2022 Kambodža

Käisin Kambodžas. Turismireisil, mitte matkamas. Gruppi juhtis Kambodža-äss Oleg Samorodni. Kirjanik, ajakirjanik, tõlk. Oleg on Kambodžas elanud, oskab khmeeri keelt, tunneb sealset maad ja kultuuri ja rahvast. Temaga reisida on hariv, lõbus ja tore. Reisigrupp oli üldse lahe - põnevad inimesed, toredad ja targad ja mitmekülgsed. Äge reis sai!

Reisikava

Reisi kaart: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1NgCc8NuKs3j7e1MIzXDsAdI24_2rolA&usp=sharing

Teeme Kambodžale kaare peale. Angkori templid ja Tonle Sapi järv loodes, Ratanakiri kosed kirdes, Mekongi jõgi ja pealinn Phnom Penh riigi keskel, Kepi kuurort lõunarannikul. Näeme linnu ja külasid, uus ja vanu templeid, riisipõlde ja vihmametsa, vaesust ja luksust, prügi ja püha. Loksume hotelli basseinis ja trotsime džunglis okastaimi. Kahe nädala jooksul sai muljeid VÄGA palju.
- 20 nov lend Tallinn => Siem Reap
- 21, 22, 23 nov Angkori templid, Siem Reap ise, Kuleni mägi ja suure Buddhaga kalju-klooster, Tonle Sapi järv ja ujukülad
- 24 nov bussiga Siem Reap => Stung Trengi linn, tee peal Koh Ker templid
- 25 nov sõit jalgrattaga piki ja süstadega üle Sekongi jõe, bussiga => Banlungi linn, Beung Yeak Laom'i järv
- 26 nov kosed ja külad Banlungi ümber, bussiga => Kratie linn
- 27 nov delfiinide vahtimine Mekongi jõe peal, bussiga => Kampong Cham linn, tee peal küla ja prantsuse koloniaal... kummitus-asula
- 28 nov bussiga => Phnom Penh ehk Kambodža pealinn
- 29 nov hommik PP peal, bussiga => Kepi linn
- 30 nov, 1 & 2 dets - Kepi ümbruses. Jänesesaarel peesitamas ja ujumas, rannas, Kepi turul, Bokori mäel, Kepi rahvuspargis
- 3. dets buss Kep => Phnom Penh, lend koju tagasi

Lend sinna ja tagasi

Tallinn - Frankfurt - Singapur - Siem Reap. (Kambodža pealinn on Phnom Penh, aga meie lendame Angkori templite lähedale Siem Reapi.) Näen aknast Kaspia merd ja Teherani, India rannikut, Malaka poolsaart. Singapuri väinas on tuhat laeva - võimas! Tagasi lennates on akna taga lahe äike.

Osa gruppi jääb Finnairi streigi tõttu päeva või kaks hiljaks.

Ka grupijuht Oleg saabub viimases grupis, reisi kolmandal päeval . Pole hullu - meie eest hoolitseb kohalik giid Virag. Ta räägib ootamatult perfektset vene keelt. Lobiseb oma elust, perest, tööst, ühiskonnast. Nii on meil Kambodžas eesti grupp venekeelse giidiga :) Kui ülejäänud grupp kohale jõuab, lülitub inglise keele peale üle. Virag meeldib kõigile väga-väga.

Kambodžas sõidame ringi oma bussiga. Buss on üsna mugav, võimsa kliimaseadmega. Juht on väga korralik. Ühegi ohtlikku olukorda liikluses me ei näe.

Angkor - templid ja raidkujud

Kambodža au ja uhkus on tuhat aastat vana Khmeeride kuningriik. See on neil alles nii kivis kui meeles. Geograafiliselt on naabrid Kambodža küljest kõvasti tükke hammustanud, nii relva jõul kui lääne poliitika abil. Kuid kungingriigi süda, Angkori kompleks, on alles. Siinsamas Siem Reapi linna ja Tonle Sapi järve lähedal.

Alles on vaid templid. Kõik päriselt kasulikud hooned, paleest laudani, tehti puidust. Neist pole midagi alles. Säilisid vaid kivist sakraalhooned. Impeeriumi langedes kasvasid need džunglisse, kadusid silmist ja meelest. Khmeeridel ei jätnud endast mingeid kirjalikke kroonikaid - info impeeriumi on vaid paari hiina spiooni aruannetes ja templite enda raidkirjades. Nii kadus kogu impeeriumi kultuur ja ajalooline mälu ära. Kohalikud (ja üksikud eurooplased) küll teadsid templitest, kuid jutte džungli linnadest peedi muinasjutuks.

Prantslased "avastasid" templid uuesti 19. sajandi lõpus. Ja ei suutnud uskuda, et riisikasvatajate rahvas midagi sellist ehitada sai.

Ma ei pahanda. Templite suurus, ulatus, keerukus, ilu on ulme, need on TOHUTUD. Templid pole hooned, vaid kompleksid, milles koos paljud eraldi ehitised, kõrged tornid, tasandid, müürid, saalid. Paljud templid imiteerivad hinduismi püha Meru mäge ja on megasuured. Tornide ümber on sammaskäigud / galeriid. Kõige ümber on aga ristküliku-kujulised veehoidlad.

Lisaks puhtale mahule vapustab mind skulptuuride küllus. Kivilõiked, bareljeefid, kujud, sambad, pannood... Samuti meeletus mahus ja hämmastavalt hästi säilinud! Käime piki neid ja oleme rabatud. Selline töö ja tehnika ja kunst ajal, mil meil Eestis olid vaid maalinnad ja mõni üksik metallist ese!!!

