2022 - Jebel Toubkal ja Maroko

HELLO MY FRIEND!!! Täna kirjutan sulle Toubkali mäest ja Marokost. Toubkal on Põhja-Aafrika kõrgeim tipp. Asub ilusas Atlase mäestikus, on 4167 meetrit kõrge. Kõik mu sõbrad on seal käinud ja kiidavad nii mäge kui Marokot. Elamuspluss + Marko Aasa korraldasid sinna reisi, käisin ja matkasin ja räägin nüüd sulle ka.

Atlase mäed ja Toubkal

Enne ja sinna

Kolm nädalat enne reisi saan koroona. 38+ palavik mitu päeva. Taastun - vist.
Paar tundi enne väljalendu lükkab armas Ryanair Tallinn - Napoli lennu edasi, seega ei jõua ma ka Marrakeši lennule. Leian samaks õhtuks uue Tallinn - Helsingi - London - Marrakeš pileti. Magan öö Helsingi lennujaamas, üks puhkusepäev mu elust on kui pühitud. Ma olin veel nii uhke oma kavala lennuplaani üle! Aga jõuan matka alguseks kohale ja kõik on lill.

Kõrg-Atlase mäestik asub keset Marokot, suurest Marrakeši linnast lõuna pool. Jebel Toubkal on hea ilmaga linnast näha - vahe on 60 km. Kõige kiirem tee JT otsa on kaks päeva - orgu mööda Toubkali mäemajja, tippu ja tagasi. Meie teeme pikemalt ja käime ära ka naaberorus. Noh et saab rohkem mägesid ja rohkem vaateid ja tiputõusu jaoks parema aklimati. Pole ju mõtet sõita Aafrikasse kahepäevase matka jaoks.

Meid on 12, mõni vana matkahunt, mõned aga esimest korda mägedes. Punti juhib Marko, kellega ma olen käinud Islandil ja Gruusias - tore, muhe sell ja mägedes väga kogenud.

Esimene päev: Marrakeš - Imil - Azib Tamsoult mäemaja
Start Imlilist 12.50 (1700m), kurul 14.50 (2500m), majas 17.50 (2250 m).
Viis tundi matkamist, 800 meetrit tõusu, 200 meetrit laskumist.

Rajad algavad Imlili asulast, poolteist tundi Marrakešist autoga sõita. Siit saame endale giidi - lõbus poiss, nägu naeru täis, värviline turban lakkamatult peas. Pärit siitsamast Imlilist, emakeel on tal berberi keel. Giidi jagab meile ronimiseks kassid - mäel olla libe. Hmm.

Kõigepealt ronime 2500m kurule. Siis laskume paarsada meetrit alla mäemajja. Ilm on suurepärane, vaated kenad. Toubkal ise meile täna ei paista, kuid näeme värvilisi, triibulisi ja täpilisi mäeselgi. Domineerib punane toon.

Näeme puu otsas ronivaid kitsi. Maroko mägedes on kadakavõsa. Kitsed näsivad noori võrseid ja vist ka marju. Väga sürr.

Rada hästi jälgitav ja suht sile. Hoian saapad kotis ja käin sandaaliga - kergem. Noored mehed võtavad osa daamide kraamist enda kotti - nii oleme grupina ühtlasemad ja võrdsemad. Liigume kõik koos, hästi rahulikult. Kiiret pole meil kuhugi. Puhkus ju!!!!

Mäemaja on lihtne ja tore. Siin on teised matkajad - saksa paarike ja UK naised. Magala on ühine, voodid ja soojad tekid. Saame suurepärase õhtusöögi - kolm käiku, pearoog on lamba-ühepajatoit. Õhtul trimpame hotelli katusel, vaatame tähti, näen heledat boliidi. Mina narr mõtlesin, et moslemimaal matkatakse kainelt, õnneks on teised targemad.

Teine päev: esimene mäemaja - mäehari - Toubkali mäemaja
Start 7.50 (2250m), mäeharjal kell 13 (3500m), majas 17.15 (3200m)
Üheksa tundi matkamist, 1250m tõusu, 300m laskumist

Tuleb pikk päev. Ärkame vara ja paneme ülesmäge punuma. Kõigepealt kaeme üle ühe kose. Siin olevat olnud neli aastat põuda, aga koses on siiski vett. On mõõdukalt ilus.

