dypLomu

Підсумкова робота доповідь на тему: "Що мені дало відвідування ЧНУ ім. Ю. Федьковича, а саме кафедру ФЛОСОФІЇ, на протязі останніх чотирьох років у якості студента заочника." Тобто іншими словами, намагатимусь тут викласти свої думки з приводу Історії Всесвітньої Філософії, і це викладення приурочу до мого Державного іспиту з цього предмету саме по цій темі.

Фото дипломної роботи викладені за цим посиланням

а відео - тут і тут

Почну з банального визначення і етимології терміну Філософія. Ні для кого не є секретом і це є загальновідома в нашому суспільстві істина, що термін ФІЛО СОФІЯ своїм корінням сягає древньої Греції, а саме приблизно в два з половиною тисячоліття назад. Що він значить? У сучасних греків слово Філо - означає Друг, а слово Софія - не тільки у греків - означає Жіноче імя. Виходить що своїм початком цей термін бере з певної людини чоловічої статі, ГРЕКА (греки це мабуть тому що дуже любили гречану кашу їсти), у якого була подружка Софа, і його сучасники називали його, поза очі, - Друг Софії, тобто Філо Софи. І ось він був дуже відомою і знатною людиною в Древній Греції, при чому до такої степіні, що слава про нього, у вигляді цього терміну дійшла і до нашого часу. Правда смисл його дійшов до нас дещо спотворений тією масою людей, які на протязі 2,5 тисяч років намагались славу про цю людину донести до інших народів, і тлумачили в міру свого знання тих мов, на які вона - Слава про Любителя СофіЇ - ними була перекладена. Ну і відповідно в наш час цей термін набув статусу іменника, яким позначають групу чоловіків які є друзями групи жінок. Але я можу і помилятись, бажаючі можуть це перевірити в інших джерелах.

Йдемо далі. А звідкіля ми, сучасна людська спільнота, про це знаємо? Відповідь проста: Паралельно з нашим життям, в нашому часі існують джерела інформації в яких, за допомогою письма, зафіксованні дані про події, які відбувались у різні історичні періоди розвитку людства як такого. Прошу зауважити, що люди які створили і зафіксували цю інформацію в нашому часі не живуть, тобто перевірити її у спілкуванні з творцями оної - НЕМОЖЛИВО. А чому древньогрецька філософія стала такою популярною у Європі? - Неостаннім з її рекламаторів являвся грек Платон. А завдяки чому його твори набули такої популярності? - Бо в них був присутній феномен під назвою СОКРАТ. А Що таке Сократ? - Це такий тип людини, який, можливо як варіант, навіть не вміє читати і писати, бо після себе не залишив (до речі як і Христос - мессія християн) ніякого власноруч написанного твору.

Тобто це такий художній прийом, за допомогою якого автор став популярним у себе на Батьківщині ще за життя. А от чи були такі люди, чи самі автори творів приводили приклади з власного життя - це не є суттєво, - встановити достемено істину немає можливості, по причині яку я вказав у попередньому абзаці - люди з якими можна провести діалог на факт автентичності інформації, як ото робив Сократ - давно мертві. Хоча можна припустити, з огляду на тексти Ксенофанта, який, як і Платон, був учнем Сократа, що цьому чоловіку не потрібно було вміти читати і писати, адже він умів керувати людьми (як зараз дехто пультом керує телевізором), і все що йому було необхідно він дізнавався за допомогою усного спілкування.

