házi esszé

Kedves 12. B!
Ennek az esszének a beadási határideje 2020. március 23. éjfél!
Köszönöm!

A saját ismeretei és a források alapján mutassa be az 1956-os forradalmat követő megtorlásokat! A dolgozatában térjen ki a megtorlások politikai körülményeire, formáira és a társadalmi hatásukra!
(A
húszsoros esszéket a vigyikan1970@gmail.com e-mail-címre kérem!)

Feladjuk a párt monopolhelyzetét, többpártrendszert, tiszta, becsületes választásokat akarunk. Tudjuk, hogy ez nem lesz egyszerű dolog, mert nemcsak puskagolyóval, hanem szavazócédulával is ki lehet lőni a munkáshatalmat. Számolunk azzal, hogy esetleg alaposan megvernek bennünket a választásokon, de vállaljuk a választási harcot, mert a kommunista pártnak meglesz az ereje hozzá, hogy ismét megszerezze a dolgozó tömegek bizalmát. (Kádár János kijelentése a Központi Munkástanács képviselőivel folytatott megbeszélésen 1956. november 14-én)

A megkezdett, de enyhe ítélettel, netán amnesztiával befejezett per óriási presztízsveszteséggel járt volna Kádár számára az apparátusban, s felbátoríthatta volna a hallgató pártellenzékieket. Az 1956-os sokk okozta riadalom elmúlt, de „feldolgozásával” párhuzamosan erősödött a bosszú vágya. Kádár egyszerre látott személyes és „rendszerszintű” kockázatot abban, ha Nagy Imre életben marad. Saját maga számára a volt miniszterelnök mintegy megtestesítette, élete végéig képviselte volna az 1956. novemberi legitimációs hiányt […]. (Rainer M. János: Nagy Imre. Budapest, 2002, 135.)