2023 Hiina rattamatk

Käisin rattamatkal Hiinas.
Eesti korraldus - Andmoments, Hiina korraldus - BikeAsia, grupijuhid Veiko + Scott.
Piirkond - Guilin'i ümbrus, Guangxi provints, Lõuna-Hiina karstimäed ja riisiterrassid.
Grupp - 8 eestlast, Scott (austraallasest giid), Gan-Ban (hiina eessõitja), autojuht saateautoga.
Kuupäevad - 7. - 14. oktoober 2023.
Sõidame rattaga ~250 km, lisaks käime mitu korda jalgsi mägedes. 

See on mu elu kõige, kõige ilusam rattamatk.

Maastik on ulmeline. Järsud, haihammaste moodi karstimäed. Nende peal ja vahel riisiterrassid, kanjonid, külad, linnad, jõed. Saime ülihästi ja huvitavalt süüa, meil olid väga lahedad öömajad. Kogu reisi ja matka korraldus nii Andmomentsi kui BikeAsia poolt oli perfektne. 

Hiina üllatas väga mitmel moel, enamasti heast küljest. See on hästi toimiv kõrgtehnoloogiline kommunistlik riik. Aga me olime ka kõige edukamas siseturismi piirkonnas. Tiibet, Uiguuria või Kesk-Hiina tööstuslinnad jätaks ehk teise mulje.

Ajakava

Lõuna-Hiina karstiala on võimas. Kommerts-fotod sellest on imelised, viirastuslikud.  Ise nende haihammaste sees olles tekib alguses muinasjutu tunne. Aga nädala pärast on need uus normaalsus ja vaatad pigem inimesi.

6. oktoober - Guilini linn

Hotell: tavaline hotell kesklinnas Sheraton vastas

Guilin asub Li jõe kaldal, järskude lubjakivist torn-mägede keskel. Kunagi olid siin templid, nüüd aga kuurort. Neoontuledega tänavad, karaoke jõe ääres, tänavatoit, restoranid ja nänniletid. Turistid on kõik hiinlased, noored ja hästi riides. Lend jääb hiljaks, näeme vaid õhtust linna ja käime kõrtsis. Saame esimese kogemuse tõlke-rakendusega tellimises. Kuid "õlu" oskame me juba niigi öelda :)

7. oktoober - Bajiaozhai  mäed ja õhtune rattaring

Hotell: ilmetu, aga mugav betoonist karp väikeses orus

Sõidame autoga paar tundi Guilinist põhja poole, matka algusesse. Näeme linna ümbrust - tornmajade grupid ja põllud. Täiesti puudub läänelik "urban sprawl" ehk eramajade ala. 

Teeme jalgsi matka Bajiaozhai mägedel. Uskumatud vormid!!! Koonilised torbikud, millel kuju järgi nimeks "taevasse vaatavad teod". Leidlik. Hiinlased on nende nõlvadele ja seintele teinud imelise betoonist matkaraja - sõida või rulluiskudega. Ja vaated - samasugused mäe-hambad paistavad igas suunas silmapiirini!!!  Kõige kõrgema mäe otsas on väike tempel.  Ilm on jahe ja udune. 

Hotellis saame kätte jalgrattad. Jalgrattad on jäiga raami ja peene rehviga. Imestan. Kas tõesti on siin nii head teed? Matka lõpuks selgub - jah, on tõesti. Enamik teed on valubetoon, mitte asfalt. Lisan enda rattale sadulataguse matkakoti (Vaude Offroad M) ja olen selle lahendusega hästi rahul. 

Teeme 20 km ringi nondesamade püstiste mägede vahel. Üliäge maastik!!!! Siin on segamini lubjakivist karst ja liivakivi, ja selle nähtuse nimi on "Danxia". 

