Правила техніки безпеки.

Урок № 2.

Подивісь відеоуроки з хімії "Знайомство з лабораторним обладнанням. Правила техніки безпеки при роботе в хімічному кабінеті.




Поиграем? Собери пазл "Лабораторная посуда"- для этого кликни мышкой по изображению и нажми на стрелочку.

Бажаю успіхів!

Перевір тепер свої знання правил техніки безпеки при роботі в кабінеті хімії та лабораторного обладнання: для цього кликни мишкою по картинці, натисни на стрілку, яка з'явилася і виконай вправи.


Цікави факти.


Цікаво, що хіміки до 18 століття пробували все речовини на смак, визначали крепкість кислоти, занурюючи в неї палець. Це тривало до тих пір, поки з Карлом Шеєле, аптекарем і хіміком за покликанням, не стався нещасний випадок.


У 1769 році Шеєле розробив спосіб виробництва фосфору з золи, що утворюється при випалюванні кісток. У 1774 році Шеєле виділив у вільному вигляді марганець і оксид барію; детально описав властивості хлору. У 1775 році відкрив миш'яковистий водень і миш'якову кислоту, в 1777 році отримав і досліджував сірководень і інші сірчисті з'єднання. У 1777 році одночасно з Феліче Фонтану він виявив здатність свежепрокалённого деревного вугілля поглинати гази.

У праці «Хімічний трактат про повітря і вогонь" Шеєле описав отримання та властивості «вогняного повітря» і вказав, що атмосферне повітря складається з двох «видів повітря»: «вогняного» - кисню і «флогістрованого» - азоту.Незважаючи на те що він вперше в історії отримав в лабораторних умовах кисень, пріоритет відкриття кисню належить Джозефу Прістлі (одна тисяча сімсот сімдесят чотири), так як праця Шеєле був опублікований тільки в 1777 році. Шеєле першим отримав і досліджував перманганат калію KMnO4 - всім відому «марганцівку», яка тепер широко застосовується в хімічних експериментах і в медицині,


Пристрасть Шеєле пробувати на смак все, з чим він мав справу (за іншими відомостями, в ті роки при описі речовини необхідно було в обов'язковому порядку вказувати його смак), коштувала йому життя. У 1786 році його знайшли мертвим на своєму робочому місці в оточенні маси отруйних реактивів в день його весілля (він так і не встиг одружитися); деякі джерела приписують його смерть синильної кислоти.

За матеріалами Вікіпедії.




Пам'ятник Карлу Шеєле в Стокгольмі.


Домашнє завдання:

1) опрацюй параграф підручника, відповісти на запитання та виконати завдання після параграфу;

2) Вивчити правила безпеки;

3. Вивчити лабораторний посуд та обладнання.

4) Зроби малюнок по правилам техники безпеки або лабораторного обладнання.


Правила безпеки і правила роботи в лабораторії.

1. Слід проводити досліди лише з тими речовинами, які вказані вчителем.


2. Приступати до виконання досліду можна лише після засвоєння етапів його проведення.


3. Для проведення реакції треба використовувати стільки речовини, скільки вказано в описі досліду. Якщо кількість речовини не вказано, то використовують не вказано, то використовують 1-2 мл розчину.


4. При нагріванні пробірки з рідиною її треба тримати таким чином, щоб отвір було спрямовано в сторону і від себе, і від сусідів по парті.


5. Не можна запалювати спиртівку від іншої палаючої спиртівки. Після завершення нагрівання спиртівку гасять, закривши її ковпачком.


6. Не можна пробувати речовини на смак.

7. Не дозволяється торкатися др речовин руками. Взяти необхідну кількість речовини можна спеціальною ложечкою або колбою.

8. При визначенні запаху речовин не можна підносити посудину близько до обличчя, тому що вдихання парів може викликати подразнення дихальних шляхів.

9. У кабінеті хімії не можна пити і їсти.

10. Банки і склянки треба закривати тими ж кришками і пробками, якими вони були закриті спочатку. Пробки від склянок слід розміщувати на столі лише сухою стороною.


11. При попаданні речовин на шкіру її треба негайно змити великою кількістю води.


12. Після завершення роботи треба привести робоче місце в порядок і вимити руки.







Лабораторний посуд і обладнання

Хімічний посуд

Для приготування розчинів і їх відстоювання зі на запитання та Викоі факти.


Цікаво, что Хіміки до 18 століття пробували все Речовини на смак, визначавши крепкість кислоти, занурюючі в неї палець. Це трівало до тих пір, поки з Карлом Шеєле, аптекарем и хіміком за покликання, не ставить Нещасний випадок.


У тисяча сімсот шістьдесят-дев'ять году Шеєле розроб способ виробництва фосфору з золи, что утворюється при віпалюванні кісток. У 1774 году Шеєле віділів у вільному виде марганець и оксид барію; детально описавши Властивості хлору. У +1775 году відкрів міш'яковістій ​​Боден и міш'якову кислоту, в 1777 году получил и досліджував сірководень и інші сірчісті з'єднання. У 1777 году одночасно з Феліче Фонтану ВІН виявило здатність свежепрокалённого деревного вугілля поглінаті гази.

У праці «Хімічний трактат про Повітря и вогонь" Шеєле описавши Отримання та Властивості «Вогняне Повітря» и вказано, что атмосферного Повітря складається з двох «відів Повітря»: «Вогняне» - кисня и «флогістрованого» - азоту.Незважаючі на ті что ВІН Вперше в історії получил в лабораторних условиях кисень, ПРІОРИТЕТ Відкриття кисня Належить Джозефу Прістлі (одна тисяча сімсот сімдесят Чотири), так як праця Шеєле БУВ опублікованій только в 1777 году. Шеєле дерло получил и досліджував перманганат калію KMnO4 - всім відому «марганцівку», яка тепер широко застосовується в хімічніх експеримент и в медицині,


Пристрасть Шеєле пробувати на смак все, з чим ВІН МАВ дело (за іншімі відомостямі, в ті роки при опісі Речовини та патенти Було в обов'язковому порядку вказуваті его смак), коштувала Йому життя. У 1786 году его нашли мертвим на своєму робочому місці в оточенні масі отруйніх реактівів в день его весілля (ВІН так и не встіг одружітіся); деякі джерела пріпісують его смерть сініДля зберігання хімічних реактивів, приготування розчинів і проведення хімічних реакцій використовують пробірки різних розмірів, конічні, плоскодонні і круглодонні колби.

Для фільтрування використовуються лійки.


Порцелянові чашки застосовують для випарювання.


Перемішують розчини за допомогою скляних паличок.


Скляні трубкиввикористовують у приладах для отримання і збирання газів.


Вимірювальний посуд

Мензурками, мірними склянками, циліндрами і колбами відміряють певний об'єм рідкої речовини.


Нагрівальні прилади

Для підігріву реакційної суміші використовуються спиртівки, газові пальники, електронагрівачі.


Штативи

Застосовуються для укріплення хімічної посуду при проведенні дослідів.




Лабораторний штатив.

Тренування: