завдання з фізики, запам’ятовувати історичні події, писати без помилок... Але як щодо помилок, яких ми можемо уникнути не тільки в словах, але й у власному житті? Як щодо таких важливих речей, як принципи, покликання, мрії, цілі, плани? Де навчитися поводитися з грошима і гаджетами, не відволікатися, проявляти силу волі?

«Чого не вчать у школі» - серія книг, в яких ідеться про найважливіші речі в житті — принципи, покликання, щастя, здоров’я, звички, друзів, емоції.

Вся інформація подається у вигляді барвистих інфографік – формат, найбільш зрозумілий для сучасного підлітка.

Серія «Чого не вчать у школі» складається з книг, присвячених найголовнішим питанням, важливим для успішного життя. Та книжок-тренінгів, що закріплюють отримані знання та дозволяють відпрацювати їх на практиці.


У процесі дорослішання людина пізнає себе, вчиться адекватно оцінювати свої сильні та слабкі сторони й з часом відчуває потребу у самовдосконаленні.

Самовиховання — це систематична і послідовна робота з удосконалення позитивних рис характеру і позбавляння від негативних якостей.


Бережіть себе та свою імунну систему, цінуйте близьких та рідних!

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) опрацюйте § 19,

2) започаткуйте ПРОЄКТ самовиховання характеру  (малюнок 37).