Урок № 48. Чим відрізняються гриби і лишайники від інших організмів.

Чи полюбляєшь ти збирати гриби? А що ти про них знаєшь?

Гриби - дуже цікаві та різноманітні організми. Адже це і шапинкові, і цвілеві гриби, і дріжджі. Знамениті вони і тим, що саме з них був відкритий перший всесвітньовідомий антибіотик - пеніцилін. Гриби також замасковані в унікальних організмах - лишайниках. 

Увага! Обережно: отруйні гриби і їстівні!

Подивися навчальні матеріали, виконай завдання.

43. Чим відрізняються гриби та лишайники від інших організмів.pptx

Яка будова шапинкових грибів. 

Тіло багатоклітинних грибів утворене переплетенням довгих мікроскопічних ниток з клітин - гіфів. Їхня сукупність має назву грибниця, або міцелій.

У шапинкових грибів більша частина грибниці міститься в ґрунті, решта гіфів щільно переплітаючись утворюють надземну частину - плодове тіло. Воно складається з ніжки і шапинки (мал. 1). За будовою нижнього боку шапинки розрізняють пластинчасті й трубчасті гриби (мал. 2). У пластинках або трубочках утворюються спори, якими розмножуються гриби.


Мал. 1.  Будова шапинкового гриба: 1 - плодове тіло; 2 - шапинка; 3 - ніжка; 4 - гіфи; 5 - міцелій 

Мал. 2. Шапинки пластинчастого (1) і трубчастого (2) грибів

Це цікаво

У багатьох країнах світу створені музеї грибів. Є і в Україні такі музеї. Можливо, ти вже побував/-ла в одному з них. Подивись відео за QR-кодом і зверни увагу, як гриби по-різному експонують у музеях. Але найбільше звертають увагу відвідувачів на отруйні гриби. 

Які гриби можна побачити тільки в мікроскоп. 

Серед грибів є й такі, які можна побачити тільки в мікроскоп. Це дріжджові гриби, які використовують для приготування тіста.

Завдання

Більше про дріжджі дізнайся з відео, створене за участю дітей. Можливо і ти захочеш створити подібну анімацію про котрийсь з організмів, який вивчаєш.


Чи всі цвілеві гриби небезпечні.

 Цвіль, яка з’являється на продуктах, що тривалий час лежали, - це також гриби - цвілеві гриби. Найвідомішими з них є мукор (мал. ), пеніцил, аспергіл (мал. ). Розглядаючи світлини й відео мукора, важко уявити, що міцелій одного гриба - це довжелезна розгалужена клітина, тобто він є одноклітинним грибом. Одна частина міцелію мукора міститься в тій «їжі» (хліб, рештки організмів), з якої він отримує поживні речовини. Інша частина міцелію росте догори і на ній утворюються «кульки», в яких розвиваються спори. 

Мал. Пеніцил: колонії на чашці Петрі (1) та міцелій (мікроскопія) (2). Аспергіл: колонії на чашці Петрі (3) та міцелій (мікроскопія) (4)



Запам’ятай, що споживати запліснявілі продукти категорично заборонено, бо ці гриби утворюють дуже шкідливі речовини - мікотоксини. Їх також не варто нюхати, бо спори гриба, що розлітаються, можуть спричинити алергію та проблеми з диханням. Для виготовлення продуктів з використанням цвілевих грибів, беруть тільки спеціальні їхні різновиди, безпечні для здоров’я, які не утворюють токсини.

Дослідження

Цвілеві гриби та гігієна власна і особистих речей.

Тобі знадобиться: 5 скибок білого хліба (не для тостів), 5 зіп-пакетів чи пакетів, які можна щільно закрити.

Що треба робити:

1. Першу скибку хліба, «контрольну», одразу акуратно запаковуємо у пакет.

2. До другої скибки доторкаємось немитими руками, до третьої - руками, помитими з милом, до четвертої - руками, які продезінфіковані антисептиком. П’ятою скибкою хліба протираємо телефон чи клавіатуру комп’ютера (обережно, щоб не насипати крихти). Опісля всі чотири скибки хліба, як і «контрольну», кладемо у пакети.

3. Прикріплюємо пакети в класі й спостерігаємо за розвитком цвілевих грибів на скибках хліба.


Мал. Ось такий результат отримали американські учні з їхньою вчителькою Джаран Енніс

Запитання

Як виросли цвілеві гриби на скибках хліба у твоєму дослідженні? Який можна зробити висновок з дослідження?


