ГриВасики

Сторінка присвячується Васикам, які ходять у Грі під назвою ЖИТТЯ.

Думаю ніхто не буде сперечатись, що у майже всіх економіках сучасних країн (пишу майже, бо, можливо, існують патології про які мені не відомо) присутній такий засіб для обміну товарів, який іменується - ГРОШІ.

Ім'я Василь, в перекладі з давньогрецької означає - царський, і тому по суті термін - ЦАР - українською буде звучати як - ВАСИК. Так історично склалось, що нащадки вшановують пам'ять своїх вождів тим, що малюють їх зображення на грошах. Ось саме таких історичних Персонажів, на цій сторінці я буду називати Васиками. Інших історичних Вождів різних людських спільнот (зображення яких не потрапило на БанкНоти) - можна назвати і Полувасиками. В залежності від знаменитості тої чи іншої правлячої особи, - їм уділене місце на певних банкнотах, в певний історичний період розвитку тої чи іншої нації. Мова йде про останні сто з лишнім - двісті років, до цього, здається, паперові гроші йшли без зображення людей. Звичайно чеканились і монети з зображенням Кесарів, але для зрозумілішого пояснення феномену Васиків, обійдуся прикладом з паперовими засобами платіжного обміну.

Візьмем для початкового прикладу дві країни: Сполучені Штати Америки, та Царську Росію з її правонаступницею Радянською Імперією. В Штатах головним Васиком, якого шанує вся нація до сих пір, - є Джордж Вашінгтон. Це Перший президент майбутньої Імперії, і Вік його близько трьохсот років, при бажанні взнати точну дату народження - гоу ту зе Вікіпедія. Джордж зображений на 1-му ДОЛАРІ. Всі його послідовники зображені на банкнотах з більшим номіналом, але він їх - Вождь, - бо з легкістю може розміняти будь-кого з майбутніх (для свого часу, але минулих для сьогодення) Президентів (здається, за виключенням Франкліна, в смислі розміняти і його може, але останній був просто - громадський Діяч).

Тепер розглянемо Россію. Тут все навпаки, - Найстаріший Васик, якого звали Петро (з латині - Камінь) жив десь триста з лишнім років тому, і нащадки вшанували його пам'ять (десь зо сто з лишнім років тому), зобразивши на купюрі з найбільшим номіналом в П'ятсот Рублів. Але є і ще одна відмінність рублів від доларів. На російських банкнотах окрім Чоловіків, зображались ще й Жінки. Це мабудь тому, що гроші то славянські, а жінка - Німка, таке буває, і відповідно назвемо її посаду Васьа (ну якщо Васик - це Він, то Вона - виходить Васьа, хоча таке вживання літер "ь" і "а" граматично неправильне, але-ж ми живемо у вік Емансіпе, то чому-ж чоловіча посада, має мати більше літер ніж жіноча?, непорядок...). До речі, хочу привітати всіх читаючих ці рядки з днем Знаннь, або як називали його у часи мого дитинства - "З Першим Дзвінком". Прикладаю фото:

Так ось, якщо слідуючий від найстарішого Васика номінал в Штатах є два долари, то в Росії відлік пішов від більшого до меншого, і слідуючою, як уже було згадано вище, Васьою прикрасили банкноту в сто рублів.

Їх імена, на фото вище, - Катерина + Джеферсон. Не знаю чи прототипи цих портретів існували в один історичний період, але чисто символічно, якщо припустити, що Катя, як у біблейській Легенді, дала Яблуко Джефу, то в найближчий час їм потрібно було-б обзаводитись дитячим Візком, - по російськи - кАляска (виділив регістром, бо можливо замість літери "а" потрібно поставити "о").