Säilinud on umbes kaks tuhat templit. Iga kuningas ehitas endale uue, sest kes siis eelkäija oma tahtis! Templeid ehitati iseendale, oma emale, jumalatele. (Hinduismis oli kuningas ju ise ka jumal. (Kuid ikkagi, 2000 templit ja 500 aastat - see tähendab neli uut templit igal aastal. Käsitsi. Ma ka ei usu, et see võimalik on.)

Templid on hämmastavalt heas seisus. Lopsakas džungel kasvab nende peal ja ümber, kuid mitte ei lõhu hooneid, vaid hoiab neid koos. Uskumatult hästi on alles ka kivisse raiutud kujud ja reljeefid.

Selle kõige mastaap on... meeletu. Kes need rajatised disainis, projekteeris, ehitas? Tuhat aastat tagasi polnud mootorit kiviplokkide liigutamiseks ega ehitusfoorumit küsimuste jaoks, kõik tuli teha oma mõistuse ja oma alluvate jõuga. (Orjatööd väidetavalt ei kasutatud, sest orje ega sõjavange khmeeridel polnud.)

Templid on muidugi rüüstatud. Kunagi olid siin kalliskivid ja värv. Enamik väiksemaid skulptuure raiuti lahti ja müüdi maha 20. sajandil, sest valged inimesed olid nõus nende eest maksma. Templid seisid džunglis 500 aastat omaette ja siis paarikümne aastaga tehti puhtaks. Tõsi, kalliskivid olid pihta pandud ilmselt juba ammu enne. Marek kirjutab, et veel 2005 müüsid templite valvurid turistile hõlma alt reljeefide tükke. Meie seda õnneks enam ei näinud, kuid salakaubandus on kindlasti alles ka nüüd.)

Iga tempel on täiesti erinev nii põhiplaani kui teostuse mõttes. Eri kivimid, stiilid, paigutus. Ainus "standardne" element on piirded, selleks on kõikjal kivist tahutud naga kujud. Ühtne on aga täpne geomeetriline põhiplaan. Suuremad templid on ruudud või risttahukad, ja väga täpselt suunatud. Ja iga tempel on omal viisil vapustav.

Käisime:

  • Prasat Kravan, väike viie tellskivist torniga tempel. Aastast 921. Hästi kompaktne, ühel vundamendil.

  • Srah Srang. Srang on "tiik". Need on Angkoris kandilised - kas ristküliku kujuga tiik või siis geomeetriline vallikraav. See olla olnud kuninga ujumistiik. 700 x 350 m, käsitsi kaevatud! Kunn pidi väga fänn ujuja olema :))) Tiigi kaldal on kivist trepp-ehitus kaunistustega.

  • Banteay Kdei, suur templi-kompleks Srahi tiigist üle tee, kandilise vallikraavi sees. Liivakivist. Siin on "tantsijate saal" tuhande apsaraga. Kivilõigete ja kujude rohkus on hämmastav.

  • Pre Rup, hästi kõrge keskmise torniga.

  • Banteay Srei - "naiste tempel", roosakast liivakivist, paljude väga hästi säilinud kivinikerdustega. Jube peen töö!!!

  • Angkor Thom. See on suur ala, Angkor Watist eraldi olnud teine pealinn. Kõige tähtsam tempel siin on Bayon.

  • Bayon. Liivakivist. "Khmeeri barokk". Kivid nagu... lokkaks. Tornidel on näod. Templi galerii ümber on täisring kaljulõikeid - 1.2 kilomeetrit pikk!!! Siin on kujutatud kõike - hinduistlikke müüte, sõdu, igapäevast elu, poode, paate, töid tee ehitusest kokkamiseni. Kes selle kõik disainis??? see on ju mastaapselt planeeritud, kogu templi ulatuses. Uskumatu töö. Ja kui detailne!!! Kusagil on siin veel 200 Lokesvara nägu, kõik erinevad. Brr...

  • Ta Prohm. "džungliga tempel" või "Tomb Raideri filmimise tempel". Müüridel kasvavad puud on alles jäetud, võimsad juured ronivad mööda seinu. Vägev! Kõik ahhetavad! Puud ühelt poolt rikuvad müüre, teiselt poolt aga hoiavad torne koos. Visuaalselt on Ta Prohm kõige võimsam tempel üldse.

  • Angkor Wat, kõige suurem ja kuulsam. Noh... vägev.

  • Koh Ker templite kompleks, 150 km Angkorist idas. Seal pidi tekkima uus või teine pealinn, aga jäi pooleli. (Enamik asju on siin natuke või väga pooleli - hakati ehitama, kuningas suri ära ja kesse siis enam viitsis.) Prasat Pram tempel on väikesete, eraldiseisvate, taimestikku kasvanud tornidega. Väga võluv! Prang on aga Kambodža kõige kõrgem püramiid, umbes nagu Kesk-Ameerika astmikpüramiidid. Ronime sinna otsa, on palav, aga vaated on ägedad. No üldse on äge!

(Täiesti võimalik, et ma olen templite nimede või arvuga eksinud, neid oli lõpuks ikka NIIIIII palju.)

Lõpuks oleme templitest suht tüdind - kuulame küll, aga meelde enam midagi ei jää. Kuid pilt on endiselt võimas. Ja no neid pidi ronida võiks ma lõputult.

HÄMMASTAV töö igatahes. Kõige löövam on, et need on ehitatud - mitte kellelegi. Templid olid jumalate kodud, inimesed neis ei käinud, tseremooniaid ei peetud. Euroopa antiiksed rajatised on alati olnud mingi funktsiooniga. Kindlus, kirik, loss, elamu. Aga need kompleksid siin on rajatud vaid - rajaja auks. Sisepoliitilistel eesmärkidel, umbes nagu Rail Baltica. Aga näe ehitati ja kaunistati ja seisavad ka nüüd, tuhat aastat hiljem!