Чи корисні гриби? Знайди інформацію, полілися з однокласниками.

Подивися відео про значення грибів:

Чому лишайники називають сфінксами. 

Чи звертав/-ла ти увагу на кольорові плями на камінні чи корі дерев? Такими на перший погляд здаються особливі організми - лишайники. Унікальними їх робить співжиття в одному організмі різних істот - грибів і одноклітинних водоростей. Тривалий час учені вважали, що гриби і водорості так потоваришували, що навіть утворили новий організм. Але чи насправді це так? Переглянь цікаве відео.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

Тіло багатоклітинних грибів утворене переплетенням довгих мікроскопічних ниток з клітин - гіфів. Їхня сукупність має назву грибниця, або міцелій.

• У шапинкових грибів більша частина грибниці міститься в ґрунті, решта гіфів щільно переплітаючись утворюють надземну частину - плодове тіло.

• Дріжджі та цвілевий гриб мукор - одноклітинні. Аспергіл і пеніцил - також цвілеві гриби, але багатоклітинні.

• Лишайники - унікальні організми, утворені співжиттям грибів та одноклітинних водоростей.


Узагальнююче відео:

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Тіло багатоклітинних грибів утворене переплетенням довгих мікроскопічних ниток з клітин - гіфів. Їхня сукупність має назву грибниця, або міцелій.

• У шапинкових грибів більша частина грибниці міститься в ґрунті, решта гіфів щільно переплітаючись утворюють надземну частину - плодове тіло.

• Дріжджі та цвілевий гриб мукор - одноклітинні. Аспергіл і пеніцил - також цвілеві гриби, але багатоклітинні.

• Лишайники - унікальні організми, утворені співжиттям грибів та одноклітинних водоростей.


ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Яка будова одноклітинних і багатоклітинних грибів?

2. Наведи приклади відомих тобі пластинчастих і трубчастих шапинкових грибів або пошукай в інтернеті.

3. Яке значення грибів у природі й для людини?

4. Як співживуть гриби і водорості в лишайниках?

5. Чи трапляються лишайники в тій місцевості, де ти живеш. Якщо так, то що можна сказати про стан повітря?

6. Виконай завдання і переконайся чи ти засвоїв/-ла основні терміни про гриби і лишайники.


Перевір свої знання про гриби і лишайники 

НАУКОВІ ЗАБАВИ

Як зробити портрет-відбиток гриба.

Тобі знадобиться: гриби (можна купити кілька шампіньйонів, але з шапинками відкритими і великими), аркуш білого цупкого паперу (мал.).



Мал.  Відбиток шапинки гриба

Що треба робити:

1. Якщо біле покривало обгортає частинку шапинки, його потрібно забрати. А також зрізати або викрутити ніжку гриба. Усе це потрібно робити обережно, щоб не пошкодити пластинок.

2. Кілька шапинок нижньою стороною (пластинками) кладемо на папір і залишаємо на добу. Їх можна накрити якоюсь пластиковою чи скляною посудиною й не рухати.

3. Через добу одну шапинку можна підняти (акуратно рукою або за допомогою зубочистки). Якщо спори вже насипались, то забрати всі шапинки, якщо ні - залишити ще на добу.

4. Пам’ятай, що спори можуть легко злетіти чи розмазатись. Тому перед тим, як піднімати папір, потрібно їх зафіксувати, наприклад, побризкати лаком для волосся.


Домашнє завдання:

параграф 47 вивчити, , с.184 № 1, 2, 3 (письм.), № 4 - фото про виконання.За бажанням: с.184 - наукові забави - зробити портрет-відбиток гриба. 

З використанням матеріалів сайту History.

Бажаю гарного дня!

Знання не мають меж, і найголовніше - ніколи не зупинятися на досягнутому." -

 Наполеон Бонапарт 


Ця цитата Наполеона Бонапарта вказує на важливість постійного розвитку і набуття знань. Наполеон вважав, що знання є безмежним і що ми ніколи не повинні задовольнятися досягнутим. Він закликав нас ніколи не зупинятися на наших досягненнях, а постійно навчатися, розвиватися і розширювати свої знання. Це є ключовим елементом успіху і досягнення великих результатів. Отже, ця цитата надихає нас постійно прагнути до нових знань і не зупинятися на досягнутому.