Listopad 2022

II Tydzień

Kiedy pieniądze szczęścia nie dają?

(…) „modele życia” reklamowane przez społeczeństwo konsumpcyjne są bardzo dalekie od prawdziwych wartości. To trzeba powiedzieć. Nie można o tym zapomnieć, bo jest pokusa, bo jest niebezpieczeństwo. A wiecie, że konsekwencje takich koncepcji są konsekwencjami śmierci: nieokiełznany pęd do dóbr materialnych, do pożytecznych, do zbędnych, nawet do szkodliwych, który przekształca się, przynajmniej można go przekształcić w agresję wobec innych, a nawet wobec siebie. (…) ale coraz częściej w tej naszej zachodniej cywilizacji, spotykamy się z miejscami śmierci niewidocznej. Są to młodzi ludzie, którzy zewnętrznie są podobni do wszystkich innych: uczą się, pracują, bawią się, ale w środku są martwi. Nie wiedzą już po co żyć, zastanawiają się, czy życie ma jeszcze sens. Uderzające jest to, że są to młodzi ludzie, którzy generalnie pod względem dóbr materialnych mają bardzo dużo, jeśli nie wszystko. Ale właśnie z tego doświadczenia sytości rodzi się nieokreślone poczucie znudzenia, które przesłania i zanieczyszcza ich pragnienie życia. (Spotkanie z młodzieżą, 19 października 1986 r. Florencja)

Postawa ta odzwierciedla się szczególnie w pojmowaniu ludzkiej płciowości, która zostaje pozbawiona swej godności, jaką nadaje jej służba wspólnocie i wzajemnemu oddaniu się osób, i traktowana jest jako zwykłe dobro konsumpcyjne. W ten sposób przeżycia uczuciowe wielu młodych nie prowadzą do harmonijnego i radosnego rozwoju ich osobowości, otwartej na drugiego człowieka przez dar z siebie, lecz powodują poważne zakłócenia natury psychologicznej i etycznej, które niewątpliwie zaciążą nad ich przyszłością. (Adhortacja Pastores dabo vobis, 7-8)


Pytania do refleksji:

  • Czy zgadzasz się z diagnozą, którą stawia papież? Uzasadnij swój wybór. Podaj przykłady, aby uzasadnić swoją tezę.

  • Jak kierowanie się wyłącznie przyjemnością w życiu zniszczyło pojęcie miłości?



W społeczeństwie zachodnim (…) nie została natomiast przezwyciężona alienacja przejawiająca się w różnych formach wyzysku, polegającego na tym, że ludzie posługują się sobą nawzajem i w sposób coraz bardziej wyrafinowany zaspokajając swoje partykularne i drugorzędne potrzeby, stają się głusi na potrzeby podstawowe i autentyczne, które również powinny określać sposoby zaspokajania innych potrzeb. (Encyklika Centesimus annus, 41)

Człowiek, opanowany pragnieniem posiadania i używania, bardziej aniżeli bycia i wzrastania, zużywa w nadmiarze i w sposób nie uporządkowany zasoby ziemi, narażając przez to także własne życie. U korzeni bezmyślnego niszczenia środowiska naturalnego tkwi błąd antropologiczny, niestety rozpowszechniony w naszych czasach. Człowiek, który odkrywa swą zdolność przekształcania i w pewnym sensie stwarzania świata własną pracą, zapomina, że zawsze dzieje się to w oparciu o pierwszy dar, otrzymany od Boga na początku w postaci rzeczy przezeń stworzonych. Człowiek mniema, że samowolnie może rozporządzać ziemią, podporządkowując ją bezwzględnie własnej woli, tak jakby nie miała ona własnego kształtu i wcześniejszego, wyznaczonego jej przez Boga, przeznaczenia, które człowiek, owszem, może rozwijać, lecz któremu nie może się sprzeniewierzać. Zamiast pełnić rolę współpracownika Boga w dziele stworzenia, człowiek zajmuje Jego miejsce i w końcu prowokuje bunt natury, raczej przez niego tyranizowanej, niż rządzonej. (Encyklika Centesimus annus, 47)


Rodzina jest kolebką życia i miłości, gdzie człowiek „rodzi” się i „wzrasta”, jest podstawową komórką społeczeństwa. Tę wspólnotę należy otaczać specjalną opieką, zwłaszcza wtedy, gdy ludzki egoizm, kampanie antyprokreacyjne, polityka totalitarna, a także nędza i ubóstwo materialne, kulturalne i moralne, jak również mentalność hedonistyczna i konsumpcyjna, niszczą źródło życia, ideologie zaś i rozmaite systemy, z którymi łączą się różne formy obojętności i niechęci, atakują właściwą rodzinie funkcję wychowawczą. (Adhortacja Christifideles laici, 40)


Pytania do refleksji:

  • W jaki sposób dziś ludzie wykorzystują siebie nawzajem?

  • Jakie znasz przykłady gdy ludzka chciwość i chęć zaspokojenia własnych potrzeb odcisnęła piętno na przyrodzie?

  • Jak niewłaściwy stosunek do dóbr materialnych może zagrażać rodzinie?


Komentarz