8. oktoober - Bajiaozhai  - Guali (Gualixiang) - Chetian ja kanjoni-matk 60 km

Hotell: puust küla maja kanjoni-raja alumises otsas

Mäed, tõusud, langused, bambusmetsad. Mägede vaated ja esimesed riisiterrassid. Guali ja Chetiani külad (väikelinnad), väikesed turud, palju hiinlasi. Rahvas elab hästi, vaesust ei paista. Linnas mängivad naised ja mehed lõunapausi ajal kaarte.  Näeme bambusritvade tehast. Lõuna-sööklas on suurelt seina peal Eesti rattagrupi plakat. Plakat!!!!

Saame hea hommikusöögi, korraliku lõuna ja orgia-stiilis õhtusöögi. Sõidu ajal pikima tõusu lõpus teeb meie buss meile kohvipeatuse snäkkide ja puuviljadega. Super!!! Ja nii jääbki kogu matka ajaks. 

Õhtul matkame jalgsi kanjonit pidi üles. Üliäge! Ka siin on suurepärane betoonist matkarada - trepid vertikaalse kalju küljes, sillakesed, vaatepunktid. Piirded on võlts-puidust ehk siis raudbetoonist. Matkaraja vaiksemates kohtades on krapid rahvusliku muusikaga. "Hiinlased pole vaikusega harjunud, see tundub võõras ja hirmutav, seepärast muusika." Morsamad matkajad käivad mägijõe augus ujumas. 

9. oktoober Chetian - Datangwani rahvamaja

Hotell: kõdunev rahvuslik kompleks mägijõe orus

Ronime kõigepealt üles üle mägede ja siis teisele poole orgu. On lakkamatult ilus ja äge. 

Siin elav rahvas on miaod ehk hmongid. Öömajale jääme jõeorgu vanasse miao rahvamajja. Selle ümber on kõduv turismi-kompleks. Ühes otsas majandusruumid ja vesiveski, teises pooleli jäänud hotell ja kõdunev spaa. Romantiline! Jõlgume ja avastame. Käime jões ujumas (väga tore). Vaatame kalamehi, kes uskumatu osavusega võrgutäie kalu püüavad. "Paadiks" on auto siserehvi sisse pandud plekk-kauss. 

Õhtuks saame järjekordse orgia kohalikest toitudest. Mitmekesine ja maitsev. 

10. oktoober - jõe äärest mägedesse, Longiji riisi-maailma

Hotell: Pingani küla puust "vanas stiilis" hotell, vaade külale ja riisiterrassidele

Sõidame jõeorgu pidi alla Longshengi ja siis kõrvalorgu pidi üles. Mäevaated, jõevaated, kohalik elu. Autosid on teel üksjagu ja tee on kitsas, kuid kõik sujub. Viimased 6 km on järjest ülesmäge: 300 m tõusu Pingani külla riisiterrasside juurde. Sõidame grupina üsna sarnases tempos nii lausikul kui tõusul. Tempomeistriks on meil "KanBan", hiina rattaäss, kes hoiab rahulikku joont nii tõusul kui laskumisel. Hea isu tõttu kutsume KanBan'i Nukitsameheks. Ta on tore ja lõbus noormees, tundub sihuke südamlik.

11. oktoober - jalgsi Longji ja Pingani külades

Hotell: toosama puust ja vaatega

Oleme siseturismi keskuses. Vaatamisväärsus - riisiterrassid, põllud ning kohalik elu. Nüüd sügisel on mäed kuldsed ja siiru-viirulised. Lisaks riisile kasvab siin kirevili (passionfruit / grAnadill / purpur-kannatuslill), mis on just küpseks saanud ja mida kaelkookudega mäest ära tuuakse. On tõesti ilus.

Käime külas, käime naaberkülas, käime vaatepunktides. Hiinlased on lüürikud. Tohutu viiekordne vaate-maja on "üheksa draakoni selja vaatepunkt", sest mäeahelikud on nagu draakonid. Teine on "seitsme tähe ja ühe kuu punkt", sest allpool paistavad kaheksa küngast, neis ühe tipus väike veesilm. Põldude ja punktide vahel on suurepärases korras rajad, enamasti betoonist. Külad ise on suured, kitsaste käikudega, asuvad järsul nõlval - eksootika.