Другий феномен грецької філософії - Арістотель, з його "залізною логікою". "Органон", а саме його частина під назвою "Аналітики" - противага чуттєвому баченню світу Платоном. Може тому ці два мислителі виступають на історичній сцені в ролі Учня та Вчителя. Було воно чи ні, хто зна..., як в тій приказці, якою закінчуються багато з слов’янських народних казок, " - І я там був, і мед там пив, по бороді текло, а в рот не потрапило...". Існує така інформація, що, якщо твори Платона одразу потрапили в Рим після завоювання Італійцями Греції, то книги Арістотеля, перед тим як знову потрапити до Європи, зробили коло пошани. За допомогою Арабів потрапи в Азію, там були переведені на арабську, і тільки після подорожі північним узбережжям Африки, через Гібралтар потрапили в Іспанію, яка на той час знаходилась під владою Мусульман. І ось там на кордоні стику двох культур була переведена на латину. Було це десь у середньовіччі, що дало поштовх розвитку Логіки як науки у лоні християнської Церкви і переросло у схоластику.

Повторюсь уже в декотрий раз, те що я тут пишу не відображає реальний стан речей, які мали місце в Історії людства, це лише сліпе повторювання наявної на сьогоднішній день інформації з деяких писемних текстів, на підставі якої я і роблю свої умовиводи з невеликими коментарями, і знову-ж таки фіксую їх у письмі.

В свою чергу Європейська схоластика породила таких мислителів від філософії як Кант і Гегель, які являють собою приклад німецької класичної філософії. І ось з їх допомогою, термін який у древніх греків мав статус називного іменника, і відносився до певного конкретного чоловіка, у сьогоднішній Європі переріс у цілу науку з масою прихильників і вшановувачів. Так іноді буває в житті. У християнській церкві таким називним іменником був Ісус а результат, як бачим на сьогодні, також вражає кількістю послідовників, мабудь тому що Христос десь на 400 років молодший за Філо Софи.

Але паралельно з Європейськими "любителями Жінок" (це такий собі закид Піфагору, котрий говорив що у світі не буває мудрих чоловіків, є тільки любителі мудрості), такі самі любителі розвивали свою науку і на інших територіях нашої планети під назвою Земля. Звичайно розмовляли вони іншими мовами, але смисл їх вчень перегукується і з європейським. Суть цих всіх вчень проста - це протиставлення чуттєвого і раціонального, релігії і науки, з подальшою диференціацією цих єдиних понять на їх структурні підрозділи. При чому ці підрозділи часом так переплітаються, що стає тяжко зрозуміти - хто є хто. Пояснення цьому просте, не буду мудрствувати лукаво, обіпрусь на загальновідомі закони діалектики німця Гегеля, а саме на другий: Закон взаємопроникнення протиріч.

Ось піди розбери що на сьогодні виконує в Китаї роль Науки, а що Релігії. Там паралельно існують і Даосизм, і Конфуціанство - це древні суто традиційні течії, потім йдуть не менш впливові, але запозичені такі як Буддизм з Комунізмом. От хто допоможе розібрати що зараз в цій країні відноситься до Науки а що до Релігії. Мало того, а що таке Фен Шуй? Ось піди і розбери філософію Китаю. В Японії простіше, там до до Індуського Будди приєднали приставку Дзень (щось схоже на дзвін монет чи колоколів) і вийшла нова течія під назвою Дзень-Буддизм, і існує вона наряду з своєю древньою релігією, яка сповідує ЄДНАННЯ З ПРЕДКАМИ (Синтоїзм). Можливо тому саме реліктове дерево на планеті, - Гінкго - до недавнього часу, в порівнянні з його родовим віком, проростало лише на теренах цих острівних жителів.

Пересунемось трохи на Захід від нащадків великих Моголів і потрапимо в Індію. Це казкова країна, вона описана багатьма творчими людьми і має свою монотеїстичну релігію, яка в наш час переросла в цілий Пантеон, який налічує як пишуть деякі дослідники статистики в Індуїзмі, поверх 300 000 сутностей з називними іменниками. Але спочатку був БРАМА (чи то Брахма), це мені щось нагадує - спочатку було Слово - також має 5 літер. Правда Брама - це він, а Слово - це воно, якщо брати до огляду родову приналежність термінів в українській мові. Що таке Брама, зрозуміти доволі тяжко, і для себе я ототожнюю його з українським словом і яке має синонім - ВОРОТА. Але не ті, куди зараз в Бразилії футболісти намагаються забити шкіряну надуту кулю за допомогою ніг, голови, або тулуба.

