2020.04.07.

Folytatjuk az ószövetségi történeteket.

Bábeli torony története

  • Az emberek elhatározzák, hogy egy égigérő tornyot építenek Bábelben (Bábel: Babilónia fővárosa), hogy bebizonyítsák Istenhez hasonló hatalmukat. Az Istennel szembeni alázat helyett az emberi nagyravágyás, hatalomvágy irányítja őket.

  • Az Úr ezért megakadályozza a toronyépítést. Azzal bünteti az embereket, hogy nyelvüket hirtelen összezavarja (bábeli zűrzavar). Ezért a torony építését abba kellett hagyniuk. Így az egymást nem értő emberek szétszéledtek, és elszakadtak egymástól.

  • E történet tehát magyarázatot ad a nyelvek sokféleségére. A Föld valamikor egynyelvű volt, és az, hogy az emberek különféle nyelveken beszélnek, Isten büntetésének következménye.

Salamon király története

  • Salamon: zsidó király volt, állandó jelzője: 'a bölcs', ugyanis számos bölcs mondás, döntés fűződik a nevéhez.

  • Az egyik ilyen hozzákapcsolódó történet a salamoni ítélet.

  • Salamoni ítélet: Salamon király döntése két anya között.

    • Az egyik Anya gyermeke meghalt, de mindkettő magának követelte az életben maradtat. A király megparancsolta, hogy vágják ketté a gyermeket, és így osszák meg az Anyák között. Az egyik asszony helyeselte az ítéletet, a másik pedig inkább lemondott a gyermekről, csakhogy életben maradjon. Így tudta meg Salamon, hogy az utóbbi a gyermek valódi anyja, és ezért neki ítélte oda a gyermeket.

József története

  • Jákobnak tizenkét fia volt. Közéjük tartozott József, akire a testvérei irigykedtek, mert atyjuk kedveltje volt. Ezért egy alkalommal halálhírét keltették, majd egy kereskedőnek adták el, aki Egyiptomba vitte. Itt megfejtette a Fáraó álmát, az elkövetkező hét bőven termő, majd az ezt követő hét szűk esztendőről. Így a hét gazdag év alatt Egyiptom népe elraktározta az élelmiszereket a hét szűk esztendőre. A Fáraó Józsefet magas hivatalba emelte, mivel megmentette az országot az éhínségtől. A hét szűk évben megjelentek József éhező testvérei. József segít rajtuk és megbocsájt nekik.

Kérem, hogy az anyagot másoljátok be a füzetetekbe, és a füzetről készített fotót küldjétek el a beadando.thi@gmail.com e-mail címre 2020. április 15., szerdáig!