Урок 24 

Види стосунків. 

Робота в команді

Параграф 22

Сьогодні на уроці ти:


Що тебе зараз турбує/непокоїть?

Анонімно запишіть на окремих папірцях одним - двома словами те, що вас зараз турбує або непокоїть: контрольна робота, конфлікт у класі, підготовка проєкту, особисті переживання тощо. Покладіть свій папірець в коробочку.

Стосунки — це взаємозв’язок між людьми, які добре знають одне одного. 

Яке коло спілкування не можна назвати стосунками?

ВИДИ СТОСУНКІВ

Наведіть приклади таких стосунків.

здорові

є запорукою щасливого і успішного життя, 

сприяють: 

нездорові

характеризуються підозрами, егоїзмом, бажанням контролювати і підкоряти 

ОЗНАКИ стосунків

Як стати КОМАНДОЮ?

Справжній колектив

Де є колектив - там є перемога!!! 

УРОКИ від диких ГУСЕЙ

УРОК 1.

Махаючи крилами, гуси, які летять на чолі зграї, створюють підйомний потік для тих птахів, що летять за ними. V-подібна будова зграї приблизно на 70 відсотків зменшує зусилля під час польоту порівняно з тим, якби гуси летіли поодинці.

Урок: той, хто рухається в одному напрямку з іншими, досягає бажаного швидше і легше, тому що інші члени команди створюють для нього сприятливі умови.

УРОК 2.

Якщо птах випадає зі зграї і починає летіти сам по собі, він одразу відчуває опір вітру і сповільнює рух. Тому намагається якнайшвидше повернутись у зграю.

Урок: краще залишатися в команді з тими, хто рухається у тому ж напрямку, бути готовим приймати допомогу і самому надавати її іншим членам команди.


УРОК 3.

Коли птах, що летить попереду, втомлюється, він повертається у зграю, а на його місце стає інший.

Урок: якщо учасники команди по черзі виконуватимуть найскладнішу роботу, це піде на користь усій команді.


УРОК 4.

Якщо гуску підстрелили або вона захворіла, зграю залишають ще два птахи. Вони летять за нею, допомагають і захищають її, аж поки вона одужає або помре.

Урок: треба підтримувати одне одного і в радості, і в горі.


Байка про перепелиць

               Жила собі зграйка перепелиць. Вони зранку до вечора ко­пирсалися у пилюці на шляху, бігали серед трави у пошуках їжі. Одного разу у їх місцину прийшов птахолов і, кидаючи сітку, раз за разом ловив перепелиць, щоб продавати їх на база­рі. Птахів ставало дедалі менше. Перепелина зграя не на жарт схвилювалася.

        Одного сонячного ранку знайшовся ватажок, який скликав усіх, щоб обговорити справу. Після довгих суперечок у малень­ких пташиних головах народилася ідея: наступного разу, коли птахолов кине свою сітку, взятися всім разом дзьобиками за неї, спробувати полетіти і опустити сітку на терновий кущ. Збуджені перепелиці цього вечора лягали спати з маленьким промінчиком надії.

              Наступного ранку, коли мисливець прийшов по чергову здобич, подиву його не було меж: сітка «полетіла» до тернового куща і опустилася на гілля. Як не намагався мисливець її зняти, вона ще більше заплутувалася і цілком подерлася. День за днем повторювалося те саме. Остаточно йому це набридло, тож птахолов покинув це невдячне тепер заняття. Перепели були на сьомому небі і з радістю ширяли довкола, святкуючи перемогу.

         Але так тривало недовго. Настала посуха. Води і їжі стало об­маль. Птахи билися за кожну краплю і за кожну крихту. Бійки і галас долинали тепер з їх околиці. Одного разу хтось сказав: «Пам'ятаєте той випадок з птахоловом? Тоді лише ми махали крильцями, рятуючи зграю. А ті! Ті! Вони нічого не зробили!» «Як?— відгукнулися інші. — Це ви лише спостерігали, навіть разу не змахнувши крилами!..» І розпочалася нова, найбільш запальна і жорстока бійка від часу посухи. Курява стовпом сто­яла! Раптом всі відчули, що їх притискає до землі якийсь тягар. Це була сітка птахолова. Він згорнув їх усіх разом і щасливий пішов на базар.

Питання для обговорення Чого вчить ця байка?


ВПРАВА "Мене непокоїть те, що в коробці"

Кожний учень/учениця навмання обирає аркуш і, описавши занепокоєння іншого, пропонує свій спосіб розв’язання проблеми. 

Як досягти порозуміння з близькими дорослими (секрети для підлітків)

Тобі здається, що дорослі недостатньо поважають тебе і не дають тієї свободи, яку мають твої друзі?

Як краще переконати батьків або близьких дорослих, що ти став дорослішим і потребуєш більшої свободи?

ВАРІАНТ 1.   Ти нічого їм не скажеш, вважатимеш, що ти гірший за інших і не заслуговуєш на те, що мають твої однолітки.

Така поведінка позбавляє тебе шансу змінити ситуацію на краще. Близькі дорослі можуть навіть не здогадуватися, що тебе турбує, а ти почуватимешся приниженим і нещасним.

ВАРІАНТ 2.  Скажеш батькам, що вони безнадійно відстали від життя і не розуміють потреб сучасної молоді.

Агресивна поведінка лише загострить стосунки між вами, віддалить вас одне від одного. І як наслідок — ти не отримаєш того, чого прагнеш.

ВАРІАНТ 3. Спробуєш довести їм, що вже достатньо дорослий (поділіться думками, як ви це зробите).

Цей варіант — найкращий. Однак вимагає від тебе додаткових зусиль, адже ніщо важливе у житті не дається легко. Можливо, для цього доведеться взяти на себе виконання деяких домашніх обов’язків. Але коли дорослі наполягатимуть на своєму, ти сприймеш це спокійно, як таке, що зараз змінити неможливо. Згодом спробуєш поговорити з ними ще раз. 

Як поліпшити стосунки?


Навички формування стосунків  (практична вправа)

РЕФЛЕКСІЯ

Підсумки