Брама це такі ворота які мають властивість закриватись на замок, і ставиться вона (ось така протилежність - жіночий рід) у місцях заїзду на подвір’я, в гараж, або скажімо в церкву, тобто, або на огорожену територію, або у велике приміщення, куди окрім людини потрібно іноді заводити більш габаритні сутності. А в Індії - це предок всіх богів, і родоначальник Крішну з Вишнею, а також у лоні цієї релігії виховувався сам Будда - кажуть був такий історичний індійський персонаж, на кшталт Ісуса у євреїв і Філо Софи у греків. Мало того, древні Індуси займались генетичною біоінженерією, і тому в них, як і у древніх Єгиптян, можна побачити зображення людських тіл з головами різних тварин і птахів. Сам бачив - руки та ноги ніби з людського тулуба ростуть, а от голова Слоняча, Пуруша (PS 28.VI.2014, Пуруша - дух, мав на увазі Ганеша, писав по пам'яті і трохи поплутав), кажись, звуть. Добре що не Параша, а то це було-б уже з християнської міфології, та сама, свята Параскева, в Чернівцях навіть церква є якою вона опікується. В радянські часи люди туди приходили і в індійську гру грали - ШАХИ називається.

Ось так і ми, знову пересунемось трохи на захід від Індії, де ці самі Шахи, на відміну від індійських Радж, керували державами на тих землях. Жили там колись Шумери, а пізніше Перси з Халдеями, а релігія, яку вони сповідували, називалась Зоро Астризм. В перекладі на українську мову слово Астра - означає Зоря. З точки зору української-грецької мови - цей термін має тавтологічну конструкцію. Там ще жили Маги, мабудь отрималу у Шахів монополію на магніти, і показували людям чудеса, з тих, коли залізний пятак ковзає по столу за тим магнітом, який вони під столом пересувають. МАГІЯ та й годі. А як це пояснити людям які не знають Електрики. Зате мабудь вони були більш освічені в Гравітації. Гравітаційні процеси - пріорітет Зоряних взаємодій, а сама назва релігії тих земель говорить про те що ці процеси там вивчались на досить високому рівні. Але в наш час ми про це можемо тільки здогадуватись на підставі аналізу тих термінів, якими оперували сучасники процвітання ЗороАстризму. Ще з часів свого дитинства я запамятав те, як на уроках історії розповідали про цивілізацію межиріччя Тигру і Євфрату. Вчителі казали що там дуже плодоносні землі, щось на кшталт Раю на Землі. Хто знає як було, але в наш час там неспокійно, нафту качають, а це впливає а геологічну стабільність територій біля свердловин.

Ще на Захід, якщо приблизно по тим паралелям на яких жив Філо Софії, знаходиться узбережжя Середземного моря. Не дуже складно?, з Японії через Китай та Індію ми прийшли в Персію, і перетнувши її зі Сходу на Захід вийшли до Моря. Кажуть, а вірніше пишуть, там жили фінікійці які і винайшли письмо, а до того всі люди на планеті були неписемними, подібними до Сократа. Східне узбережжя Середземного моря відоме ще своїм Камінним містом горах Йорданії. Це Вам не паралелепіпедів з камню настругати і пасочку, чи то пак пірамідку, як ото в Єгипті, зліпити, - тут уже талант потрібен, наряду з наявними технологіями. Факт різьби по каменю говорить про те, що місцеві древні люди володіли не тільки технологіями дурної сили, як ото будівники Стоунхенджа в Англії чи Коболдів на острові Пасхи, а ще й мали можливість увіковічити в архітектурі своє бачення гармонії в цьому світі. Але голими руками цю гармонію не зваяєш, тут потрібна ще й наявність певного знання в поєднанні з технологічними можливостями.

