2022 - Dolomiidid ja Tatrad

Käisime lastega Slovakkia ja Itaalia mägedes.
Slovakkias - Tatrates ja Slovaki Paradiisis, Itaalias - Ampezzo Dolomiitides Cortina d'Ampezzo ümbruses.
Lisaks käisime linnades - Egeris, Budapestis, Suwałkis, Częstochowas.
Aeg: 26. juuni - 9. juuli 2022, 14 päeva
Riigid: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Ungari, Sloveenia, Austria, Itaalia, Tšehhi.
Autoga sõitsime 4275 km.
Ööbisime vaheldumisi kämpingutes ja öömajades.
Tatrate kõrgeim koht: Bystrá lávka kuru, umbes 2300m
Dolomiitide kõrgeim koht: Monte Nuvolau tipp, 2575m, Cinque Torri matkaraja kõrval.

Miks Slovakkia ja Dolomiidid?

Sõbrad ütlevad, et Dolomiidid on Alpide kõige ilusam piirkond. Ilus oli tõesti!!! Mäed on seal püstiste seintega nagu tornid või sambad. Nende vahel on lauged, kerged matkarajad. Üles võib minna nii jalgsi, auto kui suusatõstukiga. Lisaks matkamisele võib muidugi ka ronida -- tehnilisi radu ja via ferratasid on lõputult. Radade tähistus ja juurdepääs ja üldse igasugune info on super head.

Slovakkia jäi mugavalt sinnamineku tee peale. Tatratele lisaks käisime Slovensky Raj rahvuspargis. See on metsane, karstine, vee- ja kaljurohke ala Madal-Tatratest ida pool. Oli teistsugune ja põnev.

Slovakkia paradiisi kanjonid

Slovensky Raj on karstine mägi-ala Ida-Slovakkias. Kämpisime selle põhjaservas Podlesoki kämpingus. Rajaks valisime samast kämpast algava Sucha Bela raja. Kaljuses kanjonis on redelite, trosside ja jalatugede abil tehtud ronimis-rada, peaaegu via ferrata. Oli ilus ja huvitav ja parajalt põnev. Slovaki pered käivad seal ka päris tillukeste lastega. Mäe peal kõndisime paar km "kloostri juurde" - päriselt on seal vaid üsna vilets kohvik. Siis ronisime teist kanjonit pidi alla. All saime teada, et rajad on ühesuunalised, ainult üles, ja alla tuli tulla teed pidi. Me nägime "stop" märke küll, aga arvasime, et need on jalgratturitele :)

Viimane etapp - piki jõge kämpingusse - oli ootamatult pikk ja raske. Üles-alla, ja ka seal olid trossid ja toed, otse jõe kohal!

Kokku tuli paras päevane ring. Pikavõitu, parajalt raske ja põnev.

Spišský Štvrtoki küla lähedal on mustlaslaager. Hm. Alul arvasime, et Ukraina sõja pagulased, aga ei, mustlased / romad.
Kanjonites saab ojast juua ja vesi on ilmselt puhas. Aga mina jõin ka alumisest jõest ja see oli rumal tegu, saime Iidaga kõhutõve. Kui joote, siis vaid mägijõest!
Kogu ring - Sucha Belat pidi üles, kloostrini, teist kanjonit pidi alla ja jõge pidi koju - võttis ligi 10 tundi aega. Saab ka kiiremini, aga ikkagi on see korralik päevane matk.

Kõrg-Tatrate matkapäev - Bystrá lávka rada

Valisime sama raja mis viie aasta eest siinsamas: Bystra kuru (Bystrá lávka) ringi. Matkapäev tuli pikk, 1000 m tõusu ja laskumist. Ühte orgu pidi üles, teist pidi alla. Vahepeal on kosk ja järsk kuru ja mitu väikest järve ja kaunid vaated kogu Kõrg-Tatrale. Eelmine kord jätsid Kati ja Ove raja kose juures katki, ning ülejäänud laskusid viimased 500m tõstukiga. Nüüd tegime raja muidugi kõik. Ja kõndisime alla välja.

Bystra ring on päevamatkaks suurepärane. Piisavalt pingutav - koos kõikide pausidega olime rajal 10 tundi. Enam raskemat rada poleks me jaksanud, aga ilusamat ei kujuta jälle ette. Rada läbib kõik taimestiku vööndid metsast kuni puhta kaljuni. Vaated on imekenad - jäätunud mägijärved, Rysy ja teised tipud, järsud kaljused harjad. Laskumise peal on veel mägimaja-kohvik jäätisega (Chata pod Soliskom). Huvi korral saaks siit veel mõnda tippu ka minna.

Saime siin tehtud ka oma igasuvise lumesõja :)))))

Matkarada algab Strbske Plesost. Sinna saaks ka Popradist trammiga :)
Kes tahab Solisko tõstukiga alla sõita, peab ajakava kontrollima, see pannakse üsna vara kinni.

Itaalia Dolomiidid

Veetsime kolm päev Ampezzo Dolomiitides. Need on hästi järsud mäed Põhja-Itaalias Austria piiri lähedal. Tipud ja ahelikud on nagu vertikaalsed valged sambad. Värvid on kenad. Dolomiit kui mineraal pidavat päeval valgust koguma ja öösel helendama. Kaljude jalamil on laugemad alad, kus on mustmiljon matkarada.

