Урок № 29. Які особливості рельєфу України.

Усе моє, все зветься Україна

Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори

(Ліна Костенко)


Де б ми з вами не були - в лісі, в парку, на лузі, біля річки - скрізь помічаємо, що місцевість, яка нас оточує - нерівна. На ній трапляються і гори, і рівнинні ділянки, і яри, і горби, і балки. Спробуємо з’ясувати, які форми рельєфу складають земну поверхню нашої країни. 

Робота по групах.

Завдання: знайдіть інформацію в різних джерелах - Інтернет, презентацію, навчальне відео, матеріали сайту, підготуйте відповідь по плану.

Особливості рельєфу України.                        

                                                   План відповіді:




Якою є сучасна поверхня України. Поверхня території України формувалася протягом тривалого часу. Рівнини і гори - основні форми рельєфу поверхні України. Рельєф нашої країни досить різноманітний. На рівнинній території чергуються низовини й височини. Гори займають незначну площу. Низовини, височини і гори відрізняються за висотою та формами рельєфу.

Завдання

За діаграмою  визнач, яку частину поверхні України займають рівнини. Пригадай, які гори розміщені на її території. Подумай, які чинники беруть участь у формуванні поверхні України.


Які низовини є на території України. На півночі України розташована Поліська низовина, що має похил до річок Прип’яті та Дніпра. Рельєф - плоско-хвилястий. По її території протікає багато річок. Користуючись картою, назви їх.

Запитання

За картою з’ясуй, яким кольором зображено Поліську низовину та яка її найвища точка.

Уздовж лівого берега Дніпра простяглася Придніпровська низовина. Південь України займає Причорноморська низовина. Поверхня її плоска і рівнинна. Вона має похил у бік Чорного моря.

Робота з картою

Познач на контурній карті України Придніпровську та Причорноморську низовини. Потренуйся показувати їх на карті. Перевір сусіда/-ку, а він/вона перевірить тебе.


Які височини є на території України. У центральній частині України розташована найбільша з височин - Придніпровська. У її східній частині виділяється своєрідний район - Канівські гори. Тут розташовані музей та могила українського письменника, художника, мислителя, національного героя, що став символом України, Тараса Шевченка.

На південному сході розташована Приазовська височина.

Запитання

За картою з’ясуй, яка найвища точка Приазовської височини.

У західній частині України розташовані Подільська та Волинська височини. На сході України розміщена Донецька височина. З північного сходу до Українських Карпат прилягає Передкарпатська височина.

Робота з картою

Знайди на фізичній карті України згадані височини. Яким кольором їх позначено? Назви міста, які розташовані на території Волинської височини.

Запитання

Чи доводилося тобі бувати у горах? Як називають ці гори? Чи є гори у місцевості, в якій ти проживаєш?


 Які особливості гірських масивів України. У західній частині України розміщені Українські Карпати, а на півдні Кримського півострова - Кримські гори.

Завдання

За фізичною картою шкільного атласу визнач найвищі вершини Українських Карпат і Кримських гір та їхні висоти. Порівняй їхні висоти з найвищою гірською системою світу. Запиши у зошит.


Українські Карпати.                                                        Кримські гори.

Українські Карпати - це середньовисотні гори з округлими вершинами і пологими схилами. Кримські гори низькі, а їхні вершини вкриті гірськими луками.

Працюємо разом

Проаналізуйте всі «за» та «проти» проживання у гірській і на рівнинній території. Підготуйте мініпроєкт «Переваги й ризики проживання в гірській та на рівнинній місцевості». Презентуйте перед однокласниками/однокласницями.



 Які чинники впливають на рельєф. Найважливіший перетворювач рельєфу - рухома вода, яка виконує велику руйнівну роботу. Невеликі водні потоки створюють на рівнинах яри .


Утворення яру і балки 

Одним з найнебезпечніших і дуже поширених природних явищ є зсуви. Зсуви - це зміщення мас гірських порід униз по схилу. Спричинити їх може: землетрус; перезволоження ґрунту внаслідок дощів, танення снігів; вивітрювання; земляні й вибухові роботи; вирубування лісу на схилах пагорбів тощо. Зсуви характерні для узбережжя Чорного та Азовського морів. Вони створюють велику небезпеку: знищують сільськогосподарські угіддя, руйнують будинки і споруди, призводять до великих завалів та обвалення автомобільних і залізничних шляхів, травмування і загибелі людей. Тому схили укріплюють.

Працюємо разом

Прочитайте інформацію про небезпечні природні явища. Розробіть правила поведінки під час їх виникнення.



Небезпечні природні явища 

Велику роль в утворенні рельєфу відіграє антропогенний чинник. Форми рельєфу, створені людиною, називають антропогенними (від грецького антропос - людина і генес - породжує, народжений) 

Вплив людини на рельєф 

Запитання

Поясни, під дією яких природних явищ змінюється поверхня у твоїй місцевості. Подумай, чому потрібно вивчати рельєф.

Рельєф відіграє важливу роль у житті людини: гори оберігають нас від холодних вітрів, на рівнинах легко обробляти землю, прокладати шляхи, зводити заводи і фабрики, видобувати корисні копалини. Від рельєфу залежать течії річок, різноманітність рослинного і тваринного світу.

Це цікаво

У Хмельницькій області розташований унікальний заповідник Подільські Товтри. Цей ланцюг вапнякових скель утворився в результаті діяльності організмів.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• В Україні переважає рівнинний характер поверхні.

• Основними формати рельєфу є низовини і височини.

• На території нашої країни розміщено два гірських масиви - Українські Карпати і Кримські гори.


Узагальнююче навчальне відео:

Для допитливих:

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Назви форми рельєфу, які характерні для території України і твоєї місцевості. Наведи приклади.

2. Створи модель зсуву. Спрогнозуй, до яких наслідків він може призвести.

3. Проаналізуй свою роботу. Яка інформація потребує повторення?


Як створити модель зсуву 

Домашнє завдання:

Параграф 29 вивчити, пройти тестування. 

Тест "Які особливості рельєфу України".

За матеріалами сайту "На урок".  Автор Коханова О.О. https://naurok.com.ua/test/5-klas-prirodoznavstvo-yaki-buvayut-formi-poverhni-suhodolu-yaki-osoblivosti-relefu-ukra-ni-1856078.html 

Бажаю гарного дня!

 Єдиний шлях, що веде до знання, – це діяльність. Джордж Бернард Шоу, ірландський драматург і публіцист.