Siin näeme esimest korda valgeid inimesi. Suur kohvritega vene grupp, ja mõned lääne-valged. Need kõik on ühes punktis koos; jalutusrajad ja vaatemajad on ainult hiinlased.

Saame külas kiirlõunat. Meie heaks lüüakse maha kana, tükeldadakse koos naha ja kontidega, keedetakse ära ja antakse meile ette. Puljong muliseb edasi toapõrandal oleval koldel, meie ringis selle ümber. Ja siis tulevad wokipannilt järjest lisandid juurde - tofu, kõrvits, ürdid, roheline. Riisi antakse alati viimasena, et ei jääks odavat muljet "söödame teil kõhu riisi täis".  Kogu söögi - kümmenkond eri rooga - teevad kaks kokka umbes tunniga, andes meile jooksvalt kausse juurde. 

Rahvas on siin miao, yao ja žuangi rahvagruppidest. Eredad värvilised kleidid ja omapärased soengud. 

Mägedes olla ka sugudevaheline võrdsus parem kui lauskmaal. Meile tegi ekskursioon kohalik tädi. Alguses pidi olema onu, aga tädi ütles onule "keri kööki tagasi" ja tuli kõndis meiega ise. Pädev tädi oli, rääkis hästi inglise keelt ja jutustas palju. 

Jalutame külas ja mäenõlvadel, joome kirevilja mahla, mõnuleme hotelli söökide ja jookide taga - puhkus!!!!

12. oktoober, mäest alla ja piki Li jõge lõunasse

Hotell: Li jõe lisajõe ääres, kauni vaatega Xingpingi linnale ja mägedele 

Veereme oma 6 km / 300 meetrit tagasi alla. Mõõõõõnuuuuuusssss!!! Ja siis veel orgu pidi suure jõeni. Sealt vaikset vana maanteed pidi üle mäe lõunasse. Ümber on bambusmets, mägede vaated - no on vast kena päev.

Pärast lõunat asume ja sõidame paar tundi piki maanteed lõunasse Yangshuo rajooni. Kogu sõidu aja on näha sakiliste mägede profiil. Küll neid on siin pikalt!

Yangdi sadamas Li jõe ääres asume ümber paatidele (bambuse-imitatsiooniga plast-torudest). Väga turistikas koht on. Info on kolmes keeles - mandariini, korea, vietnami. Ulbime paatides jõge pidi alla. Jõgi läheb karstimägede vahelt. Kogu aeg on ühel või kahel pool järsud kaljud. Paate on väga palju, jõgesid pidi sõitmine on siin popp siseturismi vorm. Li on sügav ja siin käib sõit mootoriga, naaberjõe (Yulong) peal tõugatakse paate põhjast pika bambus-kepiga.

Jõuame Xingpingi linna. See on vana ja kena. Asub jõekäärus püstiste mägede vahel. Üliäge! Hästi turistikas. Ka siin näen paari valget. Üks on Oxfordist ja ta kabineti-naaber olla eesti teadlane. Ostan siit oma Hiina reisi ainsad suveniirid - kaks keraamilist kassi ja ühe koera.

13. oktoober, üle mägede Yulongi jõe äärde ja piki seda

Hotell: Secret Garden, vanade majadega imeline butiik-hotell

Hommikul võtan ratta ja käin üksi linna peal . Mul on kaart, jalgratas, aega. Uhh kuidas mulle meeldib võõras kohas ringi hulkuda...!!! Lähen korraks üles mägedesse - külad, põllud, suurepärased betoonist teed. Lapsed lähevad kooli, kohalikud on oma majade ees ja lehvitavad mulle. Kõik naeratavad, eriti kui ma hiina keeles "nii-hao" ütlen. Ostan kooli kõrvalt saiaärist grupile moosisaiakesi. 

Sõidame rattaga paar km piki Li jõge tagasi. Ka siin on kuurort. Rahvas patseerib jõe ääres. Siin on "20 jüaani koht", kust on joonistatud 20-jüaanise rahatähe peale mägede vaade. Kõik pildistavad, meie ka.

