2021 - Kesk-Rootsi mägede lastematk

Matkasime lastega viis päeva Kesk-Rootsi mägedes. Käisime Helagsi tipus, nägime Norrat ja põhjapõtru, telkisime, sõime vahvleid, söötsime sääski, käisime lumel, saime vihma ja päikest. Mägimatk nagu ikka!

Kes, kus, millal?

Helagsi - Sylarna piirkond on Rootsi kõige lõunapoolsem arktiline ala. See asub Norra piiri ääres, Jämtländi ja Härjedaleni maakonnas, eestlase jaoks "Årest lõuna pool". Helags ise on Rootsi kõrgeim mägi allpool põhjapolaarjoont, 1797 m. Mäestik on suur ja enamik sellest on kõrge, avar arktiline platoo. Olen siin teinud kaks imeilusat kevadist suusamatka. Kas ka suvel on ilus?? Võtame lapsed ja sõbrad ja tuleme vaatama!

Iida on laagris, nii et oleme kuuekesi - Kati, Tiina, mina ja kolm poissi.

Matkame viis päeva, kokku 80 km. Enamiku sellest suurte seljakottidega. Telkisime ja tegime ise süüa.

Aeg - pärast jaanipäeva, 27. juuni - 1. juuli.

Sinnasõit

DFDS viib meid Paldiskist Kappelskäri. Sealt sõidame Gävle linna. Kolm tänavatäit puumaju, roniroosid, duširuumi-stiilis kontserdimaja, jõeäärsed mikroterrassid ja super-hüper nutikemps. Seejärel sööme Svegkrogenis pizzat ja läheme Funäsdalenis AirBnB öömajale.

Järgmisel päeval sõidame üle Flatruet'i ja näeme oma mägesid. Ei tundu eriti ägedad.

Esimene päev: Kläppen -- Helagsi mäemaja, 12 km

Vinname kotid selga ja vantsime mäkke. Lapsed kannavad oma asju ise, kuid ikkagi on täiskasvanute kotid üsna rasked. Kõnnime läbi sääsese kasevõsa. Ainsa lühikese peatusega saab üks poiss väga ära söödud. Kuid puudepiirist ülal läheb putukatega leebemaks. Esimeses lumega jõeorus tehakse mikro-lumememm. Ilm on selge ja palav, sest ka Rootsis on kuumalaine. (Eestis oli just mitu päeva üle 30C.)

Mäejaam on orus Helagsi seina ja liustiku vastas. Talvel on vaade Helagsi tipule ja kaljuseinale imeilus, kuid suvine pilt on suht möh.

Telgime jõe ääres. Sääski on mõõdukalt ja poisid saavad õues mängida. Teeme oma söögi ja läheme vara magama.

Teine päev: Helagsi tipp, 10 km, 800m tõusu / laskumist

Kuna ilm on ilus, teeme tipupäeva. Kõigepealt premeerime end mäemaja hommikusöögiga. Siin on super nunnu olla, ma võiks tundide kaupa kohvi ja keedumuna nautida.

Helagsi otsa saab kahelt poolt, meie aga teeme ringi - ühelt poolt üles, teiselt alla. Esimene osa rajast läheb laugelt orgu pidi nõlvale. Teen selle poistele veidi ägedamaks, ronime moreeni pidi liustiku servani. Tasuks leiame karja põhjapõtru otse enda ees lumel. Ülemine osa rajast käib Helagsi järsu seina veerel, kivilt kivile. Tipus veedame ligi tunni, vahime igas suunas kõrguvaid mägesid ja sööme mõnuga. Allateel "kelgutavad" mõned lund pidi, sest kes viitsib vantsida :)

Kes tahab Helagsi otsa minna: nii vasak kui parem rada on head ja kerged ja kuiva ilmaga ohutud. Lapsed vanuses 10+ võiks üldiselt hakkama saada. Kuid märja ilmaga ma sinna lastega pigem ei roniks. Raja ülemine osa on kivilt kivile kepslemine, ja märg kivi on libe.

Kolmas päev: Helags -- Miesehketjahke päästemaja, 11 km

Kõigepealt lahendab vapper ja osav Tiina ära meie mõnevõrra plahvatanud priimuse-asjanduse.

Vantsime Miesehketjahke majani (897 möh ehk Helagsist 150m laskumist). Põnevust lisab üks jõeületus. Kuid üldiselt on vihmane ja külm. Algne plaan majast veel edasi minna raugeb. Telgime otse maja kõrval. Niiske ilma pluss - ei mingeid sääski! Päästemaja juures on telkijaid ja kokkajaid veelgi.

Teen õhtul väikse luurekäigu järgmise päeva raja jaoks ja leian, et ümbrus on pärast vihma väga ilus.

