Romániai Magyar Irodalmi Lexikon

Vitorla-ének – Fiatal költők antológiája. 1967-ben jelent meg a bukaresti Ifjúsági Kiadónál, *Lászlóffy Aladár válogatásában és előszavával. A kötetbe bekerült huszonnyolc fiatal költő közül néhánynak már önálló kötete volt (Cseke Gábor, Király László, Palocsay Zsigmond), mások (Balla Zsófia, Csiki László, Éltető József, Farkas Árpád, Kenéz Ferenc, Magyari Lajos, Miklós László) a következő egy-két évben lépnek önálló kötettel a nyilvánosság elé.

Az irodalomtörténészek ettől a kötettől számítják a második *Forrás-nemzedék jelentkezését.

[Kritikák, recenziók] Kántor Lajos: Irigység és tanulság. *Utunk 1967/29. – Szász János: Vitorla-ének. *Előre 1967. júl. 14. – Szilágyi Domokos: Huszonnyolc. „Vitorla-ének”. Fiatal költők antológiája. *Igaz Szó 1967/9. – Vári Attila: Vitorla-ének. *Utunk 1967/26. – Farkas Árpád: Az irodalom fiatalságáért. *Előre 1968. aug. 4. – Farkas László: Vitorla-ének. Új Írás 1968/5. – Dávid Gyula: A második *Forrás-nemzedék és rokonai. *Utunk 1979/24.

(D. Gy.) [Dávid Gyula]

/A honlap-szerkesztő megjegyzése:

D. Gy. annyiban téved (és ez - sajnos - forrásértékű tévedés, hogy olyan szerzőket is "felvesz" az antológiába, akik valójában nem voltak benne. Igaz, hogy akár benne is lehettek volna, és hogy hiányoznak, az inkább adminisztrációs jellegű mulasztás), de ténynek tény marad. És mint ilyen, föl kell hívni rá a figyelmet - legalább itt és most.

Tehát: Palocsay Zsigmond, Csiki László és Éltető József nem voltak és azóta sincsenek a "huszonnyolcak" között./