Rikas pidi see kant olema, väga.

Banteay Srei nikerdused

Ta Prohm

Angkor Wat

Prasat Pram

Pre Rup, meie esimene ronitav tornike

Ta Prohm

Ta Prohmi talaga (võlvita) laekonstruktsioon

Templid ja kloostrid (praegu tegutsevad, mitte vanad varemed)

Kambodža "riigiusk" budism on siin hinduismiga armsalt segi. Ka templid / kloostrid on minu silma jaoks segu mõlemast. Käisime üsna mitmes. Kloostrid on kahes kohas: linnade keskel ja küngaste otsas. Lõuna-Kambodža on suur lame tasandik (paarkümmend meetrit merepinnast), millel lubjakivist mäed, sada-paarsada meetrit kõrged.

  • Preah Ang Thom, Kuleni mäel Angkori ja Siem Reapi lähedal. Siin on "tuhande noku jõgi" (ootamatu vihma ja suurvee tõttu olid nokud vee all peidus), tohutud kaljurahnud, tohutu lamava buddha kuju, kerjused (kellele sobib vaid täiesti värskete kupüüridega raha), allikajärv, väike kosk. Mägi ise on liivakivist, üle 400m kõrge ja väga huvitava pinnaga. Siit saab alla tasandikule vaadata ja täiesti erilisi punaseid banaane osta.
    Tõusil jääb meie buss punasesse savvi kinni ja me peame tast välja minema. Näeme omal jalal, KUI kleepuv kitt see on. Mis siin veel vihmahooajal on???
    Kuleni mägi oli Angkori kivimurd.

  • Wat Phnom keset Phnom Penhi, jõe lähedal. Siin on tohutud linnud - suur-sarvlinnud :)

  • Wat Bo, tempel Siem Reapi kesklinnas. Oranžis rüüs mungapoisid sahmivad midagi ja naeratavad meile. Palju stuupasid, kujusid, "kirikukellasid"...

  • Hiina tempel Bokori mäel. See tundub kuidagi... rüve. Ehkki tempel peaks olema püha. Vaated merele on sealt ilusad, aga kogu see Hiina raha värk hakkab vastu.

  • Phnom Sorsia, Kepi lähedal, umbes 2 km "hobusega ringteest" põhja pool. Käin seal koobastes, aga nende juures on ka klooster.

  • Kolme järjestikuse trepiga tempel Kraties (vist).

Kambodžas on ka moslemi vähemus - tšaamid - ja sadakond mošeed. Naisi on pearäti tõttu kerge ära tunda.

Tee Kuleni mäele kleepuvas punases savis

Lamav Buddha @ Preang Ang Thom

Linnad

Kambodža linnad on ühtlasi ka külad. Jah, osad tänavad on asfalteeritud ja arhitektuur võib olla moodne, uhke või mega suur. Aga kvartal asfaltteest eemal on endiselt külamajad ja uberikud, tänaval paljalt jooksvad lapsed, kanad ja lehmad. Vaesust, prügi ja traditsioonilist küla elu leiab kõikjalt.
Samas on kõik linnad ka suured turud. Tänavad ja väljakud on hommikul tühjad, kuid lõunaks ja õhtuks mattuvad nad müügiputkade vaiba alla. Kambodžalaste võimekus kõike kõikjal müüa on uskumatu. Sama tänav hommikul ja õhul on tundmatuseni teine. Hommikul jahe, tühi, linnatänava moodi. Õhtul on samas kohas melurikas turukäik, kus liikudagi raske.
Ja linnades on budistlikud kloostrid / templid. Mitte kivist monumendid nagu Angkoris, vaid elus kloostrid, kus käivad (avatud) palvused ja munkade oranžid rüüd kuivavad nööridel.
Igas linnas on ka Prantsuse koloniaalstiili jäänuseid. Google kaardil "french era ghost town".
Ringi käia on põnev - troopiline eksootika on su silme ees täiesti lahti. Elu käib. Perekonnad toimetavad, lapsed kõõluvad tänaval, juuakse-süüakse-müüakse. Kui tunned, et oled "tsivilisatsioonis", siis paar sammu viimad su ajas paarsada aastat tagasi. Vaid kõikjal vedelev prügi ja leebel urisev motikas tuletavad meelde, et ka siin käib 21. sajand.

Erinevalt Euroopa vanadest linnadest ei ole siin kitsas. Ja erinevalt paljudest lõuna kultuuridest ei ole siin eraelu ümber kõrgeid müüre. Ei kesklinnas ega slummis ei ole kitsaid tänavaid, müüridevahelisi käike. Pigem on avarust. Igas meie käidud linnas oli ka kas jõgi või meri. See annab mõnusa võimaluse end tuule käes jahutada ja lasta pilgul kaugele rännata.

Mitte kordagi ei tekkinud mul üheski linnas ohu tunnet, ei varguse ega liikluse ega liigse tähelepanu tõttu. Kambodža tundus läbi ja lõhki ohutu koht.

Siem Reap - turistikas, sest Angkori lähedal. Läbi linna voolab väike Siem Reapi jõgi Angkori alalt Tonle Sapi järve. On suur kaetud turg. Palju restorane, kohvikuid, õllekaid. Kuninglik aed. Käime õhtul kõndimas ja leiame linna keskelt budistliku kloostri. Vana ja vaese arhitektuuri kõrval on moodsad ostukeskused ja edevad autod. Meie tore hotell (Green Amazon) on kesklinnast 2 km eemal, käime seda teed mitu kord jala edasi-tagasi.

