Пізнаємо природу. 5 клас. НУШ

Наш підручник:

Ми з вами продовжуємо пізнавати природу.

Подібний курс в інших країнах має назву «Science», що в перекладі з англійської означає «Наука». Головним для вас стане уміння досліджувати світ навколо, дізнаватися правила його існування. Саме в цьому нам допоможе науковий світогляд.

Наш підручник


Цікаво


Температура типової блискавки може перевищувати 30 000 градусів за Цельсієм — це приблизно вшестеро більше, ніж температура поверхні Сонця.

● Сніг відбиває в космос до 90 % сонячного світла. Більше жодне природне тіло не володіє такою відбивною здатністю.

● У ядрі нашої планети міститься вп'ятеро більше золота, ніж у всіх інших породах, доступних для розробки, разом узятих. Якби все золото ядра Землі вилилося на поверхні, то покрило б всю Землю шаром завтовшки пів метра. Цікаво, що в кожному літрі води всіх річок, морів і океанів розчинено приблизно 0,02 міліграма золота

● Лінія зміни дат проходить в Тихому океані по 180-му меридіану. Перетинаючи ЛЗД із заходу на схід, можна повернутися на 24 години назад — у «вчора», а при русі зі сходу на захід потрапити на добу вперед — в «завтра».

● У Болівії є незвичайна рівнина Salar de Uyuni, яка покрита товстим шаром солі. Її площа становить понад 12 000 км², і в певні моменти часу вона покривається тонким шаром вологи, перетворюючись у величезне дзеркало. Цю її властивість використовують для налаштування оптичного устаткування на супутниках Землі

● У кубічному метрі морської води міститься 1,5 грама білка і немало інших поживних речовин. Вчені підрахували, що Атлантичний океан «за поживністю» оцінюється у 20 тисяч урожаїв, що збираються на рік на всій суші

● У найглибшій точці світового океану (Маріанський жолоб, 11 521 м.) залізному кільцю кинутому у воду потрібно понад годину, щоб досягти океанського дна.

● Глибина Азовського моря всього 13,5 метрів. Це наймілкіше море на планеті.

● Світло від Сонця до Землі доходить приблизно за 8 хвилин. Середня відстань від Сонця до Землі — 150 млн км.

● Приблизно 70 відсотків Землі вкрито водою. Тільки 1 відсоток з цієї води придатний для пиття.

● Шар льоду, що покриває Антарктиду, місцями досягає 4 км.

● Маса середньостатистичної хмари — приблизно мільйон тонн.

● Середня швидкість краплини що падає, приблизно 27 км/год.

● На сьогодні, понад 90 % всіх океанів Землі залишаються не вивченими.

● На Північному Полюсі 186 днів у році не видно сонця.

● Щодня бджоли нашої планети запліднюють приблизно 3 трильйони квітів і виробляють 3 000 тонн меду.

● Існує явище під назвою «громова лисина». Це зона високої напруги, що виникає після потрапляння в землю грозового розряду. Намагаючись пройти в цьому місці, людина може загинути. На щастя, енергетична воронка в місці попадання блискавки існує тільки в перебігу декількох хвилин.

● Під час виверження вулкана Везувій 24 серпня 79 року н.е. крім усім відомого міста Помпеї загинули також міста Геркуланум і Стабія.

● Повне сонячне затемнення триває не довше 7,5 хвилин, повне місячне затемнення не довше 104 хвилин.

● Найвіддаленіше від центру Землі місце на її поверхні — не Еверест, а згаслий вулкан Чімборасо в Еквадорі.

● Бразильський водоспад Ігуасу на 20 метрів вищий і вчетверо ширший знаменитого Ніагарського водоспаду.

● Кролиці мають більше зародків, ніж у них народжується кроленят. Тобто деякі зародки просто розсмоктуються. Відбувається це, як запевняють вчені, через стрес і страхує від надмірного розмноження біологічного виду.

● У Польщі є місце, де під прямим кутом перетинаються дві річки — Велна і Нельба. При цьому через відмінності температур води, різних швидкостей і рівнів течій, води річок не змішуються. Це підтвердили експерименти: незадовго до місця перетину в річки наливали фарби різних кольорів, і ніякого змішання не відбувалося.

● Між 1640 і 1700 роками, на Сонці взагалі не було плям. Цей період, який називається мінімумом Маундера, збігся з «малим льодовиковим періодом» — загальним похолоданням на Землі, коли річки, які ніколи не замерзали, покрилися льодом, а сніг лежав цілий рік на всіх широтах. В даний час Сонце перебуває на піку своєї активності

● Сонце має діаметр майже 1 392 700 км (приблизно в 109 разів більше діаметра Землі). Маса Сонця складає 98 % маси нашої сонячної системи.

● Мінімальне число затемнень в році — два. Сонячні затемнення в одній і тій же місцевості спостерігаються рідко, оскільки затемнення видно лише у вузькій смузі тіні Місяця. У якій-небудь певній точці поверхні повне сонячне затемнення спостерігається в середньому 1 раз у 200-300 років.

● 300 сонячних днів у році буває в Марокко, Ніцці, Брісбані (Австралія), і в Монте- Карло.

● Спалахи блискавок також можна помітити на Венері, Юпітері, Сатурні та Урані.

● При ударі блискавки, пісок перетворюється на скло. Після грози можна виявити скляні смуги в піску.

● «Блискавка ніколи не вдаряє в одне місце двічі». На жаль, це міф. Блискавки часто вдаряють в одне і те ж місце по кілька разів.

● Перетинаючи афгано-китайський кордон, годинники потрібно переводити відразу на 3,5 години вперед. У світі немає більше місця, де один крок займав би стільки часу

● Найбільш дощові місця планети відчувають нестачу води взимку. Після сезону дощів наступає настільки посушлива зима, що жителям доводиться купувати воду в інших місцях.

● Людина може залишитися під дощем абсолютно сухою, якщо перебуває в пустелі. Насправді дощі в пустелі бувають, але про дощ неможливо дізнатися, тому що краплі просто не долітають до землі, випаровуючись під впливом гарячого повітря.

● Жителів Уганди не злякаєш громом, оскільки в країні дощ з грозою йде 250 разів на рік.

● У Португалії дощ є поважною причиною не виходити на роботу.


За матеріалами сайту https://tut-cikavo.com/pryroda/dovkillia/247-tsikavi-fakti-pro-prirodu



Наш проект: "Лепбук".

Як створіти лепбук? Дивісь відео.

Бажаю успіхів і натхнення!


Цікаво про рослини.