Далі для Росії пішли темні часи. Перестали шанувати своїх предків, знайшовся один Чоловік, ім'я якому ЛЕНІН, який так і сказав - "Все що Ми Їм (народам інших країн) винні - прощаєм, і Аляску в тому числі!" Але Він був проти, щоб його лице прикрашало гроші Країни Рад. Волю його люди "уважили" (вшанували), але не на довго, - уже в другій половині тридцятих, Він один красувавсь на всіх номіналах паперових (за царя Миколи були й золоті монети з такою назвою) Червінців. Дивіться фото:

Найбільша по ширині Банкнота на фото - найменший номінал із купюр царської Росії, де зображені Васики, а ім'я саме цього - Олександер. Далі була жовтнева Революція 17-го року. Гроші почали друкувати безликі, взагалі то лиця були, але імена - відсутні. І тільки в 37-му накінець знайшли потрібний портрет Васика на ім'я Володимир (Ульянов), яким і прикрасили всі купюри починаючи з номіналу в десять рублів (назвали один червінець). Це вже був прогрес у грошопечатній справі, адже за Царя - Четвертак - це той мінімум, на який ліпилось фото реально існувавшої людини. Але скоротили посаду номіналом в 500 рублів. Далі у Радах пішов зразок Банкнот 47-го року, - фото Васика майже таке саме як і на Червінцях, але називали, знов як і за Царя, - Рублі (при червінцях рублі також були, але тільки три різновиди номіналів: один, три, п'ять). Ну а наостанок - у 61-му - залишили зображення лиця Ілліча тільки в профіль. На фото - ця банкнота зверху справа червоного кольору, по суті - числовий еквівалент паралельно їй лежачій банкноті зразка тридцять сьомого року.

До речі, купюри червінців по своєму методу перевірки на автентичність, були такими самими як і долари - відсутність водяних знаків, зате присутнє бумажне рифлення, як слід від Кліше відтиснутого пресом на папері. Знов-ж таки - це тільки моє припущення, з огляду на обстеження обох грошових одиниць. Де цей метод застосовувався вперше і хто його придумав - мені також невідомо. Адже найстаріші, долари які систематично потрапляли мені до рук були 80-90-2000-их років, а червінці, які на фото, - тридцять сьомого року випуску, звідки випливає що у мене недостатньо інформації для...

Для визначення масштабу і корисного заповнення робочої площі на фото, справа знизу розмістив купюру в один Молдавський Лей, зразка 90-их років, з зображенням Васика на ім'я Штефан (можливо українською звучить як - Іван або Степан) з прізвиськом самий Великий.

PS Зробив ще одне фото, дякуючи програмі фотошоп - позбирав в одне, деякі зображення банкнот, які колись збув (окрім самої нижньої) на Аукро:

Як добре видно на фото, на першій купюрі зверху, немає ні одного надпису на українській мові - на дворі 19-ий рік. Але водяні знаки є, хоч який не який - а захист. А от уже у 37-38-му - роки випуску П'ятки і червінців які на другому і третьому місці - можете повірити на слово - українська на звороті вже є. Але цільної купюри в тридцять рублів, не бачив до цієї ніколи, та чув анекдот:

Підходить Молдован до Чукчі і протягуючи йому Радянську банкноту в п'ятнадцять рублів цікавиться - Не буде, випадково, розміняти "денюжку"? Той беручи до рук папірчик, поважно так, відповідає - Звичайно буде, в одній Країні живемо, одне Діло робим, - і простягає йому дві купюри номіналом в сім і вісім рублів.

У 47-му "прикид" (чи-то галстук в горошок, чи-то банкнота потерта?) у Ілліча "похорошел", і голову в інший бік повернув. І рублі стали Вертикальні. А ось святий (латинню cкорочено - St) Єпан - судячи по пропорційному вирівнюванню всіх банкнот - самий Великий, більший і за Літуна і за Володимира.

А тепер перейдем до сьогодення. Візьмем для прикладу ЄвроСоюз. Яка грошова одиниця в ходу на землях цього суспільного утворення? Правильно - EURO. А портрети яких видатних діячів (Васиків) зображені на паперових грошах цієх спільноти? Правильно - НІХТО. Такий собі "Мистер Никто", як у тому, чи то Бельгійському, чи-то Голандському фільмі. Правда на металевих монетах кожна нація штампує щось своє - скажімо у Італійців це досконала людина, яка була розроблена Леонардо - хоч і людина не від Влади, але з відомим Ім'ям. А на бумазі - АРХІТЕКТУРА, - таке враження що повертаємось у кам'яно-бронзовий Вік - це коли на папірусах тільки пишуть, на фоні Пірамід, листи до нащадків, а інструменти відливають з мідно-цинко-олов'яного сплаву.