Neljas päev: ring Sylarnas, 23 km

Jätame telgid ja kotid siiasamma ja teeme mägedes ringi. Jalutame Ida Orava jõge pidi Ekorrdörreni päästemajani. See asub toredas mäekitsuses kahe järsu seina vahel. Lõunapoolse mäe nimi on rootsi keeli Ekorrhammaren ("Orava vasar") ja lapi keeles "Aeruvedurrienbaektie" ja me arutame, kumb on ilusam. Maja juurest läheme nõlva pidi üles - 250m tõusu täpselt tunniga. Ülal on lumeviirud. Siis laugemat nõlva pidi alla.

Nüüd näeme Sylarna "päris" mägesid. Templet, Storsylen, Slottet. Need on järsud seinad kurjade mustade harjadega. Templedaleni orus proovisime me 2020 kevadel Norra piiri rikkuda, kuid trollide nõidus ei lubanud. Kuid täna on ilm soe ja mõnus. Näeme jälle põhjapõtru - üht suurt karja all lumel (põdrad hoiavad lumele, sest seal on vähem putukaid) ja väikest punti otse meie nina all.

Kõnnime alla Sylarna mäejaamani ja naudime siin natuke elu. Pärast läheme üle mäe suverada pidi Miesehketjahke majja tagasi.

Tagasi on ka sääsed. :) Eelmisel õhtul peitsime end majja vihma eest, täna ajavad meid varju putukad. Kuid pärast päikeseloojangut kaovad nad kui võluväel. Pesen jões jalgu ja vaatan ümbrust - kena koht on!!!

Viies päev: Miesehketjahke -- Helags -- Kläppen, 23 km

Kotid selga ja autoni tagasi. Pikk ja üsna raske päev. Näeme kolmanda päeva maastikku, mis siis oli meie eest pilvede sees varjul. Helagsi tipp on nüüd nagu vana tuttav. Helagsi mäemajas teeme vahvli-peatuse. Korra kaalume siia ööbima jäämist (õigemini, see oli algne plaan), kuid kõigil on hoog sees ja mägedest selleks korraks küllalt.

Tagasi koju läbi Faluni ja Uppsala

Esimene ööbimine - Vemdaleni kämpingus. Meil nagu oleks AirBnB, aga saame tünga, mitte ööbida. Teine ööbimine - Tiina leiab meile toreda majatüki Falunis. Kolmas ööbimine - hotellinirakas Uppsala servas.

Sõidame uuesti üle Flatrueti (kedagi ei huvita) ja siis pisikest teed kaudu Hedesse. Näeme loomi. Metsise kana kahe tibuga, ületavad teed, kana on ilmselges mures. Peatume ja vilgutame vastutulevale autole tulesid ja tibud saavad üle. Siis järjest: põder (tavaline), läheb auto ees üle tee. Jänes. Kaks rebast. Lehmad. Täiesti ootamatus kohas keset mägiteed leiame imearmsa restorani, mis annab meile lahkelt kohvi...

Falun / Faluni kaevandus. UNESCO kategooria muuseum, super äge. Kel võimalus ja vähegi tööstuspärandi huvi - minge käige ära.

Faluni linn. Puust "faluni punane" kaevurite linnaosa. Linn ise on kivist. Hommikul käime veel Dalarna muuseumis.

Gamla Uppsala, kunagine asula ja kuningate matmispaik. Ja päris-Uppsala oma rahvast täis kesklinna, jõeääre, kindlus-lossi, toomkiriku ja muuga. Kuid oleme väsinud. Käime veidi tujutult Linne botaanika-aias (mis on pmst väga äge), vaatame tänava-telekast Taani-Tšehhi jalgpalli EM mängu ja läheme hotelli ära. Selleks korraks on meil reisist ja Rootsis küllalt.

Kokkuvõtteks?

Järgmine kord roniks ma Skandinaavia mägedesse varasügisel - no umbes septembri alguses. Ehk on vähem sääski ja tugevamad värvid? Aga ka praegune aeg lumega oli ilus! Ja sääskedega saime hakkama.

Faluni vasekaevandus on ülilahe.

Meie poisid on väga tublid matkajad. :)

Viiteid ja lisainfot

Piirkonna topokaart. Keskel on märgitud Miesehketjahke maja.

Rootsi turismi-ühingu kodukas. Siit saab majade bronne ja infot.

Koroonaga oli lihtne. Tuli end Paldiskis testida. Kõik! Testi tulemused ei huvitand kedagi. Rootsi on lahti ja maskivaba. Teatud piirangud riigis siiski on - näiteks on siseruumides piirangud, mitu inimest neis tohib olla. Ja neist peetakse kinni. Muuseumis oodatakse viisakalt, et sa ruumist lahkuks, enne kui järgmine perekond sisse astub. STF saunad on kinni. (Suvel on neist suva, aga talvel on nad kulda väärt.)

Majutuse broneerimine oli keerulisem kui varem.