Kose järel läheme mäeharjale meist kilomeeter kõrgemal. See on tee ühest orust ja mäemajast teise, selge rada on ees. Kõrgus annab tunda, kiireid samme tehes võtab hinge kinni. Kuid grupp liigub hästi ühtlases rahulikus tempos, hanerivis. Tehakse nalja, Veiko räägib söögist (suitsupart!), mina pakun mataülesandeid ("kui poolteist kana munevad poolteise päevaga poolteist muna, siis mitu muna munevad 9 kana 9 päevaga?" -- Isaac Asimov, "masin, mis võitis sõja".) Keegi ei jää maha ega nõrke ära.

Harjalt paistab teine org ja üle selle - Jebel Toubkal! On ikka kõrge mürakas küll, ja lumine!

Peame pika pausi, edevamat kutid teevad mäe peal graatsilisi selfisid.
Seejärel lidume nõlva pidi alla. Siin on suisa kaks maja. Mõlemad on suured, rahvast ja suminat täis. Magame naridel, on räme palav, ma ei saa silmatäitki und.

Kolmas päev - Toubkali tipp
Start 5.15 (3200m) - Toubkali tipp 9.50 (4167m) - tagasi majas 12.45 - paus poolteist tundi - all Aroumdi külas 18.35 (1900m)
Matkasime 12 tundi, tõusime 950 m, laskusime 2300m

Kell neli öösel ärkab maja üles. Kõik sahmivad ja söövad. Kella viieks on tõsised tegijad juba lahkunud.
On pime. Ukerdame pealampidega järsul kaljusel rajal. Meist ees ning palju kõrgemal on teised grupid. Lampidega näevad nood välja nagu helendavad ussid. Ilm on selge, tuuletu ja soe - ideaalne tipuilm. Taevas on selge, ma proovin teistele tähti näidata, aga kedagi ei huvita :(
Ootamatult varsti tõuseb päike ja läheb valgeks. Poolel mäel paneme kassid jalga, sest jäine. Siis jälle jalast ära, sest kivine. Jõuame laugesse "tsirkusesse", siis tipuharjale / platoole, sealt lumist nõlva pidi tippu. Kõik enam-vähem koos.

Põhja-Aafrika kõrgeim tipp, tehtud, JUHHUU!!!

Tipus on soe ja pidulik. Joome, sööme, tehakse tohutult pilte, mõni neist väga ilus.

Lidume veidi teist teed pidi alla. Rusunõlv ja klibu. Meie giid lidub, tormab ja libiseb - ta ilmselgelt on mägedes "kodus". Alla tee on pikk, kaljudel kiiresti liikuda ei saa.

Mäemajas saame hurmavalt maitsva ja küllusliku lõuna. Meie puhkame, aga giid on kuidagi ärevil, pruut vist ootab koju :)

Plagame mäest alla. Tee on lai, lihtne, kiire. Vastu tulevad muulad koormate ja inmestega, toimub üks väiksem episood pepust müksamisega, ja üks meie preili nikastab jala ära. Noormehed haaravad ta seljakoti ja veavad alla. Teel on mõnusad kohvikud ja mahlabaarid - arusaadav, ikkagi otsetee Maroko kõrgeima mäe otsa. Ning vaated orgu pidi üles ja alla on imeilusad.

Meie tänane peatuspaik on Aremd / Aroumd, küla umbes 1900 meetri kõrgusel. Siin on meil aga täiemõõduline ja luksuslik hotell. Kiidan!

Siin lahkub meist giid, võttes kaasa kõik kassid ja ümbriku tulemuspalgaga. Aitäh, my friend, sinuga oli tore!

Neljas päev - Marrakešši tagasi
Laskume 1900m pealt 1700 m peale, tund-kaks (sest eksime ära)

Hommikul käime Aroumdi küla peal jalutamas. On vast labürint! Järsul nõlval, tupikute ja treppidega, suurem osa tänavaid on naturaalne kalju. Üliäge, ma pole sellist veel näinud. Google lubatud kohvikut siin ei ole. On aga mošee ja palju koolilapsi. Lapsed on sätitud olemisega ja lähevad kõik mäest alla.