І ось тут ми опинились на роздоріжжі, ну майже як в тій казці - Наліво підеш - коня загубиш, направо сам пропашеш, а прямо..., щоб піти прямо потрібно мати водоплаваючий засіб, адже далі йде вода Середземного моря. Корабля в мене нема, так що піду сушею, спершу заглянемо в Африку. Адже тут беруть свій початок всі Аврамістичні релігії сьогодення. Адже якби Фараони древнього Єгипту не всиновили немовля, яке знайшли в плетеному кошику на узбережжі річки Ніл, і не навчили його читати і писати, - не дійшли б до нашого часу історії, і про створення світу і про самого косноязикого Мойсея, так би все й загубилось у товщі часу. Але людина здобула освіту, і забравши з собою частину місцевих знедолених пішла разом з ними жити в пустелю.

Ось так народилось Іудейство як таке з його продовженням у вигляді Християнства з Мусульманством. І це все відбувалось на фоні спочатку грецького завоювання східних земель північної Африки і Ближнього Сходу, а потім Римського, чи то пак Латинського. Тобто нащадки колін Левітових несли в маси Релігію, а Греки з Латинянами на той час - Науку. До поки частина з них не була асимільована релігійними уподобаннями древніх євреїв. Після асиміляціїї, а її початок закінчився біля трьохсотого року по Різдву Христову, вони вже самі сповідували погляди єврейських синів Іакова у вигляді представників церков цих греко-латинських народів. Велику заслугу у відділенні християнства від іудаїзму як на мій погляд має апостол Павло. Адже саме він у своїх листах намагався поставити тогочасних служителів культу Христа на комерційний шлях. Але я можу і помилятись, просто поверхнево ознайомлюючись якось з його листами у мене виникло таке враження.

Але ця доповідь має за мету розгляд історії філософії а не релігії. Хоча в ті часи ці два напрями ніби переплітались, вірніше Релігія до філософії ніякого відношення не має, вона гне свою лінію, а от філософія, як сфера діяльності людей, намагається розглянути всі доступні до обговорення явища в суспільстві. Релігія - одне з них. Займатись філософією абстрагуючись від Релігії - неможливо, так само як говорити про знання абстрагуючись від Науки - абсурдно.

Далі я пропоную зробити телепортацію в просторі і одразу переміститись на Американський континент і там продовжити уявну подорож.. Майже як Паганель у Ж. Верна, на тій самій географічній паралелі що і Філо Соф. Правда той вчений шукав Гранта десь в Південній Америці, при чому нижче Екватора, а ми його будем шукати вище цієї самої уявної лінії, як Центральній так і в Північній. Його тезка зображений на $50 США. Почну з Інків - жили в горах будували міста з каменю, кажуть до того як приплив Колумб, а вірніше конкістадори, з Іспанії через Атлантику, вони не знали Колеса, мабуть возили вантажі за допомогою Гелікоптерів. А тут приїхали Іспанці і опустили їх з Неба на Землю - показали Колесо і почали все возити за допомогою коліс по дорогам.

Північніше йде цивілізація півострова Юкатан. Це щось на кшталт древніх Єгиптян, володіли левітацією і з її допомогою боролись з гравітацією будуючи величезні піраміди з гігантських камінних брил. Знову ж таки припливли європейці, у них на відміну від мене були водо плаваючі кораблі, і все там організували по вищому розряду - утворилась латино язична країна Мексика. Левітацію вони не освоїли, але володіли китайським порохом і обробкою заліза, та за допомогою цих речей пояснили місцевій спільноті, що вони живуть минулим, мовляв потрібно перебудовуватись..., ну майже як Горбачов у СРСР, Вені Віді Вікі. Ось так ми дійшли до Каліфорнії, а це найзахідніша точка Американського материка на цих паралелях по яких ми подорожуємо, розглядаючи всесвітню філософію. А далі все - коло замикається - Тихий океан і знову Країна Сходу Сонця, тобто Японія. Назва цікава - два я, а посередині між ними назва виду карликових коней.

В наш час любителів жінок, як говорить наука Статистика, розвелось аж три з половиною мільярди. Це я вирахував методом нескладних арифметичних маніпуляцій. Елементарно, ВатСон, як казав персонаж з творів Конан-Дойля, тезки одного англійського Столяра, який змайстрував круглий стіл, встановив його у себе на Дворі і всадовив за нього благородних Грабіжників, які у багатих забирали, а йому, бідному, віддавали награбоване майно. Якщо загальна кількість населення планети Земля на сьогоднішній день складає поверх 7 мільярдів людей, значить логічно було-б припустити що половина з них чоловічої статі. 7/2=3,5. І тому ознайомитись з усією інформацією яка існує з приводу предмету філософія в наш час, причому тією що написана моїми сучасниками, чи то пак навіть на сто років старших за мене - не реально.

Але з деякою, найвідомішою, звичайно потрібно, адже це є безпосередньо мій обов'язок як студента-заочника кафедри філософії. А хто відноситься до найвідоміших діячів від філософії минулого сторіччя? Як на мою думку - з практичної точки зору, тобто втілення певних філософських ідей в життя - це татарин Ульянов (Ленін), а з теоретичної точки зору, як людина що зібрала і в строго логічній послідовності виклала Історію Всесвітньої Філософії - це англієць Бертран Рассел. Це суто моя приватна думка, і вона може не співпадати з загальноіснуючими враженнями сьогоднішніх експертів в області Історії Філософії Світу. До речі національність я визначаю не за родовою приналежністю людини, а за місцем де вона народилась. Тому й пишу, що Володимир Ілліч - не Монгол, але і не Європеєць, бо народився на межі цих культур, такий собі мутант - ТАТАРИН.

XXI століття тільки-но розпочалось, і характерним для нього є інформаційна революція. Якщо в кінці XX сторіччя на вустах у моїх співвітчизників був такий термін як НТР - Науково-Технічна Революція, то зараз, як на мою думку, йде ІСР - Інформативно-Споживацька Революція. Тут буде доречно вжити такий термін як перманентність революцій, але в різних спектрах буття людської спільноти на планеті Земля.

Ну і закінчити цю доповідь хочу розглядом конструкції Філо Софія, з точки зору віднаходження подібної конструкції, яка б була протипоставлена цій як деяке протиріччя. Як на мою думку найбільш гармонійно з ним перегукується Філо Логія. І от якщо в древні часи пріоритет у заняттях любові до жінки мали Філо Софи ( Любителі Софи ), то відповідно пріоритетом у занятті любові до чоловіка мали Філо Логи (Любителі Логів). Логік - носій логічного мислення і уособлює в собі чоловічу стать - тобто ЧОЛОВІК. І тому пріоритет у вивченні Філософії мають чоловіки, в той час як пріоритетом у вивченні Філології володіють жінки. Але ніхто і нікому не забороняє вивчати і навпаки, та це уже свого роду розвідники у протилежних таборах студіювання древніх Знань.

До речі термін СОФА - в українській мові може означати не тільки жіноче ім'я, а ще й різновид спальних меблів, в залежності від контексту вживання. В той самий час термін Логіка - може означати не тільки систему знань про закони правильного мислення, а ще й в перекладі з древньогрецької Логос - означає Слово. Тобто поле для фантазій відкривається доволі велике, головне в цьому ділі розвинута уява і наявність бажання цим займатись.

Ось до таких висновків я дійшов ознайомившись, правда дещо поверхнево, з курсом ФілоСофії, відвідуючи пари в якості студента-заочника в національному університеті ім. Ю. Федьковича, який знаходиться в місті Чернівці.

З найкращими побажаннями, Дуткевич Сергій.