Stung Treng - linn Mekongi ääres riigi põhjasosas. Lustme siin ratta ja süstaga ning sööme õhtul kesklinnas puuvilju. Meie hotell on tuttuus. Google kaardil on küll olemas hotelli kõrval olev traktoripood, kuid hotell ise on alles puudu.

Banlung - Ratanakiri provintsi pealinn riigi kirdeosas. Hästi väike, paar ristuvat tänavat, haigla. Ühel pool künkad, teisel pool väiksem järv. Aga iga provintsi juurde kuulub hulk tähtsaid valitsus-hooneid. Enamasti on need vanades koloniaalstiilis hoonetes ja hästi korras.
Teen siin pika hommikuse jalutus-ringi ümber järve, on meeldivalt jahe ja udune ja ilus.

Kratie - tilluke linnake Mekongi idakaldal. Kuid kuna provintsi keskus, on ka siin munitsipaalasutuste lossid ja suur pagood.

Kampong Cham - suurem linn Mekongi läänekaldal. Siin on "ööturg". Ja Mekongi ääres on suur avatud plats, millel ka hilja õhtu käib melu. Lääne muusika, perekonnad ja sõbrad söövad putkadest toitu.

Phonm Penh - pealinn ja päris suurlinn. Siin on kõike. Moodne arhitektuur ja kaunid pilvelõhkujad. Kuninga loss, kuhu me ei saa sisse, sest koroona. Loss ees on plats, mis on õhtul lapsi ja peresid täis. Mekongi-äärne promenaad on päikese loojangil samuti rahvast täis, jõe rinnatisele kohta hästi ei saa. Art Deco stiilis kaetud turuhoone. Kõdunev Prantsuse koloniaalarhitektuur. Imearmsad kohvikud ja restoranid. Wat Phnomi tempel jõe lähedal. Kogu kesklinna ala on päeval üks katkematu turg.
Käime Kambodža kujude muuseumis. Kesklinnas kuninga palee kõrval. On huvitav näha, mida siin tuhat aastat tagasi teha osati.

Kep - Kambodža väikseima provintsi pealinn. Linn-soolikas piki Tai lahe randa. Aga ka seal on admin-hooned igasugu ametitega, sadam ja kai, mitu turgu, suur monument keset linna, kaluriküla mere ääres, supelrand. Meie hotell oli rannast 400m sisemaa poole, Kepi rahvuspargi servas.

Kampot - mereäärne linn, miskipärast vanade valgete expattide pesapaik. Seal on lai jõgi, mootorrataste sild ja tohutu duriani kujuga ringtee. Käisime seal lõpu-õhtusöögil, Kampot Seafood & Pepper, täiesti suurepärane restoran. Ülejäänud grupp sõitis veel jõelaevaga, mina jõlkusin niisama linna peal ja käisin massaažis.

Phonm Penh, vana prantsuse rajoon

Phonm Penh, vana prantsuse linnaosa

Külad

Käime mitmes külas. Ühte juhib Oleg meid vana Prantsuse arhitektuuri vaatama. Ühtlasi käime küla enda kaks korda läbi - jeerum, milline see on! Kepi juures sõidan rattaga läbi kaluriküla. Sekongi / Mekongi ääres Kraties käime kahel pool jõge kahes külas, ühest tehakse riisinuudleid ja teises "sticky rice" nimelist maiust. Tonle Sapi peal näeme ujuvaid külasid. Ja suurem osa linnasid on ka sisuliselt külad. Nii Siem Reapis kui Phnom Penhis lähen suurelt autoteelt kaks kvartalit sisse - asfalt lakkab ja asemel tuleb tavaline maa-asula. Ja prügi.

Külad on arhailised. Kui poleks mootorrattaid ja prügi, võiks siin olla endiselt 10. sajand.

Majad on siin vaiadel, maast päris kõrgel. Külastame ühte, käime sees. No on alles lihtne elamine!

Tonle Sap ja ujuvad külad

Tonle Sap on järv ja jõgi. Keeruka hüdroloogiaga - järve pindala muutub hooajaliselt viis korda, jõe vool muudab suunda. Kõrgvee ajal on Tonle Sap Kagu-Aasia suurim järv. Sellel püüab kala umbes miljon inimest.

Meie käime paadiga vaatamas järve ujuvkülasid. Mulje on vägev. Ma ootasin maju, aga mitte päris SEDA!!! Ujuvates külades elab umbes sada tuhat inimest, enamik vietnamlased. Seal on poed, kõrtsid, turud, kirikud, surnuaiad (mangroovivõsas). Kogu elu käib vee peal. Meie näeme õhtust sagimist, sest lapsed tulevad parasjagu koolist koju. Mõnel vanem vastas, aga enamik udjab ise aerupaadiga sõita. Laste osavus vees ja paadis on uskumatu. Paat on nagu kehaosa. Siin on ujuvad poed - paadid, mis sõidavad ühest veepealsest majast teiseni. Ujuvad kanalad, loomalaudad (kitsed, sead ja krokodillid), bensiinijaamad, töökojad, pesulad, palliväljakud. Ilmselt on ka ujuvad arstid ja kõik teenused vesi-rätsepast vesilitsini. Ja muidugi on uju-kõrtsid ja karaoke-baarid.

Külad käivad rahvusi pidi: vietnamlased vs khmeerid. Küla "olemuse" paneb paika ujuv tempel.

Tonle Sapil sõidetakse "pikkpaatidega". Sisuliselt on see lootsiku peale pandud murutrimmer :) Propeller peab olema hästi veepinna lähedal ja alt kaitstud, et ka madala veega sõita saaks. Muidugi on ka palju sõudepaate ja igat sorti lootsikuid.