Eksleme veidi küla põllukeste vahel. Otsetee Imlili viib kose juurest üle jõe, me ei leia seda silda aga üles. Kulutame aega, aga see-eest on huvitav.

Imlilis pole pikka pidu, pakid auto peale ja sõitma.

Ongi kogu matk!

Olmelist ja tehnilist juttu

Mäemajades on olemas kõik eluks vajalik - söök, jook, soe ase. Päevane "näks" on siin Pringles'i krõpsud. Inimesed on majades lahked, head ja täpsed. Kõik käib nagu kellavärk, mingit lõunamaalist venitamist ei ole. Söök on hea ja rohke, ning keskmiselt maroko-pärane. Rahalist poolt ajas siin Marko ja sellest ma ei tea midagi.
Ekstra tasub kaasa võtta vaid kempsupaberit ja alkoholi.

Mägi on lumeta ajal kerge ja ohutu. Meil oli nõlval veidi jäist lund, kassid tegid liikumise ohutuks. Kirkat ega köit pole vaja, kuid käimiskepid on väga abiks.

Meil vedas väga ilmaga. Mul polnud mäes vaja ei sulejopet, koorikut ega sooje kindaid. Aga siin võib ka sadada - vihma, lund, jäledat lörtsi. Nii et soojad asjad kaasa ja riided paki veekindlalt!

Joogivesi: Atlase mäed on kuivad, vett peab kaasas kandma. Mõnes kohas on tee kõrval oja, kuid arvestada sellega ei tasu. Majadest saab odavat pudelivett.

Käisime oktoobri / novembri vahetusel. See oli hea aeg, hooaja lõpp. All kõrbes ei ole enam liiga palav, mägedes ei ole liiga külm.

Roadtripp kõrbesse ja kaamelisõit

Teeme kolmepäevase tuuri Merzouga küla lähedale, Sahara kõrbe liivasesse ossa, et seal kaameliga sõita ja "berberi laagris" ööbida. Noh... Kaameliga sõidame kaks korda poolteist tundi, bussiga - kolm päeva järjest. Õnneks teeb meie punt ka bussisõidu lõbusaks, muidu oleks päris nõme.

Kaamelisõit on üsna tore. Kaamel loksutab korralikult, mõne eestlase pepu ei kannata seda eriti hästi. Näeme düüni otsast päikese loojumist ja tõusu, heledat kuud, mõnda tähte. Laulame. Magame "laagris", kus on püsivad telgid, soojad tekid ja täielik sooja veega san-sõlm. Kaamlite rodusid ja laagreid on muidugi palju. Kõrb on ATV jälgi täis nagu Streetrace'i plats. Aga vähemalt on siin päris peen liiv, mitte kivi ega klibu.

Tee peal vaatame väärsusi:
- Aït Benhaddou vana berberite küla ja kuulsate filmide võttekoht.
- Todgha kanjon, ilus liivakivist kuristik. Firn käis sel sel kevadel (2022) ronimas.
- sada suveniiriputkat ja kõrbeteenust - turbanite töötuba, kasitöö-õli-tööstus...

Me ei osta pea midagi ega võta ühtegi teenust. Kui bussis olnud giid oleks viitsinud kasvõi paar lauset rääkida Maroko kunsti, kristallide, fossiilide, moodide kohta, oleks tekkinud huvi ja raha. Aga kutt oli kolm päeva vait kui sukk.

Kõige rohkem jääb meelde hoopis prügi täis kõrb. Kõik Atlasest allpool on ametlikult Sahara. Me näeme enamasti kivikõrbe - hall või punane, klibune, veesoonte lähedal on roheline. Külade ümber kirendab kõrb kilomeetrite ulatuses plastikust. Lõputu väli, silmapiirini, ja plastik, plastik, plastik...