Закінчу це оповідання Україною, яка географічно знаходиться між EU і Росією, десь ближче до центру Європи, як частини Світу. Взявши до уваги досвід своїх попередників, дизайнери від грошей, які обдумували кого-б це наліпити на Массу оббігового паперу, прийшли до висновку - таке собі припущення:

1) Для найменших номіалів потрібні два Васики, які були-б дуже Старими, щоб Княжого роду, і очернити було-б тяжко, по причині товщі Часу, адже Іван Грозний, також ніби Рюрикович, але не зовсім чисті "Діла" (справи) його, дійшли і до сьогодення, - на грошах йому вже місця - зась, - хоча для Держави славянської зробив..., - "Петя Главний", бо Романів. Ну і знайшли - Батька з Сином - Володимира і Ярослава - перший може розміняти будь-кого з ГриВасиків української Держави.

2) Далі - перерва десь у пів тисячоліття, і знову два представника від Воїнства українського - перший "зірвиголова" Бодя, а другий - освічений Ваня, сучасник, а деякий час навіть і сподвижник, російського прорубувача вікна в Європу. Оба Гетьмани війська Запорізького - Хмельницький і Мазепа (такі собі Бадун з Косим, судячи по прізвищам).

3) Далі - знову перерва - і пішли вже Письменники, оспівувачі мови рідної, та історії Народу "землі на Окраїні", якщо іти не по хронології життя а по номіналу, то йдуть у такому порядку - знову (тезка Гетьмана) Ваня, Міша і Тарасик, а якщо по часу життя і смерті - то першим іде Тарас, потім Іван, ну а наприкінці - Михайло.

4) І тут згадали - а Дівчини-ж то нема, як ото у Англійців, - там діюча Королева виконує роль Васьа, чим ми гірші. Із сьогодення тяжко знайти претендента (тоді, в 90-сті, було тяжко, але зараз на майбутне, як мені здається - "шось уже накльовується"), і знайшли Лісову Мавку з минулого. Звуть - Олеся (Леся), національність - Українка.

5) Ну і насамкінець, - як переводить Гугл прізвище, найбільшого по номіналу Васика, з Російської на Українську - Пательня - відомий в Україні подвижник ФілоСофії XVIII сторічча - звуть Григорій. До речі, на днях один мій співробітник, який трохи знає сучасну Грецьку, розказав, що ФІЛО в перекладі на українську - це не Любов, як вчить сучасна Наука, а ДРУГ. Софа - жіноче Ім'я - це й так всім відомо. Відповідно ФілоСофія - це не Любитель Мудрості, як цитують підручники слова Піфагора (той казав, що мудрих людей не буває, - тільки любителі, себто професіоналів у цій справі - йок [сер. азіатське: ёк - нема, бар - є]), а Друг Жінки, у якої, ходять слухи, було три, чи-то подруги, чи-то кровні спадкоємниці, а імена їм - ВероНіка, Надя, Люба - такий собі бабський Квартет, а якщо розділити перше ім'я на Веру і Ніколя - Квінтет вийде, а останне на Ніку і Олю - взагалі секстет образується - Софа, Вера, Ніка, Оля, Надя, Люба - і все закнчується на "а" чи "я". І хто тут "главный"?... XP - їх знає, і така програма у мене є - sp3 - реаніматор від 17 березня дев'ятого року. 1) Софа - диван; 2) Вера - увірувати; 3) Ніка - перемога; 4) Оля - веселощі, здивування; 5) Надя - без надії сподіваюсь - як у Лесі, бо песимісткою була, адже якби сподівалась з Вєрою і Надьою, то не стала-б Васьою; 6) Люба - то від кого (чого) діти бувають.

В останніх трьох пунктах, з хронологією життя персоналій відносно номіналу банкнот на яких вони зображені - присутня деяка невідповідність. Ніби Гріша старший за Лесю, як і у Росіян Петя за Катю. Але з другого боку Вова старший за Славу, як і у Американців Джо за Дже. От сиди тепер та й думай,- чия це грошова Модель?