Näeme krokodille :) Need on siin lihaloomad, söögiks. Olid kinni püütud ja ujuvasse "aedikusse" pandud. (Siiami krokodillid on looduskaitse all, aga keda huvitab.)

Ujuvpood Tonle Sapil

Loodusimed - kosed ja mäed

Kambodža on keskosa on täiesti tasane - merepinnast paarikümne meetri kõrgune ja täiesti lame. Seda tasandikku pidi vingerdab Mekongi jõgi. Tasandikust kerkivad mõnesaja meetri kõrgused künkad. Läänes on Kardemoni mäed (seal me ei käinud), põhjas Ratanakiri künkad. Tasandikust kerkivad kohati üksikud eraldatud künkad.

Meie vaatasime siis:

  • Kuleni mägi Siem Reapist põhja pool, kloostri ja vaatekohaga. Kõrgus ~300m. Vaade all olevale džungli- ja põllumaastikule on ilus küll.

  • Kuleni kosk sealsamas. Kose all saab ujuda :), ehkki teha seda julgesid vaid vähesed. Päris võimas kogemus.

  • Ratanakiri kosed kirdes, Ban Lungi linna ümber. Ilusad. Absoluutne kõrgus on siin 250-300 m merest, koskede kõrgus paarkümment meetrit. Kachanh, Ka Tieng, Cho Ong. Nende lähedal on vulkaanikaatrisse tekkinud järv - Yeak Loam.

  • Bokori mägi Kampotist läänes. Kõrgus ~1050 m. Mäe peal on vana prantsuse kasiino ja kirik, Popokvili kosk, mitu veetorni (ühte pidi ronin ma natuke üles), meeletu Hiina kasiino- ja hotelli-arendus, liba-budistlik klooster. Vaated merele on lahedad, sest udu.

  • Jänese saar / Koh Tonsay Kepist paar kilomeetrit lõuna pool Tai lahes. Sellele teeme ringi peale: keegi on värskelt buldooseriga mäkke tee lükanud. Jalutame tänulikult, saades aru, et sellise rajatise järel tulevad siia kas hotellid või bungalod või istandus või mis. (Wikipedia kinnitab, et enamik saart on arenduseks maha müüdud ja ilmselt lükatakse varsti lagedaks.) Aga meie näeme veel vihmametsa ja see on äge. Luuderohu võsud katavad tee kohati niitidena, kohati ähvardava võrguga.
    Siia sõidame kalurite paatidega, need on huvitavad riistapuud, nagu kõik Kambodža liiklusvahendid üldse.

  • Nahkhiirte ja Elevandi koopaid Kepist natuke põhja pool, 900m suurelt maanteelt, väga lahedad!!! Sai sisse ronida ja turnida. Nahkhiiri nägin ka :) Khmeerid muidu püüavad ja söövad neid, aga templi alal on nad vist kaitstud.

  • Kepi rahvuspark. Meie Kepi hotelli kõrval on küngastik, kõrgeim tipp 260m. Selle ümber läheb rada... ja selle sees läheb rada. Kõigepealt käime piki välist teed see on valgest betoonist ja sile kui liuväli. Käime vaatetornis (196m) ja proovime murda naabruses olevasse mäetippu. Siis aga sukeldume väikeseid radu pidi künka tippu. Oh p_rse :) Rajad on järsud ja vääte täis. Kõik teed on mu (telefoni) kaardil olemas ja ka maastikul on väikesed kaardid, aga ikkagi on keeruline. Leiame tipu üles, kuid ühtegi vaadet siin pole, sest vihmamets :) Alla tulles aga kaotame raja ära ja oleme džunglis üsna eksinud. Ma tean, et siinsamas peab olema rada, mõni meeter meist, aga ma ei näe seda ja ei jõua sellini. Vihmamets on paks, kõikjal on okastaimed, nõlv on järsk, libiseme, hakkab pimedaks minema. S!ttt!!! Õnneks leiame raja üles ja saame enne päris pimedat välja. Oeh, huhh! Aga äge oli, mulle meeldis.
    Järgmisel päeval utsitain teisi ka tippu minema, a mitte üks ei võta vedu.

Floora

Kambodža on LOPSAKAS :) Kõik roheline kasvab mühinal.

Giid Virag seletab meile kahte sorti džunglitest, milles ühes võib käia ja küttida ja korileda, sest ta on piisavalt hõre. Aga teises sureb vähepädev inimene pmst jalapealt ära. Virag pajatab enda kogemusest, kuidas nad kogemata piiri ääres matkates ära eksisid ja valesse riiki jõudsid.

Teede ääres kasvavad kookospalmid, banaanipuud ja riis. Lõputud põllud riisi. On koristamise aeg, näeme sirpidega lapsi ja memmekesi. Proovime otse põlluservalt riisi maitsta - on nagu õige asi küll. Aga kui töömahukas!

Vihmametsa puud on tohutud ja võimsad. Ja kui tihe see on! Ma ei suudaks siin meetrit ka liikuda. Õiget džunglit näeme Kep rahvuspargis ja Jänesesaarel. Kõige lahedamad puud on aga Ta Prohmis, "Lara Crofti" templis.

Näeme kautšuki-metsa ja palmimetsa ja igasugu meile tundmatuid viljapuid. Ja mitutsugu imeilusaid lilli. Õied ja viljad on siin teised kui Eestis ja väga suured.

Suur osa lõunapoolsest Kambodžast on mingil ajal mingil määral vee all.