Marrakeš

... on väga lahe. Tõeline vana kõrbelinn. Lame. Punasest savist. Kesklinn ehk Medina on kitsas labürint ja UNESCO pärand. Meie hotell on otse keset seda :), suure turu - Jamal el-Fnaa - kõrval. Hulgume ohtralt turul ja linnas, sööme tänaval ja peentes kõrtsides, mõni käib saunas ja üks eriti ettevõtlik sell jõuab öökluppi. Ise käib Bahia palees - ägedate puust lagedega kompleks keset linna, aga kuidagi kõle. Siit saab igaüks oma ja täie raha eest.

EKI ütleb linna eestikeelseks nimeks "Marrakech", ma ei saa aru, miks. Häälduses on lõpus puhas ššššššš.

Kõik muu

Linnaliiklus Marrakeši kesklinnas on hull nagu idamaa suurlinnas ikka. Kitsastes käikudes kimavad võrrid ja roomavad käsikärud.

Maanteeliiklus on aga super leebe. Ma ei näinud maanteel ÜHTEGI kihutajat. Lollusi tehti vähe. Marokos võiks ise autoga sõita küll.

Täpsus nii ajas kui rahas oli meeldivalt üllatav. Kõik kokkulepped olid täpsed ja pidasid hästi. Ainult road-tripi giid oli nõme.

Söök on segu Maroko köögist ja tahtmisest turistile meeldida. Kuid ehk nad söövad ise ka ühepajatoitu friikate ja spagettiga?
Korra saan eelroaks nuudleid tuhksuhkru ja kaneeliga. Mämmm :)
Stammtoit on "berberi omelett" ehk kaane all tehtud munaroog köögiviljadega.
Kõik on muidu maitsev, kuid mage. Õpime esimesest õhtust alates soola ja tšillit juurde küsima.
Tänavatoit on odav ja hea. Saiake - 1 dirham / 10 eurosenti.

Alkohol. Turisti kõrtsides on kõik joogid nii menüüs kui laual. Kaubamajas on alko jaoks eraldi osakond, aga täiesti avatud, ei mingit peitmist. Mägedes proovime me juua kombekalt, kohalike nina all mitte rummiga vehkides. Hinnad on aga üsna kallid.

Kitsed puu otsas. Internet ütleb, et (argaani) puu otsas ronivad kitsed on skämm ja turistilõks. Et berberid sunnivad nad seal sitsima ja lasevad raha eest pilti teha. Meie kitsed ronisid aga kadakate peal küll täiesti ise. Keegi mingit raha ka ei küsinud.

Argaaniõli tööstus ja "women co-operative" on mingi teema, et naised saavad käsitöö-õli tootes ja müües vabaks. Mmmm... nähes, millisel kullipilgul mehed nurga tagant iga turisti toodud kopikat loevad, ei usu ma seda eriti. Aga jutu jõud on suur ja nii me ikkagi midagi ostame.

Viiteid

Toubkali mägi: https://et.wikipedia.org/wiki/Jbel_Toubkal

Esimene mäemaja: Azib Tamsoult Lodge, 2250m, https://www.refugetamsoult.com

Teine mäemaja: Refuge du Toubkal, 3200m, https://www.refugedutoubkal.com

Todgha kanjon: https://en.wikipedia.org/wiki/Todgha_Gorge

Gladiaatori ja Mummy filmimise küla: https://en.wikipedia.org/wiki/A%C3%AFt_Benhaddou

Bahia palee: https://en.wikipedia.org/wiki/Bahia_Palace

Fotod

Grupi fotod on Elamusplussi Facebooki lehel:
https://www.facebook.com/kurinurm/posts/pfbid0DyPv81784QxYJy7FzphpoEfADhSXYYkMP2xuZA1Z1k4UvYspALjB4qiaqpr56uWTl

Värvilist ja ilusat on Marokos lõpmata palju! Ma ise ei taha väga inimesi pildistada (enam), aga teised küll, ja hea oli.

Meie giid Lachan

Atlase madalamad punased tupsulised mäed

Hanerida :)

Üle oru paistab Toubkali tipp

Tipupilt (need tulid kõik suht suvakad)

Neljas keeles tekst, teine on berberi kiri

Kivikõrb ja natuke plasti ka

Kaamlitel

Berberite elul pole laita

Alpid lennuki aknast :)

Mahajäetud beberi asula tänav

Aroumd

Marrakeši tänav, juutide asuala

Toubkali radade kaart