8. Виявлення маніпуляцій в аргументації

Програмний зміст теми

Софізми та паралогізми. Маніпуляція «Із крайнощів у крайнощі» та протидія їй. Маніпуляція «Аргумент до незнання» і протидія їй. Маніпуляція «Помилкова суперечність» і протидія їй. Маніпуляція «Апеляція до здорового глузду в ситуаціях, які потребують спеціальних знань» та протидія їй. Маніпуляція «Аргумент до вигоди» і протидія їй. Маніпуляція «Домисел» і протидія їй. Маніпуляція «Необхідна, але недостатня умова» і протидія їй. Маніпуляція «Non sequitur» і протидія їй. Маніпуляція «Petitio principii» та протидія їй. Маніпуляція «Argumentum ad verecundiam» і протидія їй. Маніпуляція «Fallacia fictae universalitatis» та протидія їй. Маніпуляція «Post hoc, ergo propter hoc» і протидія їй. Маніпуляція «Ignoratio elenchi» та протидія їй. Маніпуляція «Аrgumentum ad populum» і протидія їй. Маніпуляція «Аргумент до особистості» та протидія їй. Маніпуляція «Ототожнення наслідку з причиною» і протидія їй. Маніпуляція «Circulus vitiosus» та протидія їй. Маніпуляції у запитаннях і протидія їм. Маніпуляції у відповідях і протидія їм.

План семінару

1. Основні прийоми софістики.

2. Засоби протидії софісту.

3. Найпоширеніші сучасні логічні помилки.

Література для самостійної підготовки та підготовки до семінару

Аристотель. О софистических опровержениях [Текст] / Аристотель // Там же. – С. 533– 594.

Кулик, А.В. Десять логических ошибок нашего времени [Текст] / А. Кулик // Зеркало недели. – 2012. – № 42. – С. 8.

Кулик, О. В. Посібник до вивчення курсу «Логіка» [Текст] / О. В. Кулик. – Д. : РВВ ДНУ, 2015. – 24 с.

Поварнин, С. И. Спор. О теории и практике спора [Текст] / С.И. Поварнин. – М. : Наука, 2002. – 102 с.

Уёмов, А.И. Логические ошибки. Как они мешают правильно мыслить [Текст] / А. И. Уёмов. – М. : Госполитиздат, 1958. – 90 с.

Відео для самостійної підготовки та підготовки до семінару

Кулик, А. Выявление манипуляций в аргументации [Электронный ресурс] : видеолекция / А. Кулик. – Режим доступа: https://www.youtube.com/watch?v=NVDZBdBfx-8 – Загл. с экрана.

Завдання для самостійної роботи

1. Назвіть, які стереотипи, засновані на «Fallacia fictae universalitatis», побутують у суспільстві щодо наступних таких страт: заможні люди, бідні люди, вчені, гуманітарії, філософи. Розробіть системи спростування висловів, що містять дані стереотипні уявлення.

2. Наведіть приклади з художньої літератури стосовно таких маніпу-ляцій: «Non sequitur», «Petitio principii», «Ignoratio elenchi», «Аrgumentum ad populum».

3. Проаналізуйте приклад із обґрунтуванням Коперником геліоцентрич-ної системи. Як відомо, його теорії суперечили не лише науковим уявленням того часу, але й побутовим уявленням суспільства. Укажіть, які саме логічні помилки обумовлювали існування побутових уявлень про те, що Земля є центр усесвіту.