Fauna

On sääsed, kohati.
On gekod, igas hotellis ja mujal ka.
On kassid ja koerad. Lahtised, hulkuvad, kedagi nad eriti ei huvita.
On hulkuvad lehmad nagu Indias.
Jänese saarel nähti imelikku vuntsidega mere-elukat.
Teede peal on alla aetud madusid.
Näeme Hannaga plinkivat jaanimardikat (Kepi hotelli tulles).
Näen Kepi hotelli õuel ninasarvik-putukat. Põrnikas puhiseb mu peale kurjalt :) Aga ma ei taha ega tee talla paha.
Tonle Sapis näeme kinni püütud krokodille.
Kalu püütakse merest kahvaga otse me nina all.
Näeme ahve - vist paavianid ja makaagid. Templites. Suhtuvad meisse ükskõikselt, midagi meilt norida või pännu panna ei taha.
Phonm Penhi kloostris näen suur-sarvlinde ("giant hornbill"). Lendavad ja maanduvad lähedale, ehmatavad mu üsna ära.

Ban Lung hommikul

Mekong

Mekong on Indohiina poolsaare suurim jõgi. Kambodžas on ta üle kilomeetri lai ja voolab läbi kogu riigi põhjast lõunasse. Tema luhtade ja üleujutuste läbi saavad miljonid inimesed süüa - riisi kasvatada ja vee-elukaid püüda. Süüakse kõike teost krokodillini.

Me sõidame süstaga ühel Mekongi lisajõel - Sekongil. Ka Sekong on ligi kilomeeter lai ja ootamatult kiire vooluga. Süstasõit on tore, näeme jõeäärset küla ja saame natuke aeruga vehkida.

Mekongis elab igasugu elukaid, muuhulgas delfiine (Irrawaddy delfiin). Käime neid Kratie kandis vaatamas. Sõidame paatidega nende lähedale - paatidel on murutrimme moodi mootorid. Siis loksume kolmveerand tundi ühe aeru jõul. Delfiinid paate ei karda, mängivad nende lähedal ja lasevad end kenasti vaadata. Väidetavasti teevad nad kaluritega koostööd ja ajavad kalu võrkudesse. Mekongis on nende tulevik kahtlane - lõhkeainega kalapüük ja (planeeritavad) elektrijaamade tammid suretavad nad välja. Samas on nad kohalike jaoks pühad loomad, nii et neid ei püüta ega sööda - erinevalt näiteks Jangtse delfiinidest, kes nüüdseks ongi välja surnud. Kui turistid neid hoolega vaatamas käivad, siis ehk proovivad ka kohalikud neid elus hoida? Loodan, et meie dollarid kuluvad siin delfiinide heaks, mitte kahjuks.

Daamid heldivad ja hulluvad delfiine nähes, mind jätab üsna ükskõikseks. Aga kui meie dollarid veenavad võime, et delfiinid tuleb elus hoida, siis on hea.

Ööbime Mekongi äärsetes linnades - Stung Treng, Phnom Penh, Kratie, Kampong Cham ("tšaami sadam"). Igas neist on Mekongi-äärne promenaad. Vaated avarale jõele on kõikjal kenad. Mekongil on ootamatult vähe paate ja liiklust. Kogu Kambodžas on üle Mekongi vaid seitse silda ja ka laevaliiklus on hõre. Nii on Mekong pigem rahvaste eraldaja kui ühendaja.

Kohalikud käivad Mekongis ka ujumas, kuid mind see soe ja sogane vesi ei meelita.

Mekong / Tonle Sap, Phonm Penhis läbi voolamas

Liiklus...

mulle meeldib! Sujuv lõunamaine kaos. Kiirus on madal ja kõik sujub, masinad ja inimesed voolavad üksteisest mööda. Kõik jälgivad kõike ja kogu aeg. Sõitsin maanteel jalgrattaga - ilma kiivrita. Eestis ma ei julgeks, Kambodžas polnud mingit muret.

Kambodža liiklus on mootorratta-põhine. "Motodega" sõidavad kõik, lastest ättideni, ja super osavalt. Nad sõidavad sama mugavalt nagu meie kõnnime, mõtlemata. Auklikul teel, mäest üles, enamasti ühe käega, sest teises on poekott või telefon või ämber või kana. Jalgrattaid on ka, maal rohkem, linnas vähem. Linnades on päris luksusautosid. Kuid 90% liiklusest on motikad.

Motikatest on arendatud ka müügiputkad, moto-kärud, moto-mis-iganes. Uskumatud tehnilised lahendused. Vaesus teeb nutikaks! Sõidab motikas, selle küljes on rauast raamiga putka, milles on kolle elava tulega, millel sõidu ajal praetakse või wokitakse või frititakse midagi. Või on motika taga keskmise veoauto mõõtu käru. Lihtsad müügiputkad olid kõik motika küljes või haakes. Meil oli grupis paar auto-teenuse spetsi, loodan, et varsti on Hiiumaa logistika-turg sarnaseid häkke täis :)

Turiste veavad mootoriga "india tuktukid". Sõidame meiegi, sest odav ja mugav. Jalgsi vändatavad kärusid oli väga vähe.

Mõned meist rentisid Kepis rolleri, vedasid teisi grupiliikmeid sellega ringi ja käisid ümbruses afääridel.

Tüütu on aga see, et kõnniteid pole olemas: need on parkimiseks. Risti pandud motikad ja autod blokeerivad kõndimise täiesti ära. See on nii igas linnas ja igas kohas. Nii kõnnivad kõik lihtsalt sõiduteel. Kõnnime meiegi, alguses on hirmus, siis harjub ära. Ja jällegi, kõik sujub. Ma puudutan kahe nädala jooksul tänaval kõndides kahte inimest - mõlemad on valged vanamehed nagu ma ise. Kohalikega, ei inimeste ega masinatega, ei teki kordagi mingit puudet ega probleemi!!!

Toit / köök

Kõige rohkem süüakse riisi ja jõe-elukaid. Mekongist ja Tonle Sapist, riispõldudelt ja solgikraavidest püütakse kõike krokodillist tigudeni. Mul tekkis siinsete "mereandide" vastu tõrge, kui nägin, kuidas poisikesed sisuliselt prügimäe kanalist kalu välja tõmbasid. Kindlasti on siin ka ausat värsket kala... aga.

Kana ja muna on samuti palju.

On nuudleid nii praetult, woki kui supina, on karrisid, kastmeid, muud ootuspärast "aasiat". Leib on aga "prantsuse bagett".

Enamik tänaval müüdavat toitu on meile täiesti, täiesti võõras. Võõrad viljad igas suuruses ja värvis. Toorelt, koorituna, marineerituna. Kõikvõimalikud loomsed... detailid. Seasõra või kanajala tunnen ma ära, aga siin oli veel palju palju muud. Lisaks mere-, vabandust, jõe-elukad. Lisaks putukad. Ja muidugi müüakse ka värsket kraami, mis letis alles siputab või pilgutab. Budist ei tohi ju looma tappa, see peab ise otsad andma, eelistatult kliendi silmeall.

Toiduputkasid on to-hu-tult. Iga teine maja on kohalik kohvik, kus üks lauake ja perenaine. Sellist toidu küllust nii hulga kui sortimendi osas pole ma näinud mitte iial mitte kusagil.

Oleme tänavatoiduga ettevaatlikud, sest me ei saa sellest aru ja tellida ka ei oska. Võtame puuvilju - saame soolast ananassi, limaseid läbipaistvaid kirsse, paprika maitsega õunu, punaseid banaane.. Kepi krabiturul söön värskeid krevette, kusagil paneeritud banaane ja värsket jäätist, grillitud vardakesi... Aga võrreldes pakutavaga on seda väga vähe.

Khmeeri köögi oluline osa on kalapasta. See maitseb ja lõhnab nagu surströmming. Natuke võib seda tarvitada, aga üldiselt... öak. Lõuna ajal haisevad linnade söögikohad ja tänavad selle järele. Alguses arvasin, et see on solgi või sõnnikui hais, aga ei, maitseaine lihtsalt :)

Grupp sööb euroopalikes restoranides, mis on kõik padu igavad. Ainult Kampotis olev Kampot Seafood & Pepper on tõesti super restoran (belgia omanikuga). Mu enda parim toit tuli Siem Reapis olevast "The Brothers" nimelisest kõrtsist, nuudlik-wok, maksis umbes dollari. Aga reisi parima toidu sain ära lennates Phnom Penhi lennujaamas - pho pardilihaga.

Kepi hotelli pererahvas teeb meile süüa. See on keskmiselt eksootiline: huvitavad maitsed või siis ootamatu serveering.

Sekongi kaldal vaatame, kuidas külas "sticky rice"-i tehakse. Riis segatakse kookuse ja sojaubadega, küpsetatakse bambuse jupi sees ära ja lõpuks kooritakse toru õhukeseks. Tulemus on kleepjas, kergesti söödav, natke magus riis, mida saab toruga kergesti kaasa võtta. "Travel food", ütleb giid selle kohta. Ostame ja maitseme - on päris hea!

Saan kõhutõve ja olen mitu päeva üsna sirakil. Põevad ka teised, aga leebemalt. Kõige kurvem - massaažis ei saa käia, kui kõht ähvardab iga hetk lõhkeda.

Ilm, päike, vihm

Saime ühtlast ilma - 30 kraadi ja rohkem sooja, väga niiske. Kui vähegi liikuda, siis higi voolas. Mõistlik riietus kogu reisiks olid õhukesed üle-põlve püksid, õhuke särk ja sandaalid. Pikki varrukaid on vaja vaid päikese eest kaitseks, ja kinnist jalatsit vaid džunglis matkamiseks.

Esimestel päevadel sadas vihma. Edasi tuli aeg-ajalt mõni paduka hoog. Kui tuli, siis kõik jooksid, et tänaval putkad sulgeda, sest kallas ikka nagu ämbrist.

Kogu aeg oli kusagil äike. Silmapiiril välkus öösiti kogu aeg. Eriti äge oli meri, mille kohal käis pidev vehklemine, nagu virmalised.

Päikest saime mõõdukalt - mõni põles ranna-päeva jooksul korralikult ära, mina sain ka ühel päeval (ratta- ja süstasõidu ajal) käed ja näo punaseks. Taevas oli päeval tihti vines või päris pilves.

Kokkuvõttes oli palavus leebem kui ma kartsin. Kuid minu element on ikkagi tuisk ja lumi, mitte troopline palavus ja päike :)

Meri ja päike

Viimased päeva veedame Kepi kuurordis Tai lahe ääres. Oleme privaat-hotellis (Au Paradis Bleu), prantsuse-lao omanikud, super armas. Merest 500 meetrit.

Käime meres kolmes kohas. Kepi rannas linna keskel, Jänesesaare (Koh Tonsay) rannas ja otse hotelli lähedal. Meri on enam-vähem puhas, aga ujumiseks liiga soe. 30 kraadi ehk?

Sisemaa veekogud - Tonle Sap, Mekong & Sekong, väiksemad jõed - on kõik nii sogased, et ei meelita üldse.

Päevitamise kohta ütleb Oleg "Kambodžas ei otsi sina päikest, vaid päike sind". Hooletumad kaaslased saavad end vähk-punaseks. Mina saan liialt päikest vaid ühel, süstaga sõitmise päeval.

Massaaž ja naeratused

Kohe esimesel õhtul käisin massaažis: küsiti poole tunni eest kolm (kolm!) dollarit. Kartsin natuke, et massaaž on vaid vari muude teenuste müügiks, kuid ei, muditi väga pädevalt ja muud ei pakutud. Maksin viis dollarit, sest noh. Grupist käisid maassažis paljud ja vist kõigile meeldis.

Sõitsime tuk-tukiga, mille nimi on khmeeri keeles "remork". Odav ja töötav takso. Üksikule valgele mehele pakuvad tuktukkerid muidugi muid teenuseid ka, kuid neist on kerge keelduda.

Kerjuseid ja kerjavaid lapsi nägime vähe, ainult paaris turisti-kohas. Ühes buda templis vahetasime endale ekstra uusi rahatähti, et saaks trepil kerjustele jagada. Üldiselt aga lapsed vehivad ja naeratavad sulle kaugelt, rõõmsalt ja siiralt. Ei, see pole lootuses, et ehk kukub dollar. See ongi - siiras.

Kohalik ekspat mulle: "Tai olevat naeratuste maa, kuid ära usu, sisimas tailane põlgab sind. Khmeeride rõõm külalise üle on aga päris ja siiras."

Matkamisest

Ma tahaks rohkem liikuda kui meie reisikava ette näeb. Me küll kõnnime linnades ja templites, sõidame süstaga Sekongil ja jalgrattaga Sekongi ääres - aga seda on vähe. Teen õhtuti pikemaid tiire, Banlungis käin hommikul ringi ümber järve, Kepis laenan jalgratta ja sõidan sellega kaks päeva ringi. Teeme Jänesesaarele matkarada pidi tiiru peale. Käin Hannaga rahvuspargis džungliradu pidi kõrgemas tipus - 260m merepinnast - ja kuna allatulekuga jääme hämara peale, saame päris.. terava elamuse. Nii et kokkuvõttes on kõik hästi.

Kepi rahvuspark

Lilleke Bokori mäel

Sorsia nahkhiirtega koopa sissepääs

Prügi

Rääkisime grupis omavahel, mis meeldib ja mis ei. Muidu kõigile kõik meeldis, aga KÕIK ütlesid - kui seda PRÜGI ei oleks!!!!

Plastiku probleem on... üüratu. Seda on kõikjal virnade kaupa. Ka kõige sügavamas vihmametsas või pühamas templis on mahajäetud joogupudel või kilekott. Enamik plastikust on joogitaara.

Jõle.

Meeldiv erand on üks Angokori küla, mille Viragi loeb "kõige puhtamaks kogu Kambodžas". Tänu külavanemale on hea tükk maad tõesti puhas. Virag ütles, et küla pani lapsed prügi korjama, ja seepeale on ka vanematel imelik lagastada - oma laps peab siis koristama! Kaval, eksju!

Phnom Penh, peaaegu kesklinn

Natuke poliitikast

  • Khmeeride identiteet püsib tuhat aastat vana impeeriumi najal.

  • Kuna naaber-riigid on osa impeeriumi ala endale napsanud, siis on siin kerge kibedus iga naabri pihta.

  • SIin oli punaste khmeeride terror, Pol Poti režiim. Täesti õudne. Kes tahab, otsib ja loeb.

  • Suur osa riiki on endiselt mineeritud ja nii vist jääbki.

  • Millalgi oli siin suur nõukogude-vaimustus, aga läks üle, "Khmeeri ja Nõukogude Sõpruse Ülikoolil" on ka muu nimi.

  • Hiina kapital voolab täiega sisse, eeskätt Sihanoukville'i, aga küllap mujale ka.

  • Mekong on probleem, sest ühendab kõiki kohalikke riike läbi küsimuse: kas ja kuhu rajada uute elektrijaamad tammid ja paisjärved?

Pisiasju

  • Reisi kuupäevad: 20. november - 4. detsember 2022

  • Käime restoranis apsarade tantsu vaatamas, keskmiselt huvitav.

  • Džunglis on tsikaadid, täiesti ebamaise heliga, siin saab kuulda.

  • Paatide mootoriks on siin sisuliselt köögimikser :), ja see hõljub kaugel paadi taga. Vesi on tihti madal ja propeller peab ka vastu põhja puutudes terveks jääma.

  • Meid on koos Olegiga kokku 14.

  • Rannikul paistab Vietnam, nii maismaa / mäed kui üks nüüd neile kuuluv suur mägine saar.

  • Meiega samal ajal on Siem Reapis ASEAN-i julgeolekubossid. Ka vene Lavrov või Šoigu on seal. Teedel on tõkked, mõnda kohta ei saa sisse.

  • Ma tegin ise üsna vähe pilte. Osa siinseid fotosid on Hanna tehtud, ta lahkelt lubas neid kasutada - aitäh!

Paremal meie kohalik giid Virag

Mina Prangi templi tipus

Öine putka @ Kampong Cham

Kuningaloss ja selle esine plats @ Phnom Penh

Põgeneme Jänesesaarelt

Vaade Bokori mäelt

Hommik Kepi kaluriküla rannas

Kampot Pepper & Seafood @ Kampot

Lisaks lugemist

Kokkuvõtteks olin väga rahul. Põnev riik - mu esimene kord Kagu-Aasias käia. Tore seltskond. Nii Oleg reisijuhi-giid kui Virag kohaliku giidina olid targad ja toredad. Sai kultuuri ja ajalugu, sai huvitavalt süüa ja soojas vees ujuda, sai puhata ja mängida. Aitäh kõigile :)