Hittar du inte det du söker? Klicka på förstoringsglaset till höger och skriv in sökord!!
Barn och Fritid på Burgården arbetar med att utveckla material för särkilda lektioner. Här är materialet och glimtar av årets arbete!
Lärgruppsledarna Anna-Karin Norman Heiberg och Andreas Wester leder arbetet med att sy ihop ett årshjul och har tagit hjälp av Charlotte Persson som med hela arbetslaget regelbundet går genom olika material så att lärarna kommer väl förberedda till lektionerna de ska hålla i.
Till sin hjälp har man material som används på Angeredsgymnasiet samt på Hvitfeldtska. Bilderna är tagna vid några av alla sittningar där lärarna själva är elever och testar materialet. Vad fungerar hos oss, vad fungerar inte?
De dokumentet som elverna ska arbeta med finns länkar till ligger på de olika sidorna i pp. Du kan också skriva ut pp sidor med diskussionsfrågorna och dela ut.
Sexuell exploatering
HBTQI
Anatomi
Jargong
Sociala medier
Kontakt via mejl! @educ.goteborg.se)
Exempel på övningar i PP-materialet från år 1 och 2: