2023 Rootsi ja Taani
perereis

Käisime perega Rootsi läänekaldal ja Taanis. Kati on siin õppinud ja ringi käinud, talle on tuttavad Bornholm ja Aarhus, rannakaljud ja saared. Mina olen käinud vaid Kopenhaagenis. Nüüd siis vaatasime kõik koos (uuesti) üle. Iida ei saanud tulla - laulupidu!, võtsime siis ühe toreda poisi reisikaaslaseks. 

Taani loodus on mereline ja äge. Tuulised luited Skagenis, Põhjamere liivarannad Thy's, kõrged kriidikaljud Mønis, fossiilid Furis, Limfjord, meri meri meri. Ja kõik on hästi taanipärane. Rootsi graniidist maastik ja Göteborgi saared on hoopis teistsugused! Maastikku õilistab inimeste töö - tuletornid ja sillad, külad ja matkarajad. 

Perepuhkuseks on Skandinaavia suurepärane koht. Kõikjal on kord ja infotahvlid, iga vaatamisväärsuse juures on kemps ja jäätiseputka, igal matkarajal on kaart ja parkla ja tähistus. Skandinaavia on kallis - meie ööbisime kokkuhoiuks kämpingutes ja tegime osalt ise süüa. 

Kõige lahedamad kohad olid Skagen (Jüüti poolsaare põhjatipp), Møni kaljud ja Göteborgi saared. 

Reisikava: 

Kaart Google Mapsis: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1Pp5A8oAtb6FmnzZWytr5ud6-U49Xfag&usp=sharing

27. juuni, Tallinn - Paldiski - laev

Sõidame õhtul Paldiskist välja. Rekkad on laeval tihedalt küljetsi kui silgud pütis. Kaubalaev on lihtne ja tore. Meiesuguseid lastega puhkavaid peresid on pardal palju. 

28. juuni, Kapellskär - Koöni saar - Marstrand 

Sõidame risti läbi Rootsi. Tee peale jääb Vänern, Rootsi ja Euroopa Liidu suurim järv. Teeme ringi läbi Otterbäckeni ja paneme korraks varba vette. 

Kämpingus oleme Koöni saarel, aga õhtuks läheme Marstrandile saarele. Marstrand on Rootsi purjetamis-paradiis ja šikk kuurort. Aastatel 1775-1794 oli see edukas ja põnev vabasadam ("porto franco") - loe siit. Marstrandile saab vaid vesitsi, purjeka või mootorpaadi abil. Meie tulime Koöni sadamast (200 meetrit) tuleva praamiga. 

Linnake näib tore, kuid meie läheme matkama. Teeme saarele ringi peale. Maastik on ilus, värviline ja vaheldusrikas. Saare keskel on lopsakas madal mets, näeme lähedalt kitse. Merepoolses servas aga paljad graniit-kaljud. Ühe kalju otsas on kena tuletorn. Teises kohas on kivi sees "hiiglase pada" - jääajal vees pöörlevate kivide uuristatud ümar auk. Keset saart on aga vana kindlus. Karmi ajalugu on nii Rootsis kui Taanis tunda igal sammul. 

29. juuni - Koö saar (Koön, Ko-ö, lehm-saar) ja Göteborg

Ilm on soe, vesi on soe, kämping on mere ääres - käin vaikses abajas ujumas. Kohtun ähvardava krabiga. Ikkagi peaaegu ookean! Oleme Taani väinade Kattegati ja Skagerraki piiri peal. 

Matkame Koönil. Maastik on umbes nagu Marstrandil - keskel mets, mere pool puhas kalju. Poisid saavad halja kivi peal turnida ja pärast jäätist. Imetleme värve muutvaid purjekaid ja rannavaateid. Siin on veekaitseala ja krokodillide hoiatus-tahvlid. Krokodilli asemel on raja peal suur rästik; jälgime teda tükk aega.

Sõidame randa pidi Göteborgi. On siin vast saari ja merest tõusvaid kaljusid! Rootsis on kokku umbes 250000 saart (veerand miljonit). 

Göteborgis teeme kiire ringi: ülikool - toomkirik - kesklinn - kanalid ja jõgi - kohvik. Armas linn tundub olema, siin võiks elada või õppida küll.

30. juuni - Jüüti poolsaare põhjatipp ehk Skagen

Sõidame hommikul praamiga Rootsist Taani Jüüti poolsaarele. Jüüti tipp Skagen ja selle säär Grenen on Taanis märgilised kohad; kunstnikud käisid siin "Skageni valgust" maalimas ja riigi koorekiht puhkamas. Maastik on düüniline - luidete mäestik ja madalad taimed. Meri on tormine ja ristlainega.

Poolsaar ise pikeneb hoovuste tõttu põhja suunas ja nihkub kogu aeg ida poole. See on kiire protsess. Külad ja kirikud jäävad liiva alla, II maailmasõja ajal randa ehitatud punkrid on praegu meres. 

1. juuli - Põhjamere rannik

Kõigepealt kiire tripp Skageni tuletorni jäänud kotti ära tooma, siis piki Jüüti poolsaare lääneserva lõunasse.

Põhjamere rannikul on veel ilmaimesid - liivasääred, suured loodelised alad ja muidugi palju luiteid. Kuid meil ja eriti lastel on neist nüüd küllalt. 

2. juuli - Furi fossiili-saar keset Jüüti poolsaart

Jüüti poolasaarel on fjord, Limfjord, mis läheb ühest merest teiseni välja. Sisuliselt on kogu põhjapoolne Jüütimaa lihtsalt saar! Selles fjordis on Furi saar, umbes 5x6 km. Saarele saab praamiga - vahe mandriga on 400 meetrit. Sinna täna lähemegi.

Jellingis vaatame vanu ruunikive - Harald Sinihamba ja tema isa Gorm Vana omi. See on "maailma kõige esimene sinihamba seade", sest Bluetoothi standard on just selle onu järgi nimetet. Siin on kaks suurt kääbast ja imearmas vana kirik. Käime sees ja imetleme. 

Jüütimaa linnadest valime välja Vejle. Siin on imetore fjordi-äärne avatud linnaruum. Maamärk on elumaja "Laine", aga ka ulpiv süstaklubi ja üldse kogu mereäär on toredad. Ka maastik on huvitav - järsu servaga fjord. Kohtame siin üht teist eesti perekonda :)

3. juuli - Odense linn ja Møni kriidikaljud

Odense on H.C. Anderseni kodulinn. Vanalinn on sümpaatne, mõnusa metsikuks jäetud jõe ja pargiga. H.C (hääldus: "hosee") keskus on arhitektuurselt vägev. 

Sõidame üle kõrge silla Sjællandi saarele - see on Taani "keskus", Kopenhaagen on ka seal - ja edasi Møni saarele. Siin on Taani kõrgeimad kaljud. Üle saja meetri kriidiseina!!! 

Laskume treppi pidi alla mere äärde ja imetleme. Kriidi sees on ränikivi kihid. Rand koosneb ümarate ränikivide veerisest ja "müriseb" lainetes. Ilus koht on! 

4. juuli - Kopenhaagen

Lastele on koolis räägitud CopenHilli prügi-jaamast. See on uus maamärk - korraga prügi põletuse tehas ja elektrijaam, suusarada, matkarada, ronimisrada ja väga kaugele nähtav hoone. Käime selle otsas, vaated on kogu linnale ja Öresundi sillale. Lapsed on rahul - kord ka saavad nemad täiskasvanutele öelda, kuhu minna!!! 

Kopenhaageni avalik ruum on tõsiselt tore. Nii mere kui kanalite äärne on rahva jaoks lahti. Loodus on jäetud mõnusalt metsikuks. Muidugi on siin tohutult jalgrattaid - tavalisi, elektrikaid, kastiga.. Veetakse lapsi ja kraami ja kõike. Ka rahvast on tohutult, kesklinna tänavakohvikud on kõik täis. Ehkki me oleme siin suvalise tööpäeva pärastlõunal. 

Sõidame üle Öresundi silla Rootsi. On vast kõrge!!! Ees paistab Rootsi ja Malmö. 

5. ja 6. juuli - tagasisõit läbi Rootsi, Lund ja Stockholm

Lund - vanalinn, toomkirik, ülikooli hoone ja park, kohvikud. Suviselt tühi ülikoolilinn, aga ikkagi kena.

Tee peale jääb Rootsi suuruselt teine järv, Vättern. Käime selle ääres Vista Kulle nimelise künka otsas - natuke ronimist ja hea vaade.  Sõidame läbi Gränna asula vana maantee ääres. Jälle omamoodi kuurort, aga mere asemel siis Vättern. Need skandinaavlased ikka oskavad! Ka kämping on Vätterni ääres hästi kenas kohas. Ujuma kahjuks ei saa, vesi on isegi minu jaoks liiga külm.

Stockholmis - Gamla Stan, parlamendihoone, Drottninggatan. Kitsad vanad tänavad, tore rahvamass. Sõidame taas metrooga. 

Mida me ei näinud?

Me ei käinud Tivolis, Lisebergi lõbustuspargis ega Legolandis.
Me ei käinud üheski kindluses, mere- ega teadusmuuseumis.
Me ei sõitnud süsta, jahi ega jalgrattaga.
Suurtest linnadest - Göteborg, Odense, Kopenhaagen, Lund, Stockholm - ainult jalutasime läbi. Aarhusi ei näinud üldse.

Kuid mis sest!
Muljeid sai piisavalt palju. 

Reisitehnilist juttu 

Sõitsime ~2500 km. Ainus pikk auto-päev oli esimene sõit Stockholmist läänerannikule.

Ööbisime põhiliselt kämpingutes. Hinnad 50-60 eurot (auto ja kaks väikest telki). Vihm ja tuul meid ei seganud, telgid sai alati ilma vihmata üles ja maha.
- Marstrandi kämping Koöni saarel, https://www.marstrandscamping.se/
- Liseberg camping Askim Strand
- Skagen Sydstrand Camping
- Morsø Camping, Limfjordi ääres, https://mors-camping.dk/
- külalis-tuba Odense äärelinnas
- Møn'i saare kämping, rannas, http://www.moenstrandcamping.dk/
- Finn'i hotell Lundi äärelinnas
- Getingaryd kämping Vätterni ääres, vanas talus, https://getingarydscamping.se/

Ilm - Taani on tuuuuuuline! Sattusime külmale ajale, ka Eestis oli jahe ja sadas. Aga niisugust lakkamatut puhumist ei ole ma ühelgi muul maal kogenud. Isegi Islandil oli vaikseid aegu. Taanis puhus kogu aeg. Ja vesi oli külm; vaid korra sain ujuma. Rootsis oli samuti jahe, aga vaikne. Ja enne seda Soomes oli palava ja vesi väga soe. Kes head puhkuse-ilma tahab, peab ikka põhja poole hoidma :)