Alpid on suured, rajoonide kaart võtab silme eest kirjuks. Meie käisime Ampezzo Dolomiitides ja peatusime Cortina d'Ampezzos, edevas ja kallis suusakuurordis. Ööbime linna servas kämpingus. Läbi Austria ja Itaalia mägede sinna sõites hirmutas vihm meid peaaegu ära, aga õigel hetkel tuli päike välja ja jäime ikkagi kämpasse ja sai väga hea. Enamik kliente on siin meiesugused Ida-Euroopa rotid - tšehhid, poolakad jne. Kämping on aga suurepärane.

Matkasime kolmel rajal:

Tre Cime di Lavaredo - ring ümber püstiste kaljude grupi. "Dolomiitide kõige kuulsam ja ilusam rada" ja mis veel. Algab 2340m pealt ja tõuseb paarsada meetrit. Raja algusesse sõitsime autoga. Kulutasime u kolm tundi, aga pigem võiks siin olla pool päeva.

Cinque Torri ja Nuovolau - rada viie järsu "torni" juures. Alustasime maantee parklast 1950m pealt ja jõudsime Nuovolau "tippu" ehk mägimaja juurde 2575m peal. Jälle imekena. C.T. mäemaja juurde saab ka tõstukiga sõita, siis on muidugi kergem. Kuid mets annab tegelikult juurde: loob kontrasti puhta kalju ja normaalse maailma vahel. Kogu rada üles-alla läks meil pool päeva.

Mäed otse Cortina d'Ampezzo kohal. Sinna viib linnast Faloria tõstuk. Meie jalutasime lisaks paarsada tõusu-meetrit üles Tondi mäemaja juurde. Suurepärased vaated siingi. Ja kui vähe rahvast!!!! Cinque Torri oli päevitajaid täis ja sealne restoran käis täiel käigul, sadu inimesi. Tondi mäemajas oli üks klient peale meie. Vaated on igal pool sama ilusad ja siia on ometi kergem saada kui mujale - miks siin kedagi pole? Ei tea.

Igas kohas võiks tegelikult olla ka terve pika päeva, sest edasi viivaid rajaotsi ja uusi vaateid ja tipukesi ja kurusid ja ringe on lõpmatult.

Samal ajal variseb kokku osa Marmolada liustikku, hulk matkajaid saab surma. Marmolada on siit 17 km ja näeme seda hästi. Brr.
Rahvast on juuli alguses parajalt. Mõni mäemaja on kliente täis, mõni teine täiesti tühi. Cortina d'Ampezzos ei ole ka mingeid masse. August olla siin hullumaja.

I Maailmasõda Dolomiitides

Dolomiitides käis I Maalmasõja ajal äge tegevus, nn "valge sõda", mitu aastat järjest, ka talvel. Sõdisid siis Austria ja Itaalia omavahel. Mägedes paiknevaid vägesid tuli aga varustada toid ja laskemoonga. Selleks püstitati tuhandeid!!! militaar-tross-tõstukeid ja kaevati tuhandeid tunneleid. Ma lugesin Cinque Torri juures "välimuuseumist" infot, aga oleks tahtnud ka tunnelid ise üles otsida - need olla maastikul väga olemas, nii Tre Cime kui CT juures, rohkem kui 2000 m kõrgusel. Sõda oli siin mastaapne ja pikk. Ja täiesti absurdne... Tagantjärele muidugi. Toimumise ajal on sõda alati ainuvõmalik. :(

Öömajad mägedes

Slovakkia Autocamping Podlesok, https://www.podlesok.sk/. Slovensky Raj põhjaküljel. Suurepärane koht SR rahvuspargi jaoks, aga ka Poprad ja Tatrad on lähedal.

Cortina d'Ampezzo kämping - Camping Rocchetta - http://www.campingrocchetta.it/ - väga taskukohane ööbimine kallis kuurordis. Dolomiitide majutus maksab hooajal ligi 100 eurot inim-öö kohta. Meie maksime 80 eurot kogu oma autotäie eest, ja oli mugav ja viisakas pealekauba. Personal - väga sõbralik.

Viiteid - Slovakkia

Slovensky Raj, Suchá Belá kanjoni-rada: https://slovakia.travel/en/the-sucha-bela-gorge-slovensky-raj

Kõrg-Tatrad, Bystre kuru ringi kirjeldused:
https://hereihike.com/slovakia-bystra-lavka-hike/
https://www.strbskepleso.sk/things-to-enjoy/hiking/from-strbske-pleso-to-bystra-lavka-and-back

Viited - Dolomiidid

Tre Cime @ Wikipedia, minu enda kirjutatud artikkel :) https://et.wikipedia.org/wiki/Tre_Cime_di_Lavaredo

Nuovolau grupp @ Peakvisor, suurepärane ja hariv jutt: https://peakvisor.com/range/gruppo-del-nuvolau.html

Nuovolau grupp @ Summitpost: https://www.summitpost.org/nuvolau/331417

Cortina Dolomiidid @ Summitpost: https://www.summitpost.org/cortina-dolomites/152429

Ampezzo Dolomiidid @ Peakvisor: https://peakvisor.com/range/ampezzo-dolomites.html

I Maailmasõda Dolomiities. Itaalia ja Austria-Ungari sõdisid samades kohtades, kus meie jalutasime - kurudel, tippudel, kaljudel. Mitu aastat. Kaevati tohutult tunneleid (mul on nüüd kahju, et ma neid ei näinud) ja ehitati mitu TUHAT kaabel-tõstukit. Sõditi ka talvel - lumes. Laviinid, nälg ja pommid... Inimene on ikka jabur olevus. Kuna selleks ajaks oli mäesuusatamine ja -matkamine juba asjad, siis jälgis Euroopa sealseid lahinguid erilise uudishimuga.
https://en.wikipedia.org/wiki/White_War#The_Dolomites_sector
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_cableways_in_the_First_World_War