Saame praamiga üle jõe, ja siis sõidame üle mägede Li jõe äärest Yulongi jõe äärde. Vaated karsti-hammastele ja põldudele.

Viimane lõik piki Yulongi kallast on matka kõige kaunim osa. Meie kõrval on jõgi, kus laisalt ulbivad paadid turistidega. Ümber on põllud. Läheme sillale - turistikas. Noorpaar teeb pilte, päevavarjudega paadid ootavad klinte, ilm on soe ja mõnus, sihuke... megatšill!!!

Hotell on ... äge. Vanas kinnises rajoonis iidsete majade sees. Nagu klooster. Imekena. Käime siit jões ujumas ja istume lähedases kõrtsis riisiveini kokteile juues. Saab ülihead lääne stiilis juustukooki... kuidas see siia ära eksis...???? Hiina ikka üllatab igal sammul. 

Õhtul - orgia, matka kõige põhjalikum ja kõige maitsvam.

14. oktoober - rolleritega Yangshuos ja tagasi Euroopasse

Rendime e-rollerid ja sõidame 7 km Yangshuo kesklinna. Mul kõik võdiseb (süda, käsi, jalg), ma ei oska selle asjaga sõita!!!! Korra rollerit lükates panengi vastu post, aga vähe. Igatahes saame sõitmisega hakkama - külas, maanteel, tiheda liiklusega idamaa linnas. Rollerite kiirus on piiratud, 25 kmh.

Yangshuo kesklinn on puhas turistikas, putkade ja poodidega tänavad. Käime söömas, kohvikus, mõned šoppavad jõuliselt. Ka siin on mäed ümber, aga nüüd on see juba... normaalsus. 

Rollerdame tagasi hotelli. Jätame Scottiga südamlikult hüvasti. Buss viib meid Guilini lennujaama. Sealt juba eri lendudega Euroopa poole. 

Toored muljed otse pärast reisi

Lisan kirja, mille saatsin kohe pärast naasmist oma sõpradele.

Hiina köök

Saime süüa mitmekesiselt ja maitsvalt. Eesti mõttes "hiina toitu" ehk magushapus kastmes tükke ei antud meile kordagi.
Pikem jutt ja fotod on siin:
https://kurinurm.blogspot.com/2023/10/muljeid-hiina-koogist.html

Peking, Šanghai

Enne matka käisin Pekingis ja Hiina müüril, pärast matka öises Šanghais.
Pikem jutt ja fotod on siin:
https://sites.google.com/site/kurinurm/linnad/2023-peking-ja-%C5%A1anghai

Asjalikku infot

Andmeside. Kasutasin Airalo e-sim lahendust. Install oli trikikas, aga muidu töötas imeliselt. 13 euro eest 3 Gb andmesidet. Kiirus ja katvus - suurepärane. Hotellide wifid töötasid ka, aga seal oli Hiina tulemüür ees. Google blokeeritud jne. Airalo toimis mulle ilma tõketeta. 

Kaardid. Google ja Locuse offline kaartide koostöö toimis - teadsin enamasti, kus olen ja kuhu läheme. See andis kindluse ise ringi vaadata ja mitte ära kaduda. 

Matka korraldus. BikeAsia oli väga väga hea. Nii pea-giid Scott kui kogu muu korraldus - marsruut, hotellid, söögid, pausid, jutud. Nad teevad ka Mongoolia ja Tai rattamatku, tasub uurida!

Matka piirkond ja kaart

Olime Lõuna-Hiinas, mitte päris vastu Lõuna-Hiina merd ja Vietnamit, aga lähedal.

Matka üldine skeem: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GHj_MfkznZgTyBhPQEJxB_6t8apgRi8&usp=sharing

Fotod

Hiina on fotogeeniline nagu eksootilised maad ikka. Mäed ja maastikud, linnad ja inimesed, meie ise ratastel ja söögilaua taga. Pilte oleks lõputult.
Siin on minu valik - 60 tükki: Hiina 2023 rattamatka fotod

Viiteid